Аутор Тема: Mali saranski ribnjak Markovic Dejana  (Прочитано 71537 пута)

0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Dragan Karancevic

• Starosedelac
  • Поруке: 2.781
  • Локација: Domaszék, Madjarska
Одг: Mali saranski ribnjak Markovic Dejana
« Одговор #20 послато: 18-09-2010, 11:11:00 »
Dejane hvala na odgovoru.

Voda je verovatno dobra, proletos se sve crnelo od punoglavaca, zaba ima koliko neces, ima i par kornjaca, same dosle, vidjena i belouska zmija (bolje reci narandzastouska)...Kasnije se najveci deo razisao po basti i komsiluku ili ih je belouska sredila?...

Pre neki dan podigao sam nivo vode pumpom iz bunara oko 6cm, radi probe, sutradan se nivo vode vratio na prethodni. Cini mi se da dosta brzo "gubi" vodu i da bi trebalo "zidove" necim ozidati da budu manje propusni?
Kiseonik se moze regulisati nekom cirkulacionom pumpom, napraviti neki dekorativni vodopad, fontanu...

Pozdrav

Ван мреже markovic dejan

• Novi stanovnik
  • Поруке: 189
  • Године: 43
  • Локација: Ripanj
« Одговор #21 послато: 18-09-2010, 23:19:57 »
moze Dragane,ako tih zivuljki ima znaci da je voda zdrava i nema potrebe za proverom probaj ubaci neki komad vidi kako se ponasaju,nisam te pitao dali ti i zivis na tom placu mislim dali ti je to na oko da mozes svakodnevno da kontrolises a i zbog lopova

• Starosedelac
« Одговор #22 послато: 19-09-2010, 00:27:11 »
Dejane, to jezerce je na placu, oko 20m od kuce gde zivim, plac ogradjen. Kada je najbolje nabaviti riblju mladj i poribiti? Kolika mladj treba da bude?

Ван мреже markovic dejan

• Novi stanovnik
« Одговор #23 послато: 19-09-2010, 11:05:58 »
Super Dragane,vidi ja bi ti preporucio nabavku mladji u avgustu,jer se saran obicno mresti u maju ali sve zavisi i od vremenskih prilika znas i sam da se sve to poremetilo ali nije bitno negde u avgustu taman kad on malo poraste velicine oko 10 do 15 cm i tezine oko 50 do 80 grama,dali si razmisljao o prosirenju tog jezerca?

• Starosedelac
« Одговор #24 послато: 19-09-2010, 12:36:55 »
Oko prosirenja se razmisljam, za ribnjak ovde trebaju kojekakve dozvole, ovakav kakav je sada nikome ne bode oci vec pet godina. U komsiluku covek pre gradnje kuce iskopao ribnjak oko 10x15m, ubacio mladj ali posle nekoliko meseci zatrpao sve. Mislim samo da ga produbim pola metra a u sredini malo dublje za zimovanje.

Ван мреже markovic dejan

• Novi stanovnik
« Одговор #25 послато: 19-09-2010, 13:40:44 »
ok,a sto je zatrpao ?

• Starosedelac
« Одговор #26 послато: 19-09-2010, 20:50:31 »
Neznam tacno, predpostavljam da su ga inspektori "ubedili".

Ван мреже Vojo Brstina

• Starosedelac
  • Поруке: 6.821
  • Године: 57
  • Локација: Novo Milosevo
  • tel. 063 383 114 i 023 782 015
    • www.kosnicevoja.rs/forum
« Одговор #27 послато: 04-12-2010, 12:43:13 »
Interesantna tema.

Dejane jesu li narasli šarani ?

Pozdrav svima.....
Српска решења за препород српског пчеларства.

Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света!

Нека блиста српско пчеларство.

Нађи ме у потпису..
http://www.kosnicevoja.rs/forum

Ван мреже markovic dejan

• Novi stanovnik
« Одговор #28 послато: 04-12-2010, 13:27:34 »
Vojo,narasli su imaju oko 2 kg ,inace sad su se ukrtozili i u mulju su, zimski san kao i nase pcelice miruju i trose zalihe koje su spremali leti samo ne gotovinu sa ramova nego sa stomaka . pozdrav

Ван мреже Vojo Brstina

• Starosedelac
« Одговор #29 послато: 04-12-2010, 13:45:42 »
Kolega Dejane,

Ribnjak je nekada ili pre oko 17-18 godina bio i moj san.
Kupio sam bio i zemlju, nešto više od jednog hektara u tom cilju.
Napravio sam tada nacrte ribnjaka veličine 1 hektar i rešio vodosnabdevanje i odvodnjavanje u cilju izmene vode kao i plan rada zalivnog sistema sa rasprskivačima u cilju obogaćivanje vode  kiseonikom, stvaranje zimovnika u ribnjaku i mnogo drugih detalja.

