SPOS logo
  • Bulgarian
  • Croatian
  • English
  • French
  • German
  • Hungarian
  • Macedonian
  • Romanian
  • Russian
  • Serbian
  • Slovenian
  • Spanish

SPOS
Savez pčelarskih organizacija Srbije

SPOS Ul. Dr Agostina Neta 30 A, 11070 Novi Beograd [email protected] 011/61-28-071 060/444-0-121 060/444-0-124 060/444-0-287

TAČNA INFORMACIJA O „UVOĐENjU“ POREZA NA DOHODAK OD POLjOPRIVREDE



Datum objavljivanja vesti:
Broj pregleda: 7.676

Kao što se sećate, u svom „Zahtevu za spas pčelarstva“ (detalje pročitajte u Pčelaru za septembar 2013. godine na 523. strani), SPOS je prvi u Srbiji digao glas protiv izmena i dopuna Zakona o porezu na dohodak građana, koje su usvojene još 29. maja 2013, ali su u javnosti prošle potpuno nezapaženo, dok SPOS nije reagovao.

Tada je prvi put predviđeno da fizička lica – nosioci poljoprivrednih gazdinstava, plaćaju porez na prihode u poljoprivredi i šumarstvu na nov način – vođenjem knjiga, dok je dotadašnji katastarski prihod obrisan. Za knjigovođu je trebalo davati od 50 do 100 evra mesečno.
6. decembra, u Službenom glasniku 108/2013. objavljuju se nove izmene Zakona (pogledajte ga na sajtu SPOS-a pod rednim brojem 21: OVDE).
9. decembra ministar finansija Lazar Krstić daje objašnjenje na sajtu Ministarstva finansija (OVDE), gde jasno kaže da fizičko lice koje ostvaruje prihode od poljoprivrede stiče status preduzetnika u samo dva slučaja (i samo tada postoji obaveza vođenja poslovnih knjiga):
1) po sili zakona – ukoliko je obveznik poreza na dodatu vrednost u skladu sa zakonom kojim se uređuje porez na dodatu vrednost (ovo je uvedeno istovremeno sa uvođenjem poreza na dodatu vrednost, od 1. januara 2005);
2) po sopstvenom opredeljenju – ukoliko je reč o nosiocu porodičnog poljoprivrednog gazdinstva upisanom u registar poljoprivrednih gazdinstava, koji se opredelio da ima svojstvo preduzetnika. To opredeljenje vrši se podnošenjem poreske prijave nadležnom poreskom organu (Obrazac PPDG-1).
Fizičko lice koje ostvaruje prihode od poljoprivrede, a nema status preduzetnika, nema obavezu vođenja poslovnih knjiga.
11. decembra Poreska uprava na svom sajtu (OVDE) objavljuje detaljnu informaciju, koju smo koristili u pisanju narednog teksta:
Članom 32. stav 2. Zakona o  porezu na dohodak građana ("Sl. glasnik RS", broj 24/01…48/13 – u daljem tekstu Zakon), propisano je, da je obveznik poreza na prihode od samostalne delatnosti po osnovu prihoda od poljoprivrede i šumarstva, fizičko lice – nosilac porodičnog poljoprivrednog gazdinstava, upisano u registar poljoprivrednih gazdinstava, u skladu sa propisima koji uređuju tu oblast i koje vodi poslovne knjige, u skladu sa članom 43. stav 2. Zakona. S tim u vezi, da bi fizičko lice – nosilac porodičnog poljoprivrednog gazdinstava, upisano u registar poljoprivrednih gazdinstava, imalo status preduzetnika, mora kumulativno da ispunjava dva uslova: 1) da je upisano u registar poljoprivrednih gazdinstava i 2) da vodi poslovne knjige. Ukoliko fizičko lice – nosilac porodičnog poljoprivrednog gazdinstava ne ispuni kumulativno navedena dva uslova, nema status preduzetnika.
Odredbama člana 34. Zakona o PDV ("Službeni glasnik RS", br. 84/2004, 86/2004 – ispr., 61/2005, 61/2007 i 93/2012) propisano je da poljoprivrednik čiji ukupan promet dobara i usluga u prethodnih 12 meseci nije veći od 8.000.000 dinara ne obračunava PDV za izvršen promet dobara i usluga, nema pravo iskazivanja PDV u računima, nema pravo na odbitak prethodnog poreza i nije dužan da vodi evidenciju propisanu ovim zakonom.
Poljoprivrednik, takođe, može da se opredeli za obavezu plaćanja PDV podnošenjem evidencione prijave propisane u skladu sa ovim zakonom nadležnom poreskom organu i u tom slučaju stiče prava i obaveze koje obveznik PDV ima po ovom zakonu (u tom slučaju obaveza plaćanja PDV traje najmanje dve godine).
Odredbama člana 7. i 8. Zakona o doprinosima za obavezno socijalno osiguranje („Sl. glasnik RS“, br. 84/04, 61/05, 62/06, 5/09, 52/11, 101/11, 47/13, 108/13) propisano je da su poljoprivrednici – obveznici doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje i zdravstveno osiguranje u skladu sa zakonom koji uređuje sistem obaveznog penzijskog i invalidskog osiguranja i obaveznog zdravstvenog osiguranja.
