SPOS logo
  • Bulgarian
  • Croatian
  • English
  • French
  • German
  • Hungarian
  • Macedonian
  • Romanian
  • Russian
  • Serbian
  • Slovenian
  • Spanish

SPOS
Savez pčelarskih organizacija Srbije

SPOS Ul. Dr Agostina Neta 30 A, 11070 Novi Beograd [email protected] 011/61-28-071 060/444-0-121 060/444-0-124 060/444-0-287

IZAŠAO ČASOPIS „SLOVENSKI ČEBELAR“ ZA MART



Datum objavljivanja vesti:
Broj pregleda: 2.191

Izašao je iz štampe martovski broj časopisa "Slovenski čebelar".

Evo sadržaja broja:

 

DR. MAJA SMODIŠ ŠKERL: TUDI ČEBELE SE STARAJO

Za žuželke, ki živijo v množičnih socialnih združbah, kot so npr. medonosne čebele, ose, mravlje in termiti, je značilno, da mlajše delavke ostanejo v gnezdu in prispevajo k uspešnemu razmnoževanju svojih staršev za ceno svojega lastnega. V evoluciji socialnih žuželk je tako ključna zmožnost trajne sposobnosti razmnoževanja. Matica je navadno anatomsko prilagojena za množično izleganje jajčec, ima večje telo in daljšo življenjsko dobo kot čebele delavke, ki niso plodne. Te razlike v velikosti in zmožnosti razmnoževanja nastajajo že v zgodnjem razvoju ličink in so odvisne od sestave njihove hrane …

VLADO AUGUŠTIN: NAKUP ČEBELJIH DRUŽIN

Kdor hoče dandanes imeti čebele in postati čebelar, mu ni treba tako kot v daljni preteklosti hoditi po gozdu in iskati dupla, naseljena s čebelami, saj jih lahko preprosto kupi. Pri nakupu čebel imamo dve možnosti: nakup roja, ki je cenejši in za katerega oskrbo je potrebnega manj znanja in časa, ali nakup čebelje družine s satnicami, ki je dražja in zahtevnejša investicija, vendar pa se vložena sredstva in trud hitro povrnejo v obliki medenega pridelka …

MAG. ANDREJA KANDOLF BOROVŠAK: POMEMBNOST UŽIVANJA LOKALNO PRIDELANE HRANE

V četrtek, 26. januarja 2012, je v prostorih ČZS potekala okrogla miza z naslovom »Pomembnost uživanja lokalno pridelane hrane«. Udeležili so se je predstavniki ČZS, Inštituta za varovanje zdravja (IVZ), Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano (MKGP) ter OŠ Janka Kersnika Brdo …

FRANC ŠIVIC, DR. MAJA SMODIŠ ŠKERL: NOVICE IZ SVETA

ARGENTINA – Argentinske čebelarje že kar nekaj časa spremlja smola. Pomlad, ki se v Argentini začne septembra, je bila suha in hladna, zato čebele niso izrabile paše na divji ogrščici, na robiniji in na trpotčastem gadovcu. Poleg tega še vedno ni rešen problem izvoza medu v Evropsko unijo, ki je prepovedan od septembra lani zaradi vsebnosti cvetnega prahu gensko spremenjenih rastlin soje in koruze …

NEMČIJA – Holger Wilke je poslovodja v podjetju Apofit iz Hirschaida, ki se ukvarja s prodajo zdravil. Med drugim je tudi ekskluzivni zastopnik medicinskega medu znamke Medihoney za Nemčijo. Gre za novozelandski med manuke, ki ga prodajajo v tubah ali v obliki alginatnih oblog, prepojenih s tem medom …

ZDA – Znanstveniki z Oddelka za biologijo ter Oddelka za biokemijo in biofiziko Univerze v Kaliforniji so preučevali nedavno opaženo zajedavsko muho, ki s parazitiranjem na medonosni čebeli povzroči, da čebele zapustijo panj in zaradi nezmožnosti orientacije odmrejo v naravi. Parazitska muha Apocephalus borealis, znana kot zajedavec pri čmrljih, potencialno ogroža čebelje družine po vsej Severni Ameriki. Nedavno so to muho že opazili v panjih v Kaliforniji in Južni Dakoti …

PAVEL SEŠEL: NAKLADANJE IN RAZKLADANJE LR-PANJEV Z ROČNIM DVIGALOM

Čeprav v Sloveniji veliko čebelarjev uporablja AŽ-panje, se v zadnjem času vse bolj uveljavljajo tudi LR-panji. Ti so namreč preprosto narejeni, so cenejši, poleg tega pa jih lahko prilagajamo moči čebelje družine. Težava pri LR-panjih pa je premeščanje, nakladanje in razkladanje naklad, še posebej zaradi njihove teže. Ker velja pravilo, da na pašo prepeljemo samo močne družine, ima čebelar precejšnje težave, ker jih sam ne zmore pretovarjati, zato vedno potrebuje dobrega pomočnika …

BRANE BORŠTNIK: ČEBELARJEVA OPRAVILA V MARCU

Pomlad počasi trka na naša vrata, dnevi se daljšajo, brenčanje naših čebel pa nam vrača veselje in upanje v dobro čebelarsko letino. Ta mesec je za čebeljo družino kritičen. Dolgožive čebele počasi odmirajo, novih mladih čebel, ki naj bi v začetku marca obsegale že tretjino družine, pa bo letos zelo malo, predvsem zaradi majhne zaloge cvetnega prahu. Dolgožive čebele so že jeseni občutile pomanjkanje svežega cvetnega prahu, zato zdravih in močnih dolgoživih čebel ta mesec v panjih ni dovolj. Prav tako je svoj davek terjal silovit napad varoj v zadnjih poletnih dneh. Zaradi vsega tega bomo čebelarji še toliko bolj veseli letošnjega prvega vnosa cvetnega prahu, ki ga bodo čebele nabrale na telohu, leski, vrbi ivi in še na nekaterih drugih rastlinah.

MAG. VIDA LEŠNIK, DR. VET. MED.: PRIPRAVA ČEBEL NA POMLAD

Marec je mesec, v katerem čebelje družine pripravljamo na pomlad oziroma na prvo pašo. V tem obdobju pa nam načrte lahko prekriža vreme. Do februarja ni bilo snega in tudi temperature niso bile najnižje, tako da so čebele na nekaterih območjih celo že prinašale cvetni prah in matice so začele zalegati. V začetku februarja pa je nastopilo obdobje zelo nizkih temperatur in tudi nekaj snežnih padavin …

JURE JUSTINEK: MEDOVITE RASTLINE V MARCU

Z marcem se začenja meteorološka pomlad. Moč sončnih žarkov se hitro povečuje, od začetka do konca meseca pa se opazno podaljša tudi dan. Ob jasnem vremenu je temperaturna razlika med jutrom in popoldnevom lahko zelo velika. Marca smo pogosto izpostavljeni velikim in hitrim spremembam vremena, nič nenavadnega niso niti prodori hladnega zraka in še povsem zimske razmere, ki jim nato hitro sledijo jasni, sončni dnevi. Ta mesec lahko dobimo še kako konkretnejšo pošiljko snega, po drugi strani pa se temperature lahko precej približajo vrednosti + 20 °C, predvsem v drugi polovici meseca. Ker je morebitno pomanjkanje padavin v začetku leta opazno šele ta mesec, ko se narava začne opazneje prebujati, so ga nekdaj imenovali tudi sušec. Marec in tudi april sta pogosto tudi meseca z najvišjo povprečno hitrostjo vetra …

 

MORATE BITI ULOGOVANI DA BISTE VIDELI KOMENTARE