Na žalost za ovaj projekat od opštine su mi tražili mnoštvo odobrenja koje je trebalo da izdaju razna ministarstva pa i objekti sa sanitarnim čvorom i tvrd put do ribnjaka.
Put sam trebao da uradim u dužini od 1,5 kilometara pa još ulog za projektnu dokumentaciju (po zakonu moralo stručno lice da uradi) ukupan ulog oko papirologije u dinarskoj protivvrednosti oko tadašnjih 20 .000 maraka.
Plus put + objekti + izgradnja ribnjaka. sve to mi je izgledalo nedostižno i na kraju sam odustao od projekta.
Sam plan je bio proizvodnja oko 50 tona šarana godišnje ili oko 3-4 kilograma šarana po metru kubnom vode. 

Na žalost sve je ostalo samo san.

Pozdrav svima......   

Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света!

Нађи ме у потпису..

Ван мреже Gradimir Avramovic

• O Tim
  • Поруке: 5.538
  • Године: 53
  • Локација: Beograd
« Одговор #30 послато: 04-12-2010, 13:46:56 »

Dejane, jesi li mogao ove godine u avgustu da ubaciš još mlađi ili mora za "izbaciš" tu generaciju pa tek onda mlađ?

Ван мреже markovic dejan

• Novi stanovnik
« Одговор #31 послато: 04-12-2010, 14:08:28 »
Gradimire nemam potrebe za ubacivanjem nove mladji zato sto su se i ovi izmrestili,nemam kontrolu u vezi mresta pa tako da i neznam koliko ima mladji niti koliko ce da prezivi,a inace ribnjak je mali za novu kolicinu mladji,ali da ti odgovorim kratko da te ne smaram moze ako imas dovoljno mesta kapaciteta ako to dozvoljava velicina ribnjaka ja nisam mogao a i nije mi bilo potrebno.pozdrav

Uzastopna poruka: 04-12-2010, 14:14:36
Kolega Dejane,

Napravio sam tada nacrte ribnjaka veličine 1 hektar i rešio vodosnabdevanje i odvodnjavanje u cilju izmene vode kao i plan rada zalivnog sistema sa rasprskivačima u cilju obogaćivanje vode  kiseonikom, stvaranje zimovnika u ribnjaku i mnogo drugih detalja.

Na žalost za ovaj projekat od opštine su mi tražili mnoštvo odobrenja koje je trebalo da izdaju razna ministarstva pa i objekti sa sanitarnim čvorom i tvrd put do ribnjaka.
Put sam trebao da uradim u dužini od 1,5 kilometara pa još ulog za projektnu dokumentaciju (po zakonu moralo stručno lice da uradi) ukupan ulog oko papirologije u dinarskoj protivvrednosti oko tadašnjih 20 .000 maraka.
Plus put + objekti + izgradnja ribnjaka. sve to mi je izgledalo nedostižno i na kraju sam odustao od projekta.
Sam plan je bio proizvodnja oko 50 tona šarana godišnje ili oko 3-4 kilograma šarana po metru kubnom vode. 

Pozdrav svima......   
Vojo kako bi to lep ribnjak bio necu ti reci da si pogresio ali on bi ti tih 20000 hiljada vratio za 3 god a sad bi bio jak kao zemlja predlazem ti ako tu zemlju jos imas a i zelju da ponovo pokrenes taj biznis KRENI neces se pokajati veruj mi.pozdrav
« Последња измена: 04-12-2010, 14:14:36 markovic dejan »

Ван мреже Vojo Brstina

• Starosedelac
« Одговор #32 послато: 04-12-2010, 14:30:18 »
Dejane, kada sam video šta se od mene traži i bez ikakve pomoći države u to vreme ili mogućnosti bilo kakvog kreditiranja to jest podizanja kredita a još pod pretnjom opštine da će mi zatvoriti ribnjak ako bilo šta uradim nelegalno bez odobrenja, odustao sam tada od daljeg interesovanja i zemlju nakon 2 godine prodao(mislim da sam je prodao 1995 godine).

Naravno da  se želja i ljubav prema tom poslu nikada nije potpuno ugasila ali prošle su mnoge godine a situcija se nije nešto posebno izmenila a motiva za neku drugu delatnost osim pčelarenja je sve manje i manje.

Danas mi je prioritetna želja da malo usavršimo svet pčelarenja i otvorim proizvodnju potpuno ekoloških lekova-sredstava protiv varoe. Opet samo želja za sada. Koliko ćemo u tome uspeti vidićemo u budućnosti.

Ali ako sve ovo uspe, verujem da će doći i dan za ostvarenje snova o ribnjaku.

Pozdrav svima...... 

Три века испред света!

Нађи ме у потпису..

Ван мреже Veselin Miletić

• Stanovnik
  • Поруке: 211
  • Године: 49
  • Локација: NIkšić - Crna Gora
« Одговор #33 послато: 04-12-2010, 15:00:20 »
Kolega Dejane,

Napravio sam tada nacrte ribnjaka veličine 1 hektar i rešio vodosnabdevanje i odvodnjavanje u cilju izmene vode kao i plan rada zalivnog sistema sa rasprskivačima u cilju obogaćivanje vode  kiseonikom, stvaranje zimovnika u ribnjaku i mnogo drugih detalja.

