Аутор Тема: Бумбари  (Прочитано 45963 пута)

0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Tihomir Mačkić

• Starosedelac
  • Поруке: 2.008
  • Године: 46
  • Локација: Banja Luka
Одг: Бумбари
« Одговор #20 послато: 23-07-2009, 12:39:38 »
Sad sam tek pronašao ovu diskusiju o bumbarima. O njima bih vam mogao mnogo pisati, jer sam ih sam pokušao uzgojiti pre par godina. Samo ću reći da Holanđani drže sve ovo u tajnosti i veoma mnogo traže (novca) za ova saznanja do kojih su došli 20. godišnjim iskustvom.
Za početak ću samo reći da se bumbari uzgajaju u zatvorenoj mračnoj prostoriji. Uzgoj matica i zatvaranje ciklusa je tek posebna priča. Ali ako stvarno mislite da se upustite u uzgoj bumbara, onda to morate shvatiti veoma ozbiljno, jer je mnogo teže i drugačije od držanja pčela.
Pozdrav!
ima nas intuzijaste koi volsve da nauce, pa vi ukoliko imate sta da nam kazete slobodno mi cekamo da naucimo nesto vise.

Iako mi se čini da je malo zaineresovanih za ovu temu, možda pošaljem tekst uredniku časopisa "Pčelar", pa eto ako on bude želio da objavi.
Pozdrav!

Ван мреже Sveto Stevanovic

• Starosedelac
  • Поруке: 4.055
  • Локација: Užice
« Одговор #21 послато: 28-09-2009, 13:47:39 »
Malo smo zapostavili ovu temu. Evo nekoliko slika. Pozdrav.

Ван мреже mario jovanovac

• Prolaznik
  • *
  • Поруке: 8
  • Године: 42
  • Локација: bošnjaci-županja-hrvatska
« Одговор #22 послато: 30-05-2010, 22:06:31 »
da li neko zna nešto o uzgoju bumbara?

Ван мреже Lazovic Zivojin

• Starosedelac
  • Поруке: 1.837
  • Локација: Горњи Милановац
« Одговор #23 послато: 30-05-2010, 23:46:06 »
Жить хорошо, а хорошо жить ещё лучше
Бити жив је добро, а добро живети је још боље...

Што више рупа у сиру, то мање сира ... што више сира, то више рупа >>> што више сира то мање сира

Ван мреже Predrag Brajkovic

• Pepi
  • Starosedelac
  • Поруке: 2.197
  • Године: 61
  • Локација: Zajecar
« Одговор #24 послато: 31-05-2010, 01:13:57 »
da li neko zna nešto o uzgoju bumbara?

Kolega Mario, o bumbarima je najviše na forumu napisao vaš imenjak i možda se nešto pronađe ovde:
http://spos.info/forum/index.php?topic=545.msg5180#msg5180
Takođe mi je on poslao nekoliko tekstova o uzgoju bumbara (nisam siguran da ih mogu pronaći) i čini mi se da baš u Hrvatskoj ima čovek ili firma koja prodaje rojeve bumbara za oprašivanje plastenika i staklenika
Pozdrav

Колеге, спојио сам ове теме на корист свих оних који се интересују за узгој бумбара.

Поздрав!

Ван мреже mario jovanovac

• Prolaznik
  • *
  • Поруке: 8
  • Године: 42
  • Локација: bošnjaci-županja-hrvatska
« Одговор #25 послато: 31-05-2010, 12:29:06 »
hvala svima.ima u hrvatskoj za kupiti bumbari.ali on prodaje radilice.meni da je nabaviti maticu,pa da ja probam uzgajati.on to naravno neće prodati.neko je pisao da bi se mogla uloviti iz prirode.kako bi se to moglo izvesti.treba vjerovatno neka mini košnica.

Ван мреже Tihomir Mačkić

• Starosedelac
« Одговор #26 послато: 31-05-2010, 22:23:10 »
Kolega Mario, zakasnili ste ove godine. Bumbari se love u martu, čim matica izađe iz hibernacije.
Uzgaja se tako što se matica smjesti u kutiju 10x10x10cm, ubaci se kuglica (kao kliker) sa polenom i ona u tom polenu zaleže jaja. Još se mora na nekakav način, dodavati šećerni sirup matici, ali da je što bliže kuglici polena, jer matica se omota oko kuglice i grije tako jajašca, pa ne smije često da silazi sa nje.
Ako želite komercijalno, to je već ozbiljnija priča, sa mnogo više detalja i faza.
Pozdrav!

Ван мреже Drago Duronjic

• Starosedelac
  • Поруке: 553
  • Године: 49
  • Локација: Derventa
« Одговор #27 послато: 19-08-2010, 18:43:14 »
Pošto sam napravio pauzu od tri godine u pčelarenju, dio pčelarskog alata sam držao u drvenoj šupi u koju su mogli insekti slobodno da ulaze.
Nakon što sam ponovo nabavio rojeve počeo sam da spremam alat i u dimilici sam pronašao napušteno gnijezdo bumbara sa puno žutog polena unutra, tako da sam dimilicu čistio nekom iglom skoro dva sata..
Ne raspravljajte se sa budalama. Posmatrači neće konstatovati nikakvu razliku.

Ван мреже Tihomir Mačkić

• Starosedelac
« Одговор #28 послато: 21-08-2010, 22:00:53 »
Kod mene su se nalegli u jednoj staroj jakni tj. gunju, koji je dugo bio okačen na zidu u šupi. Ulazili su kroz jednu rupu ispod krova i uvlačili se rod gunj. Vani su izlazili kroz istu rupu ispod krova.

Ван мреже milos zdravkovic

• Gost
  • Поруке: 25
  • Године: 24
  • Локација: Bucic,Prokuplje
« Одговор #29 послато: 30-01-2011, 16:31:06 »
svake godine kupujem bumbare zbog plastenika sa paradajzom dali neko mozda zna kako da ih sacuvam da prezime

Ван мреже Tihomir Mačkić

• Starosedelac
« Одговор #30 послато: 30-01-2011, 22:42:31 »
svake godine kupujem bumbare zbog plastenika sa paradajzom dali neko mozda zna kako da ih sacuvam da prezime

Ne mogu se sačuvati. Bumbari traju jednu sezonu, a na kraju se rađaju matice, koje se ne mogu oploditi niti ući u fazu hibernacije u uslovima plastenika. To je nauka, u koju se treba mnogo uložiti.

Ван мреже milos zdravkovic

• Gost
  • Поруке: 25
  • Године: 24
  • Локација: Bucic,Prokuplje
« Одговор #31 послато: 30-01-2011, 23:44:44 »
znaci nema nacina da prezime

Ван мреже Tihomir Mačkić

• Starosedelac
« Одговор #32 послато: 31-01-2011, 00:12:56 »
Mogu, ali u prirodi.
Također, postoje koliko ja znam, specijalno napravljena sparivališta, koja služe za ove svrhe. Npr. jedna holandska firma proda godišnje više miliona kolonija bumbara, a svaka kolonija je, ako se ne varam oko 100E, pa sad vidite koja je to cifra  :o