Аутор Тема: Манастир Високи Дечани  (Прочитано 7476 пута)

0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Živoslav Žika Stojanović

• Starosedelac
  • Поруке: 425
  • Године: 69
  • Локација: Palić
Манастир Високи Дечани
« послато: 02-04-2010, 12:30:33 »
Средином јула 2009 уз Божју помоћ имао сам велику част да будем четири дана у једној од наших
најпознатијих светиња - Манастиру Високи Дечани. Иако сам позив монаштва имао од маја 2007. године, ево тек након нешто више од две године успео сам да стигнем до Дечана. Посета је била у
духовном и стручном смислу(планирана изградња нових објеката). Путовао сам са члановима Удружења Светогораца из Новог Сада.

Шта рећи, а да се већ не зна о Високим Дечанима?
Да ли сам достојан да било шта кажем?

Ипак, ево само неколико најважнијих импресија:
До Лепосавића сам ишао својим колима, а даље манастирским комбијем уз пратњу игумана Теодосија и двоје кола Еулекса. У Манастир смо стигли у један сат после поноћи без икаквих проблема.
На око 1км пред Манастиром био је први контролни пункт талијанског КФОР-а, а пред самим Манастиром други. Природа предивна у котлини прелепе и још увек чисте речице Бистрице, управо је цветао кестен, али није медио.
Управо је био завршаван нови заштитни зид око Манастира висине око 2,5м.
Већи манастирски храм до сада нисам видео ни посетио. У њему су организоване бројне активности: дуборез, иконописање, издавачка делатност, производња свећа и пчеларство.
То је највећи мушки манастир Српске православне цркве!
Фасцинирам сам био младошћу и образовањем монаха. Мислим да су готово сви факултетски образовани. О пчелињаку води бригу отац Кирило - завршио машински факултет, о економији бригу
води отац Данило - завршио економски факултет, возио нас је отац Андреј - завршио језике, говори енглески и талијански боље него ја српски, а о вожњи посебна прича!
Ипак, највећи утисак су ми оставили Дечанци и њихово Византијско појање уз које Јутрење и Литургија (заједно траје око 2,5 сата) прође у трену. Зато ме уопште не чуди стално присуство на Литургијама војника талијанског КФОР-а.
Направио сам доста фотографија, ево само неколико са смањеном резолуцијом:
« Последња измена: 02-04-2010, 12:50:55 Zivoslav Zika Stojanovic »

Ван мреже Veroljub Umeljic

• Gost
  • Поруке: 23
  • Године: 70
  • Локација: 34000 Kragujevac, ul. Čede Dulejanovića 33
Одг: Манастир Високи Дечани
« Одговор #1 послато: 02-04-2010, 13:21:19 »
Imao sam, takođe, sreću i zadovoljstvo da u skorijoj prošlosti u dva maha posetim Manastir Visoki Dečani.
Tada su imali manji broj košnica. Drago mi je da je u međuvremenu pčelinjak uvećan i što je urađena i lepa nadstrešnica.
Treba naglasiti da je crkva Manastira Visoki Dečani najvišlja očuvana srpska srednjevekovna građevina. Zadužbina je Svetog Stefana Dečanskog i njegovog sina Cara Dušana. Izgrađena je početkom XIV veka. Netruležne mošti Svetog kralja Stefana Dečanskog čuvaju se u crkvi.
Sveti kralj Stefan Dečanski - Mratindan je moja krsna slava (24. novembar).

