U 2013. godini iz Srbije je izvezena 3.371 tona meda, u bruto vrednosti od 15 miliona dolara, što je 536% više od izvoza svinjskog mesa, i 74% više od izvoza junećeg mesa iz Srbije.
Svinjsko meso izvezeno je u vrednosti od 2.800.000 dolara, a juneće u vrednosti od 8.600.000 dolara (podaci Privredne komore, zasnovani na podacima sa carine).
Ovako veliki izvoz meda još jednom je potvrdio značaj pčelarstva u Srbiji, a mi najbolje znamo da je ovo tek početak i da možemo da uradimo mnogo više, što sami, što uz adekvatnu sistemsku pomoć države (subvencije, krediti, povraćaj dela sredstava za opremu, suzbijanje falsifikata meda na tržištu, uvođenje propisa EU…). Jer, 2007. godine u SPOS-u je prosečan pčelinjak brojao 29 košnica, dok je 2013. godina završena sa prosečnim pčelinjakom od 49 košnica, što je porast od čak 69%! Sve smo to postigli bukvalno sami, svojim promotivnim aktivnostima na izvozu meda, čime smo podigli isplativost bavljenja pčelarstvom, i time povećali broj pčelara koji su robni proizvođači. Njih još uvek nema dovoljno, ali uz nove aktivnosti, pre svega kroz projekat „Reka meda“ i podršku države, ostvarićemo dalji porast prosečnog broja košnica, što je osnova za podizanje rentabilnosti svakog pčelinjaka. Država se uključila u podršku pčelarstvu tek od prošle 2013. godine, nakon početka rada nove Vlade Srbije. Ta podrška je još uvek nedovoljna, ali nam mnogo znači. Očekujemo još jednu suštinsku podršku države koja je neće mnogo koštati, a daće najveće efekte, to je beskompromisna borba protiv falsifikata sa nultom tolerancijom! Kao u borbi protiv korupcije.
Idemo dalje!