Izašao je iz štampe časopis "Slovenski čebelar" za novembar.
Sadržaj:
UVODNIK
Marko Alauf
OHRANIMO ČEBELE
IZ ZNANOSTI IN PRAKSE
dr. Aleš Gregorc: Vpliv velikosti plemenilnika na kakovost matic
dr. Peter Kozmus: Menjava čebeljih matic v letu 2012
Stanislav Plut: Ali bomo za ohranitev kranjske čebele morali vzrejati tudi trote?
Tomaž Samec in Vlado Auguštin: Čebelarjenje brez uporabe sredstev proti varozi
dr. Danilo Bevk: Vpliv kumafosa na medonosno čebelo (II. del)
Franc Šivic in Vlado Auguštin: Novice iz sveta
IZ PRAKSE ZA PRAKSO
Janez Bauer: Kako sem učinkovito odpravil težave s sinicami?
STROKOVNA EKSKURZIJA ČZS, JSSČ
ČZS: Strokovna ekskurzija Čebelarske zveze Slovenije, Javne svetovalne službe v čebelarstvu v Liechtenstein in Švico
SONARAVNO ČEBELARJENJE
Lidija Senič: Prispevki z okrogle mize o sonaravnem čebelarstvu
ALTERNATIVNI OPRAŠEVALCI
prof. dr. Janez Grad: Čmrlji Bombus soroeensis v Sloveniji
DELO ČEBELARJA PO MESECIH
Brane Borštnik: Čebelarjeva opravila v novembru
VETERINARSKI NASVETI
mag. Ivo Planinc, dr. vet. med.: Na kaj moramo biti pozorni pri kapanju z oksalno kislino?
OBLETNICE
DOGODKI IN OBVESTILA
OBVESTILA ČZS
MALI OGLASI
OSMRTNICE
IZ VSEBINE
DR. ALEŠ GREGORC: VPLIV VELIKOSTI PLEMENILNIKA NA KAKOVOST MATIC
V obdobju od leta 2006–2010 smo analizirali lastnosti matic, ki so na tržišču v Sloveniji. Dobili smo podatke o morfoloških in fizioloških lastnostih ter ugotovili navzočnost najpomembnejših patogenih dejavnikov, ki se pojavljajo pri vzreji matic. Dobljeni podatki o vzrejenih maticah so pomembni kazalniki lastnosti plemenskega materiala na tržišču. Rezultate z ugotovitvami smo posredovali vzrejevalcem ter jih predstavili tudi širši domači in mednarodni strokovni javnosti. V letošnji raziskavi smo ugotavljali vpliv velikosti oz. tipa plemenilnika na kakovost oprašenih matic. Za ta namen smo testirali tri najpogostejše, a po velikosti različne tipe plemenilnikov, ki jih uporabljajo v vzrejališčih čebeljih matic v Sloveniji …
DR. PETER KOZMUS: MENJAVA ČEBELJIH MATIC V LETU 2012
V okviru Uredbe o izvajanju programa ukrepov na področju čebelarstva v letih 2011–2013 smo letos v Sloveniji izvedli drugo menjavo čebeljih matic. Cilji menjave so bili: zamenjati 1400 matic v čebeljih družinah, v katerih je več kot 2 % čebel z rumenimi ali oranžnimi obročki na zadku; obiskati najmanj 300 čebelarjev, ki imajo v čebelnjakih družine z rumenimi ali oranžnimi obročki na zadku, jim pokazati razliko med kranjsko čebelo in križanci ter jim predlagati menjavo matic; informirati čebelarje o morfoloških znakih, značilnih za kranjsko sivko, in o pomembnosti ohranjanja kranjske sivke v Sloveniji ….
STANISLAV PLUT: ALI BOMO ZA OHRANITEV KRANJSKE ČEBELE MORALI VZREJATI TUDI TROTE?
