Uz pomoć čipa Nemci prate pčele u nadi da će otkriti razloge za njihova uginuća.
Profesor Juergen Tautz i njegov tim sa Univerziteta Wurzburg u Nemačkoj prate aktivnosti oko 150.000 pčela uz pomoć čipa koji je zalepljen na pčelu, u nadi da će otkriti faktor koji ubija pčele širom sveta.
Čip obezbeđuje stalno praćenje kretanja pčele uz pomoć senzora, i lako detektuje kada pčela izleti iz košnice i kada se u nju vrati. Ova tehnologija je zaista napredna, i u potpunosti je zamenila nekadasnje obeležavanje pčela bojom.
Uz to je obezbeđeno mnogo detaljnije praćenje kretanja pčele tokom celog njenog života. Čip je težak samo 2 mg, što je veoma mali deo pčelinje mase.
Svaka pčela dobija svoj serijski broj. Dobijeni podaci omogućuju naučnicima da prate ponašanje svake pčele, bez obzira da li je to kratkoživeća letnja pčela, ili dugoživeća zimska pčela.
Treba reći da jedan mikročip košta 1,8 evra i da je praćenje većeg broja pčela veoma skup posao (jer kad pčela ugine van košnice, čip se nepovratno gubi), ali i veoma koristan. Mislim da ćemo svi zajedno nestrpljivo čekati da čujemo rezultat ovog praćenja pčela.