U vezi napred navedenog može se zaključiti:
1.         fizičko lice koje ostvaruje prihode obavljanjem delatnosti poljoprivrede i šumarstva, odnosno prihode od poljoprivrednih i šumskih proizvoda, pa i registrovano poljoprivredno gazdinstvo koje nema status preduzetnika nije u obavezi da vodi poslovne knjige i nije dužan da plaća porez na dohodak građana. Navedena kategorija fizičkih lica nije poreski obveznik sa aspekta poreza na dohodak građana, a ima obavezu plaćanja doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje i zdravstveno osiguranje u skladu sa zakonom koji uređuje sistem obaveznog penzijskog i invalidskog osiguranja i obaveznog zdravstvenog osiguranja, pod uslovom da ima prijavu na osiguranje po osnovu obavljanja poljoprivredne delatnosti kod nadležnog fonda.
 2.         fizičko lice koje ostvaruje prihode obavljanjem delatnosti poljoprivrede i šumarstva, odnosno prihode od poljoprivrednih i šumskih proizvoda, stiče status preduzetnika i ima obavezu vođenja poslovnih knjiga:
•          ako se nosilac registrovanog poljoprivrednog gazdinstva koje je upisano u registar poljoprivrednih gazdinstava u skladu sa propisima kojima se uređuje registracija poljoprivrednih gazdinstava opredelio da ima svojstvo preduzetnika, podnošenjem poreske prijave nadležnom poreskom organu (Obrazac PPDG-1).
•          ako je registrovano poljoprivredno gazdinstvo obveznik poreza na dodatu vrednost.
U vezi obaveze vođenja poslovnih knjiga fizičkog lica koje ostvaruje prihod od poljoprivrede i šumarstva počev od 1. januara 2014. godine, prema zakonu kojim se uređuje porez na dohodak građana dato je objašnjenje Ministarstva finansija broj: 413-00-168/2013-04 od 9. 12. 2013. godine prema kome obavezu vođenja poslovnih knjiga imaju navedena fizička lica koja stiču status preduzetnika i to: obveznici poreza na dodatu vrednost (po sili zakona), i nosioci registrovanih poljoprivrednih gazdinstava koji su se samostalno opredelili za svojstvo preduzetnika podnošenjem poreske prijave nadležnom poreskom organu (Obrazac PPDG-1).
3.         fizičko lice koje ostvaruje prihode obavljanjem delatnosti poljoprivrede i šumarstva, odnosno prihode od poljoprivrednih i šumskih proizvoda a koje je preduzetnik shodno propisu koji uređuje oporezivanje dohotka građana ne može biti paušalno oporezovano imajući u vidu da pravo na paušalno oporezivanje ima preduzetnik koji s obzirom na okolnosti nije u stanju da vodi poslovne knjige.
Znači, nezaposlena lica vlasnici registrovanih poljoprivrednih gazdinstava, ne moraju da vode knjige i nisu obveznici poreza na dohodak građana, OSIM ako dobrovoljno ne podnesu prijavu PPDG-1, čime stiču sva prava i obaveze kao i preduzetnici. Ako su do sada plaćali doprinose za PIO, kao poljoprivrednici – osiguranici koji obavljaju poljoprivrednu delatnost kao osnovnu delatnost, plaćaće ih i dalje, tu se ništa nije promenilo.
Ostali, kojima poljoprivredna delatnost nije osnovno zanimanje, nemaju obavezu plaćanja PIO doprinosa, kao i do sada.
Ako je neko u radnom odnosu i doprinose za PIO plaća po osnovu radnog odnosa, i tu se ništa nije promenilo. Takvo lice može da registruje komercijalno gazdinstvo, i neće voditi knjige, ako ne preda PPDG-1.
Znači, porez će plaćati i knjige voditi samo oni kojima godišnji prihod preko računa poljoprivrednog gazdinstva pređe 8.000.000 dinara, ili sami podnesu PPDG-1.
Prethodnih dana, neki mediji su netačno interpretirali ovo objašnjenje Poreske uprave i Ministarstva finansija (Večernje novosti: OVDE), napisavši da će sva poljoprivredna gazdinstva koja su izabrala status komercijalnog gazdinstva, morati da vode knjige i da plaćaju porez, što nije tačno, gore je lepo objašnjeno kako stvari zaista stoje.

Radovan Ilić, Lazarevac
Dobrica Vulićević, Smederevska Palanka
Rodoljub Živadinović, Žitkovac

 

 

MORATE BITI ULOGOVANI DA BISTE VIDELI KOMENTARE