Umeljić 

• Starosedelac
« Одговор #2 послато: 02-04-2010, 14:22:42 »
Hvala Veroljube na dopunama!
Moglo bi se tu još pisati i pisati...
Evo samo još nekoliko podataka u vezi pčelarstva:
Pčelinjak se jednostavno morao pokriti i nadograditi novi zid pored njega - pogađate zašto.
Uz pčelinjak (sve su košnice nove LR-ovke) je i prostorija za vrcanje i pakirnica, urađena sva po
zahtevima i naših važećih propisa.
Neposredno po mom povratku, namera je bila da se izvrši nabavka nove linije za izradu satnih osnova i nova automatska linija za pakovanje meda. U tom smislu, sa radošću sam prosledio adrese poznatih proizvođača u Italiji, Francuskoj i Nemačkoj. Neko od monaha je putovao sa tom namerom u Nemačku,
ne znam da li su potrebnu opremu i nabavili.
Manastirski pčelinjak ne zimuje u krugu Manastira pod tom nadstrešnicom nego u njihovom metohu u Velikoj Hoči gde su uslovi zimovanja pogodniji.
U Hoči ima i privatnih pčelinjaka čiji su vlasnici preostali ili Srbi povratnici.
Ne znam da li smem da kažem i da li uopšte treba da kažem da je starešinstvo Manastira uputilo jedan
dopis ili bolje reći vapaj maja 2007 na privatne mail adrese tadašnjeg predsednika i urednika Pčelara za pomoć koja bi se sastojala u 40 LR košnica i 40kg satnih osnova. Taj dopis-vapaj sam stavio na Izvršni
odbor SPOS-a, ali je bilo mnogo mudrovanja bez praktičnog efekta ili pozitivne odluke. Trebalo je reagovati hitno jer su sve košnice u Hoči bile na jednom LR nastavku, bagrem okolo je bio rascvetan i gotovo na svakoj grani je bio po jedan roj. U toj i takvoj situaciji uz pomoć dvojice prijatelja, privatno smo zajednički izfinansirali to što je starešinstvo Manastira od SPOS-a molilo!?
Bio sam presrećan i ponosan kada sam saznao prošle godine da su nove košnice naseljene juna 2007.

Ван мреже Petrović Boban

• Starosedelac
  • Поруке: 635
« Одговор #3 послато: 02-04-2010, 14:32:13 »
Veličina čoveka se ogleda u tome koliko je spreman da pomogne !

Imao sam prilike da budem u manastiru Visoki Dečani , da sada ne zalazim u detalje . Ti detalji su poznati pojedinim kolegama sa foruma koji su imali prilike da vide slike i još po nešto  ;)

Čast je bila biti udostojen takve počasti zbog koje sam i danas ponosan !
Obraz...On se ne uči...On se ne stiče...To nije ispit koji spremaš...On se ne pere...Ne pozajmljuje...Ili ga imaš, ili ga nemaš...Tvoja je slika...On te odaje...Ne kupuje se i ne prodaje...Kad se izgubi, ne vraća se...Nekom nagrada, a nekom kazna...Neko, tako, bez njega živi, a da ga nema i ne sazna

Ван мреже Nenad Ilic

• Starosedelac
  • Поруке: 8.995
  • Године: 55
  • Локација: Krusevac
« Одговор #4 послато: 02-04-2010, 14:40:40 »
Jedna od naj vecih Srpskih svetinja.Mnoge gorke uspomene me vezuju za ovaj manastir,pa zato,kad vidim ovu stranu policiju,stomak mi se prevrne...
Govori samo o onom što razumeš, inače ćuti.

• Starosedelac
« Одговор #5 послато: 02-04-2010, 14:46:12 »
Eeeeeeeeeh, tako sam i ja mislio, ali samo dok nisam otišao tamo.
Ipak da nije bilo njih, ko zna da li bih i stigao?
U pratnji su bili pravi profesionalci, pogotovu u dolasku noću (da ne detaljišem).

Ван мреже Nenad Ilic

• Starosedelac
  • Поруке: 8.995
  • Године: 55
  • Локација: Krusevac
« Одговор #6 послато: 02-04-2010, 18:37:43 »
Bili smo mi Ziko mnoooogo veci profesionalci od njih.Cuvali smo je i danju i nocu i sacuvali...
Ali,kasnije se dogovorise drugacije,zali Boze mlade zivote sto ostadose tamo...necu vise,bolje da cutim...
Govori samo o onom što razumeš, inače ćuti.

Ван мреже Zoran Sević

• Starosedelac
  • Поруке: 497
  • Године: 52
  • Локација: Љубовија, Соколске планине
  • Zimi kolko leda, leti tolko meda
« Одговор #7 послато: 02-04-2010, 22:20:46 »
Žao mi je što nisam bio u manastiru Visoki Dečani, pa mi sve ove informacije dobro dođu!
Pozdrav od Sokola Alekse!