SPOS logo
  • Bulgarian
  • Croatian
  • English
  • French
  • German
  • Hungarian
  • Macedonian
  • Romanian
  • Russian
  • Serbian
  • Slovenian
  • Spanish

SPOS
Savez pčelarskih organizacija Srbije

SPOS Ul. Dr Agostina Neta 30 A, 11070 Novi Beograd [email protected] 011/61-28-071 060/444-0-121 060/444-0-124 060/444-0-287

IZAŠAO ČASOPIS „SLOVENSKI ČEBELAR“ ZA NOVEMBAR



Datum objavljivanja vesti:
Broj pregleda: 1.982

Upravo je izašao iz štampe časopis "Slovenski čebelar" za novembar.

Evo sadržaja broja:

 

 

UVODNIK

Nataša Lilek

OHRANIMO ČEBELE

APIMONDIJA 2013

IZ ZNANOSTI IN PRAKSE

Vlado Auguštin: Zimsko zatiranje varoj z oksalno kislino

Prof. Vladimir Fajdiga: O roku uporabnosti pripravljene raztopine oksalne kisline

Mag. Andreja Kandolf Borovšak: Označevanje vrste medu

Franc Šivic in Tone Žakelj: Novice iz sveta

S KNJIŽNE POLICE

Milena Urh: Ivan Esenko: Čebele

ALTERNATIVNI OPRAŠEVALCI

Jože Pavlič: Čmrlji − najbolj ogrožene koristne žuželke

DELO ČEBELARJA PO MESECIH

Franc Podrižnik: Čebelarjeva opravila v novembru

VETERINARSKI NASVETI

Alenka Jurić, dr. vet. med.: Veterinarski nasveti za november

Alenka Jurić, dr. vet. med.: Z enotnim zatiranjem varoj skrbimo za zdravje čebel in varno hrano

ČEBELARSKI TURIZEM

ODMEVI

DOGODKI IN OBVESTILA

OBVESTILA ČZS

MALI OGLASI

OSMRTNICE

IZ VSEBINE

VLADO AUGUŠTIN: ZIMSKO ZATIRANJE VAROJ Z OKSALNO KISLINO

Varoje škodujejo čebelam že v zalegi, posledica tega pa je, da mlade čebele živijo manj časa in da jih večina ni več sposobna opravljati svojih nalog v čebelji družini. Zato je cilj dobre čebelarske prakse, da v vsem letu zadržujemo število varoj v čebelji družini na čim nižji ravni. Ta cilj je najlažje dosegljiv z učinkovitim zimskim zatiranjem, tj. novembra ali decembra, ko v čebelji družini ni zalege …

PROF. VLADIMIR FAJDIGA: O ROKU UPORABNOSTI PRIPRAVLJENE RAZTOPINE OKSALNE KISLINE

Oksalna kislina (C2H2O4), nekoč imenovana tudi deteljna kislina, ki jo je odkril 1769 Johann Christian Wiegeld pri eni od detelj iz rodu Oxalis – od tod izvira tudi njeno ime, je ena od organskih kislin, ki se v zadnjem času razširjeno uporablja za sonaravno zatiranje varoze. V naravi se pojavlja v vezani obliki v rabarbari, zajčji deteljici (Oxalis acetosella), v sledeh pa jo najdemo tudi v medu …

MAG. ANDREJA KANDOLF BOROVŠAK: OZNAČEVANJE VRSTE MEDU

V Sloveniji pridelujemo različne vrste medu – od cvetličnega in gozdnega do vrstnih medov, kot so akacijev, lipov, kostanjev, hojev, smrekov, pa tudi med oljne ogrščice, ajde in še kateri. Ponosni smo na to, da kupcu lahko ponudimo več različnih vrst slovenskega medu. Med sicer lahko prodajamo samo z označbo »med« in ga ni treba dodatno označiti glede na izvor, vsekakor pa je priporočljivo, da kupcu ponudimo to dodatno informacijo, saj bo na ta način bolj seznanjen s tem, kaj je kupil …

