Izašao je iz štampe časopis „Slovenski čebelar“ za novembar.
Evo sadržaja broja:
VLADO AUGUŠTIN: POGOJI ZA USPEŠNO PREZIMOVANJE ČEBEL
Pred skorajšnjim obdobjem mrzlega vremena se večina čebelarjev sprašuje, kakšna bo letošnja zima: bo hladna, dolgotrajna, z obilico snega, kako bodo čebele prezimovale, ali bodo imele dovolj hrane, koliko dni bo ugodnih za čistilni izlet čebel in podobno. Ker na takšna in podobna vprašanja, povezana s prezimitvijo čebel, ni mogoče odgovoriti, čebelarji z zaskrbljenostjo pričakujemo pomlad …
MAG. ANDREJA KANDOLF BOROVŠAK IN NATAŠA LILEK: MEDNARODNO SIMPOZIJ O KAKOVOSTI ČEBELJIH PRIDELKOV I. DEL.
V Opatiji na Hrvaškem je od 28. septembra do 1. oktobra letos potekal simpozij Mednarodne komisije za med (International Honey Commission). Ta je bila ustanovljena leta 1990, da bi postavila nove standarde za med. V tem obdobju je komisija uvedla uradno priznane in usklajene metode za med ter sodelovala pri pripravi zakonodaje o medu …
FRANC ŠIVIC: NOVICE IZ SVETA
ITALIJA – V pokrajini Reggio Calabria, ki leži na skrajnem jugozahodu Apeninskega polotoka in je ena izmed petih pokrajin dežele Kalabrija, so letos odkrili prvo žarišče malega panjskega hrošča …
IZRAEL – Shai Spector je s svojimi 2500 naseljenimi panji eden izmed največjih poklicnih čebelarjev v Sveti deželi. Sedež podjetja ima v kraju Kfar Ruth, ki leži nekako na pol poti med Tel Avivom in Jeruzalemom, čebele pa intenzivno prevaža na različne paše, od hribovskih travnikov pod goro Hermon na severu Galileje do puščave Negev na jugu Judeje …
JANEZ BAUER: ČEBELJI ROP IN MOJE IZKUŠNJE S TEM POJAVOM
V teh jesenskih mesecih pogosto opazimo poskuse tujih čebel, da bi vdrle v panj, poln zimske zaloge. Pašnih virov ni več, iz panjev pa diši sladka medicina, tako da čebele marsikje le s težavo ubranijo svojo zimsko zalogo. To se dogaja predvsem tam, kjer so čebelnjaki blizu skupaj, tako da je na majhnem prostoru velika gostota čebel …
ANDREJA SMRDELJ: ČEBELARJENJE JE DOBRA FINANČNA IN DUŠEVNA NALOŽBA
Jesenske počitnice so za nami in medtem ko ste čebelarji po Sloveniji že zapažili panje, čebele pa so bolj ali manj v zimski gruči, smo čebelarji na Obali v pričakovanju odpiranja cvetov japonske nešplje, ki jim domačini pravimo »nešpole« …
MAG. LIDIJA MATAVŽ, DR. VET. MED.: ZATIRANJE VAROJ IN MALEGA PANJSKEGA HROŠČA
Zdaj so v panjih dolgožive čebele, ki bodo zimo preživele ali pa tudi ne. To je seveda odvisno od tega, kako smo za čebelje družine skrbeli spomladi in poleti, in od tega, ali smo z dolgoživih čebel pravočasno odstranili varoje …
JANEZ GREGORI: OB 100. OBLETNICI ROJSTVA PROF. DR. JOŽETA RIHARJA
Prof. dr. Jože Rihar (1914–2002) je poleg Antona Janše naše največje cebelarsko ime. Aprila smo se ga spomnili z razstavo o njegovem življenju in delu v gradu v Polhovem Gradcu, saj je bil tamkajšnji občan, rojen v Gabrju. Poglobljeno je deloval na različnih področjih čebelarstva in samo njegova publicistična zapuščina obsega 673 bibliografskih enot, od tega 11 knjig. Nekatere od njih so bile prevedene v tudi jezike narodov nekdanje Jugoslavije. V Slovenskem čebelarju so bili objavljeni številni njegovi članki …