Аутор Тема: Како осушити шљиву стенлејку у сушари за полен  (Прочитано 2448 пута)

0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Mile Simonovski

• Gost
  • Поруке: 45
  • Године: 74
  • Локација: Kуманово. Р.Македонија
Колегама пчеларима, поставио бих питање:може ли се осушити шљива  стенлејка у сушари за полен коју ускоро започињем да градим. Која је процедура дали да шљиве прво засушим на сунцу , ја би хтео да их сушим целе.Мислим да у Србији то је познато док у Македонији мало ко зна .Ко жели може и на лични е маил да ми напише. Хвала лепо ако добијем било какво мишљење.Напомињем да температура ќе бити регулисана и проток ваздуха. Код нас може да се наѓе само стенлејка.Поздрав Миле Симоновски Киманово.

Ван мреже Vladimir Kovacevic

• Član redakcije časopisa "Pčelar"
  • Starosedelac
  • Поруке: 4.742
  • Године: 51
  • Локација: Kikinda
Одг: Како осушити шљиву стенлејку у сушари за полен
« Одговор #1 послато: 01-03-2010, 17:41:14 »
Prosli vikend smo u Banatskom Veliko Selu jeli suve sljive koje je kolega Karanovic,pcelar iz Nakova susio u svom rucno pravljenom susioniku za polen.Susio je sljivu "stenlej",neprlja ruke,socna,odlicnog ukusa.Iz vocnjaka direkt u susionik.Dobio je sve pohvale od nas.

Kolega nije forumas,ali se vidjamo svake nedelje pa cu ga pitati za detalje i ovde preneti njegova iskustva.Znam da je rekao da u turi moze da osusi 100 kg. sljiva,ali mu je polen primarniji.
http://spos.info/forum/index.php?topic=14201.msg220345#msg220345
"Baci dobro niz vodu, voda će opet tebi da donese"

• Gost
« Одговор #2 послато: 02-03-2010, 12:53:33 »
Хвала лепо колега, са нестрпљењем очекујем  за мене нова сазнања, јер имам три воќке а не могу искористити плодове јер брзо пропадну. Поздрављам вас и срена пчеларска година.

Ван мреже Vladimir Kovacevic

• Član redakcije časopisa "Pčelar"
  • Starosedelac
  • Поруке: 4.742
  • Године: 51
  • Локација: Kikinda
« Одговор #3 послато: 17-03-2010, 16:05:32 »
Kolega Mile,ja Vam se izvinjavam sto se do sada nisam javio.Razlog je sto coveka koji ima takvu susaru imam mogucnost da vidim samo nedeljom uvece kod mojih prijatelja u Banatskom Veliko Selu,pa kako je isti dosao proslu nedelju tako sam se malo i informisao o susari.

Cini mi se da je naprava vise nego jednostavna.On je iskoristio jedan stari dvokrilni metalni orman,a moze doci u obzir i stari frizider.U levom ili desnim uglu-odozgo,nebitno,probusio je rupu precnika 5-6 cm.Tu rupu zatvorio sa sitno pletenom celicnom zicom da nemoze nista upasti ili uci.Rupa mu sluzi kao odusak za vlagu.U unutrasnjem prostoru je napravio pregrade sa drvenim ramovima gde je u gornjim redovima celicna mrezica,a dole dva reda je zica od komarnika-kaze zbog kapanja vocnih sokova da tako treba.U dnu u unutrasnjost tog ormana je postavio obicnu malu grejalicu,najmanji kalorifer ili sl., koju ukljuci da duva topao vazduh,radi non stop.Povremeno proverava i okrece voce,i nakon 2-3 dana sve bude gotovo.Suve sljive sam probao vise puta i zaista su izuzetne.Za polen mu treba jedan dan ovakvog susenja.

Ja se kolega jos jednom izvinjavam,ali evo iznosim sve sto sam cuo od coveka.
                 Pozdrav.
http://spos.info/forum/index.php?topic=14201.msg220345#msg220345
"Baci dobro niz vodu, voda će opet tebi da donese"

• Gost
« Одговор #4 послато: 18-03-2010, 18:20:49 »
Хвала лепо колега, мислио сам на податке о температури, ипак сам нешто сазнао. А сушач цветног праха и слике сам одавно  нашао  на нету, тако да ќу правити сушач са контролираном топлотом и вентилатором. Можда неки други колега се јави и допуни моје знање пре него ја експериментално откривам на коју темп. сушити стенлејке. Да сте живи и здрави. поздрав: Миле.