Odgovor je lahko samo pritrdilen, poleg tega pa bomo morali spremeniti tudi naš odnos do trotov. Trot ni takšen nebodigatreba, kot to velja v različnih ljudskih reklih, saj je kot nosilec moških spolnih celic pomemben član čebelje družine. Ker se matica zunaj panja nekontrolirano opraši z več troti, lahko prav ti odločilno vplivajo na rasno čistost čebel. V minulih letih temu nismo namenjali veliko pozornosti, bo pa to potrebno, če bomo želeli izboljšati rasno čistost naše kranjice …
TOMAŽ SAMEC IN VLADO AUGUŠTIN: ČEBELARJENJE BREZ UPORABE SREDSTEV PROTI VAROZI
Ob 20-letnici svojega delovanja je ČD Lipa 29. septembra 2012 v Zagrebu pripravilo zanimivo predavanje dr. Johna Kefussa o čebelarjenju brez uporabe sredstev proti varozi. Predavanja se je udeležilo več kot 200 čebelarjev iz Hrvaške, Slovenije ter Bosne in Hercegovine …
DR. DANILO BEVK: VPLIV KUMAFOSA NA MEDONOSNO ČEBELO (II. DEL)
Paša je zadnja izmed številnih nalog, ki jih opravljajo čebele delavke. Omogoča preskrbo družine z medičino, mano, s cvetnim prahom in propolisom ter z vodo. Pašno vedenje je zelo zahtevno, saj od čebele zahteva spomin, učenje, komunikacijo in navigacijo. Čebele letijo na pašo tudi več kilometrov daleč, da se lahko vrnejo v panj, pa je nujna njihova dobra orientacija. V okviru raziskav vpliva kumafosa na vedenje čebel smo najprej preverjali vpliv tega sredstva na sposobnost vračanja čebel v panj in na njihovo pašno dejavnost. Na kratko bom predstavil metode, ki smo jih uporabili, in del ugotovitev …
FRANC ŠIVIC IN VLADO AUGUŠTIN: NOVICE IZ SVETA
ZDA – Do zdaj je bilo opravljenih že veliko raziskav o uporabi propolisa v medicini. Iz njega so izolirali aktivno snov, imenovano ≫fenetilni ester kofeinske kisline≪ (caffeic acid phenethyl ester oz. CAPE), za katerega so znanstveniki ugotovili, da zavira rast rakavih celic prostate …
REPUBLIKA SAN MARINO – V tej mali in najstarejši samostojni republiki na svetu, ki sicer leži v osrčju Italije, je od 4. do 5. Oktobra 2012 potekal prvi mednarodni simpozij pod pokroviteljstvom Apimondie z naslovom ApiEcoFlora. Na njem je nastopilo 73 predavateljev iz Evrope, Severne Amerike in Azije, predstavljenih pa je bilo tudi 24 posterjev, med njimi dva iz Slovenije. Avtor prvega je dr. Janko Božič, drugega pa dr. Danilo Bevk …
FRANCIJA – V mestu Ribeauville na severovzhodu Francije so čebelarji presenečeni ugotovili, da so njihove čebele začele izdelovati med z odtenki modre in zelene barve …
JANEZ BAUER: KAKO SEM UČINKOVITO ODPRAVIL TEŽAVE S SINICAMI?
Vsak čebelar, čigar čebelnjak stoji kje bolj na samem ob gozdu, pozna težave s sinicami. Te ljubke ptice, ki nas vsak dan razveseljujejo s svojim petjem, lahko čebelarju povzročajo precejšnje skrbi. Sinice so mesojede ptice, ki se prehranjujejo z žuželkami, zato so na njihovem ≫meniju≪ tudi čebele. Marsikje se je že zgodilo, da so čebelnjak oropale kar za lepo število čebel …
LIDIJA SENIČ: PRISPEVKI Z OKROGLE MIZE O SONARAVNEM ČEBELARSTVU
Na 50. kmetijsko-živilskem sejmu AGRA v Gornji Radgoni je v okviru Dneva čebelarjev v nedeljo, 26. avgusta letos, potekala v okrogla miza z naslovom Sonaravno čebelarstvo – Uporaba organskih in eteričnih olj v ekološkem čebelarstvu. V nadaljevanju so predstavljeni prispevki sodelujočih …
PROF. DR. JANEZ GRAD: ČMRLJI BOMBUS SOROEENSIS V SLOVENIJI
Med enajstimi najpogostejšimi vrstami čmrljev v Sloveniji, ki so podrobneje opisane v knjigi (Grad et al., 2010), niso upoštevani čmrlji Bombus soroeensis, ki jih Nemci po domače imenujejo tudi Distelhummel (Hagen, 1994), Angleži pa Ilfracombe Humble-bee (Sladen, 1989), Broken-belted Humble-bee oziroma Broken-belted Bumblebee (Edvards, Jenner, 2005) …
BRANE BORŠTNIK: ČEBELARJEVA OPRAVILA V NOVEMBRU
Letošnja čebelarska sezona je za nami. November je za čebele že povsem zimski mesec. Temperature se znižujejo, slana bo uničila še zadnje cvetlice. Čebele bodo oblikovale zimsko gručo, okoli gnezda imajo dovolj predelane hrane, seveda, če smo čebelarji pravočasno poskrbeli za to. Pravočasno krmljenje v količini, primerni moči čebelje družine, je eden od pogojev za dobro prezimovanje čebel. Vsako premikanje satja ali celotnega gnezda bi bilo zdaj nesmiselno. Pustimo jih v miru in jim čez vso zimo zagotovimo mir tako v čebelnjaku kot v neposredni okolici čebelnjaka ali stojišča …
MAG. IVO PLANINC, DR. VET. MED.: NA KAJ MORAMO BITI POZORNI PRI KAPANJU Z OKSALNO KISLINO?
V jesensko-zimskem obdobju je obvezno zatiranje varoj v vseh čebelarstvih. V okviru Programa zatiranja varoj za leto 2012 smo veterinarji NVI za letošnje zimsko zatiranje varoj predpisali oksalno kislino (dihidrat p. a.). Pred uporabo tega sredstva želim čebelarje opozoriti na nekaj stvari, ki so pomembne za uspešno zatiranje …