Već smo pisali da se dešavalo da se u medu koji preko SPOS-a kupuje nemačka firma Buram nađe kod nekih pčelara jedan od antibiotika (streptomicin ili oksitetraciklin), pa taj med ne može da se izveze. To se ponovo dogodilo proteklih dana.
Naime, u nekim medovima ovog puta nađen je isključivo streptomicin, i to u količinama od 80 do 110 mikrograma na kilogram. Najčudnije, a istovremeno i najzanimljivije, jeste to što se ovaj antibiotik praktično redovno nalazio samo u bagremovom medu.
I SPOS i firma Buram još jednom apeluju na pčelare da se okanu ove prakse, da ne bi dolazilo do komplikacija u izvozu, sa jedne strane, a sa druge strane, za njihovo lično dobro, jer će veoma brzo, i po našim zakonima, doći vreme kada će se zbog takve pojave snositi odgovornost.
Takođe, pčelari koji koriste antibiotike u pčelarstvu treba da znaju da više nema načina da antibiotici u medu ostanu neotkriveni. Analize se rade u jednoj od najboljih laboratorija u svetu, laboratoriji Aplica u Nemačkoj.
Naravno, trebalo bi dobro ispitati i mogućnost zaostajanja streptomicina u košnici od voćnog meda sakupljenog na parcelama na kojima poljoprivrednici nelegalno koriste streptomicin. Treba videti kakvi se ostaci mogu javiti kod takve upotrebe streptomicina u nektaru tretiranog voća.
Onima koji i dalje ne shvataju da upotreba antibiotika u pčelarstvu nema NIKAKVU svrhu, upućujemo da pročitaju OVAJ tekst. Pored nepostojanja svrhe, upotreba antibiotika nanosi velike štete pčelama, o čemu detaljnije mogu da pročitaju u aktuelnom serijalu koji se upravo objavljuje u časopisu Pčelar, a predstavlja prevod teksta iz American Bee Journal-a, američkog časopisa, u kome se govori o štetnim efektima antibiotika na pčelinje društvo.