SPOS logo
  • Bulgarian
  • Croatian
  • English
  • French
  • German
  • Hungarian
  • Macedonian
  • Romanian
  • Russian
  • Serbian
  • Slovenian
  • Spanish

SPOS
Savez pčelarskih organizacija Srbije

SPOS Ul. Dr Agostina Neta 30 A, 11070 Novi Beograd [email protected] 011/61-28-071 060/444-0-121 060/444-0-124 060/444-0-287

6 POKLONA PČELARIMA U 2025.



Datum objavljivanja vesti:
Broj pregleda: 9.129

SPOS priprema 6 poklona i nove aktivnosti za sve svoje članove za 2025. godinu.

 

1

 

Od ove godine, preko SPOS-ove mobilne aplikacije MEDOTEKA (startuje već u decembru 2024. godine) dobijate besplatnu promociju prodaje vašeg meda i postajete dostupniji potrošačima, koji će vas lakše pronaći i steći veće poverenje u vas. Takođe, deo aplikacije posvećen je mlađim pčelarima (ali i starijim da se podsete), te će moći da pronađu sve servisne informacije vezane za registraciju pčelinjaka i poljoprivrednog gazdinstva, konkurisanje za subvencije po košnici i za opremu, način uređivanja svog profila za prodaju meda, zakonske uslove za plasman meda na malo i veliko, povoljnije analize meda, organizovanu zaštitu od trovanja pčela, organizovanu zaštitu od krađa pčela, kao i pravnu zaštitu pčelara.

 

 

 

 

2

 

Veliki broj pčelara se javljao SPOS-u sa upitima o najboljem načinu suzbijanja varoe. Iako se u časopisu o tome redovno piše, SPOS će u 2025. godini, u saradnji sa najboljim stručnjacima i pčelarima praktičarima koji imaju najbolje rezultate u suzbijanju varoe, izdati štampani stručni vodič za suzbijanje varoe „VAROA DESTRUKTOR – POSLEDNJA REČ“ u veličini časopisa „Srpski pčelar“ na čak 28 strana! Vodič neće biti skup tekstova više autora, već jedan jedinstven stručni tekst na navedenu temu. Vodič će vam biti dostavljen u foliji, zajedno sa jednim od brojeva „Srpskog pčelara“ na kućnu adresu. Članovi SPOS sa osnovnom članarinom (i pratećim elektronskim časopisom) moći će da ga čitaju u mobilnoj aplikaciji časopisa (na ćirilici, ali i na latinici u elektronskoj verziji). 

 

 

 

 

3

 

SPOS će u 2025. godini pripremiti još jednu brošuru, ali namenjenu potrošačima pčelinjih proizvoda, po imenu SVE O MEDU – MEDOTEKA. Ova brošura sadržaće najvažnije informacije o medu i njegovoj upotrebi koje potrošače interesuju. Nakon njenog završetka njen sadržaj staviće se na uvid pčelarima kroz časopis i/ili sajt SPOS-a, te će pčelari pre štampe moći da naruče željeni broj komada kako bi cena bila što niža zbog velikog tiraža, a radi podele svojim potrošačima. Ova brošura bi se slala predsednicima udruženja, gde biste je preuzimali u uplaćenom tiražu. 

 

 

 

4

 

Po istom principu (broj 3), posle dužeg planiranja, počećemo i sa izradom jednolisnih brošura za pravilan tretman voćnih i ratarskih kultura koji ne smeta pčelama i ne truje ih, te će pčelari moći da naruče željeni broj komada po najnižoj mogućoj ceni, kako bi delili okolnim voćarima. Taj model se pokazao kao veoma efikasan u nekim delovima Srbije, i dramatično je smanjio trovanje kroz duži niz godina, jer mnogi poljoprivrednici na žalost ne znaju kako da pravilno tretiraju voćarske i ratarske medonosne kulture, a da ne truju pčele.  

 

 

 

5

 

Već početkom 2025. godine objavljujemo STRATEGIJU BORBE PROTIV KLIMATSKIH PROMENA U PČELARSTVU za sve članove SPOS-a. Strategija će uputiti pčelare u metode značajnog umanjenja šteta od ekstremnih vremenskih promena u pčelarstvu, kako bi se umanjili troškovi saniranja šteta, sačuvao veći deo prinosa pčelinjih proizvoda, kao i same pčele. Strategija će biti objavljena samo za članove SPOS-a. 

 

 

 

 

Na samom početku 2025. godine objavljujemo i UPUTSTVO ZA OČUVANJE AUTENTIČNOSTI MEDA jer je izvorni kvalitet meda aksiom pčelarstva koji najpre moraju da zahtevaju pčelari sami od sebe, kao i naši potrošači. Tačno je da se pčele krajem godine zbog klimatskih promena sve češće moraju dohranjivati radi stvaranja dovoljnih zaliha hrane za prezimljavanje, ali pčelar mora da preduzme sve što može da se slučajno ne desi da ostaci te prihrane završe u medu, što će se naravno otkriti analizom pre isporuke kupcima, a pčelar zbog toga pretrpeti finansijske gubitke usled neopreznosti ili loše pčelarske prakse, pošto se takav med ne može staviti na tržište, odnosno mora se uništiti. Naučićemo naše članove do detalja kako i šta trebaju da (ne) urade u svom svakodnevnom radu, kako im se takva pojava ne bi dogodila, čime će značajno unaprediti bezbednost pčelinjih proizvoda, kao i bezbednost svog kućnog budžeta. Uputstvo će biti objavljeno samo za članove SPOS-a. 

 

 

MORATE BITI ULOGOVANI DA BISTE VIDELI KOMENTARE