Pozdrav svima......  

Evo još jednog iz svijeta ribarstva...

Dejan će me ispraviti ako negdje pogriješim u računici... mada je moja oblast pastrmka.

Vojo, ovako, ako je tačno da bi imao 50 tona šarana godišnje. Cijena koštanja kilograma šarana je oko 1,60 evra po kilogramu, maloprodajna cijena (makar ovdje u Crnoj Gori) je od 3 do 3.50 evra po kg a zavisno od njegove kilaže. Što je krupniji šaran to je i veća cijena. Dakle čista dobit na 50 tona godišnje bi bila od 60.000 do 70.000 evra...

Sve ovo ako imaš uslove idealne za uzgoj šarana, kiseonik, temperatura, kvalitet zemlje zbog patogenih bakterija...

Ван мреже markovic dejan

• Novi stanovnik
« Одговор #34 послато: 04-12-2010, 16:18:32 »
Dejane, kada sam video šta se od mene traži i bez ikakve pomoći države u to vreme ili mogućnosti bilo kakvog kreditiranja to jest podizanja kredita a još pod pretnjom opštine da će mi zatvoriti ribnjak ako bilo šta uradim nelegalno bez odobrenja, odustao sam tada od daljeg interesovanja i zemlju nakon 2 godine prodao(mislim da sam je prodao 1995 godine).

Naravno da  se želja i ljubav prema tom poslu nikada nije potpuno ugasila ali prošle su mnoge godine a situcija se nije nešto posebno izmenila a motiva za neku drugu delatnost osim pčelarenja je sve manje i manje.

Danas mi je prioritetna želja da malo usavršimo svet pčelarenja i otvorim proizvodnju potpuno ekoloških lekova-sredstava protiv varoe. Opet samo želja za sada. Koliko ćemo u tome uspeti vidićemo u budućnosti.

Ali ako sve ovo uspe, verujem da će doći i dan za ostvarenje snova o ribnjaku.

Pozdrav svima...... 
Vojo pratim tvoj rad i rado citam tvoje postove i zelim ti da uspes u tvojim zeljama za dobrobit svih nas.pozdrav

Uzastopna poruka: 04-12-2010, 16:23:19
pozdrav Veseline,slazem se sa tobom u racunici ali mislim da tu kolicinu ribe nebi mogao da dobije Voja,mislim na tu povrsinu i za 1 godinu trebalo bi mu bar 3 godine ali u svako slucaju nebi bio u gubitku jedinu kad bi mu se nakacili zli ljudi e onda bi izgubio sve pa cak i volju za zivotom.pozdrav

Ван мреже mladen vulovic

• Starosedelac
  • Поруке: 258
  • Локација: sjenica
« Одговор #35 послато: 25-01-2011, 19:16:30 »
Sta kazes za ovaj moj ribnjak,ali je slabo naseljen saranom i to mladj koju sam sam pecao na stap i preneo ovde oko 40-tak komada jos pretprosle godine.Pored sarana tu ima babuske koja se sama tu nalazi od pre ko zna kad i klena kojeg sam ubacio oko 300 kom i sve prezivljava bez uginuca.Voleo bih babusku da uklonim pa je pecam i bacam ali korov ko korov. Puno pozdrava

Ван мреже markovic dejan

• Novi stanovnik
« Одговор #36 послато: 25-01-2011, 19:19:08 »
blago tebi ,ostao sam bez teksta

Ван мреже mladen vulovic

• Starosedelac
  • Поруке: 258
  • Локација: sjenica
« Одговор #37 послато: 25-01-2011, 19:31:06 »
Mozes da odes na predstavljanje gradova i na moja Sjenica ima vise slika

Ван мреже Vlada Jovanovic

• Starosedelac
  • Поруке: 1.158
  • Године: 50
  • Локација: Nis,
« Одговор #38 послато: 08-03-2011, 10:18:57 »
Posto sam strastveni ribolovac od kako znam za sebe, a i pcelar, saljem i jednu fotografiju iz mog dvorista gde sam napravio mali ribnjak, otprilike 3x6m. U njemu ima par sarana od otprilike 1,5kg, i nesto babuske. Riba je unutra oko 2 god, i mislim da joj uslovi odgovaraju.
Pored ribnjaka sam iskopao i vecu rupu za bazen (12x6m) ali kakvo je vreme doslo, mislim da ce jos dugo ostati samo rupa, mada vec neko vreme razmisljam da je oblozim folijom i pretvorim u ribnjak.

Pozdrav
Pcelinjak na Oblacinskom jezeru
43*18' 08" N, 21*40'30" E
303m.n.v.

Ван мреже Petar Krstic

• Starosedelac
  • Поруке: 275
  • Године: 56
  • Локација: Kumarevo Leskovac
« Одговор #39 послато: 08-03-2011, 10:38:37 »
Леп рибњак а уз то још и пчела на цвету поред рибњака.
Поздрав