FRANC ŠIVIC IN TONE ŽAKELJ: NOVICE IZ SVETA

NEMČIJA – Ingrid Illies je leta 2005 na univerzi v Bochumu doktorirala z disertacijo »Izraba paše in vedenje čebel na lipah, oljni ogrščici in sončnicah«. Kot je med drugim ugotovila, je narava spomladi tako radodarna z nektarjem, da tega zlepa ne primanjkuje, seveda če je vreme ugodno …

ZDA – Leto 2012 je bilo za ameriške čebelarje eno izmed najbolj katastrofalnih,saj so izgubili od 40 do 50 odstotkov čebeljih družin, zato sta bila manjša tudi pridelka medu in tistih poljščin, ki so odvisne od opraševanja čebel …

EU – Kot smo v našem glasilu (2013, št. 6, str. 199) že poročali, je Evropska komisija maja letos za dve leti prepovedala uporabo treh insekticidov – tiametoksama, imidakloprida in klotianidina (julija pa še uporabo fipronila nemške družbe BASF – op. T. Ž.) …

MILENA URH: IVAN ESENKO: ČEBELE

Založba Okaši iz Ljubljane je v okviru zbirke Mala vseveda letos izdala dve slikanici – Ptice in Čebele. Pisatelj, naravovarstvenik, čebelar in fotograf Ivan Esenko, ki piše predvsem o živalih in naravi, je za otroke napisal knjigo, v kateri slikovito pripoveduje o tem, da čebela ni zgolj žuželka, ki piči, ampak žuželka, ki je v naravnem okolju izjemno pomembna …

JOŽE PAVLIČ: ČMRLJI − NAJBOLJ OGROŽENE KORISTNE ŽUŽELKE

Star sem nekaj več kot 80 let. Odkar se zavedam življenja, imam veliko veselje do narave. Občudujem in spoštujem vse živo, tako človeštvo, živalstvo in rastlinstvo. Vsak dan pa sem vedno bolj žalosten, ker nam pred očmi izumira veliko koristnih žuželk, ptic in drugih prostoživečih živali. Številne izginjajo zaradi sodobne obdelave poljskih površin in gozdov. Travnike so v preteklosti kosili dvakrat na leto, zdaj pa jih petkrat, tako da večina cvetočih rastlin sploh ne more dozoreti …

FRANC PODRIŽNIK: ČEBELARJEVA OPRAVILA V NOVEMBRU

V panjih je mir. Čebelje družine so po večini brez zalege, stisnjene v gručo, ki se glede na zunanjo temperaturo krči in razteza. Čebele v notranjosti gruče (brez zalege) morajo zunanjemu sloju čebel zagotavljati temperaturo, ki se ne sme znižati na manj kot 8 °C. Zato je temperatura v notranjosti, odvisno od zunanjih temperatur, od 18 °C do 26 °C. Čebele v gruči menjajo položaj …

ALENKA JURIĆ, DR. VET. MED.: VETERINARSKI NASVETI ZA NOVEMBER

V tem letu nismo opazili večjih problemov z varojami. To je bila verjetno posledica dolgotrajne zime, zaradi česar je bil razvoj varoj poznejši, pa tudi naravne prekinitve zaleganja matic v rojivem letu …

ALENKA JURIĆ, DR. VET. MED.: Z ENOTNIM ZATIRANJEM VAROJ SKRBIMO ZA ZDRAVJE ČEBEL IN VARNO HRANO

V zimskem obdobju, ki je pred nami, v naši državi končujemo šestletni program zatiranja varoj pri čebelah, ki smo ga izvajali na podlagi uredbe. Poglavitni namen enotnega zdravljenja čebel s preskrbo brezplačnih posameznih vrst zdravil in sledljivostjo uporabe vseh vrst zdravil je bil zagotoviti čim boljše zdravstveno stanje čebel in zdravstveno ustrezne čebelje pridelke …

 

MORATE BITI ULOGOVANI DA BISTE VIDELI KOMENTARE