Povodom višestrukih telefonskih poziva pčelara, zbunjenih netačnim informacijama dobijenim na pojedinim predavanjima, neka dodatna pojašnjenja dao je veliki pobornik davanja joda pčelama, Aleksandar Bikar iz Sremskih Karlovaca.
Evo njegovih reči, a sve eventualne dobre i loše posledice primene joda u pčelarstvu snose sami pčelari koji ga upotrebljavaju, jer za sada nema zvaničnih naučnih preporuka po tom pitanju, mada jod preporučuju mnogi stručnjaci, a mnogi pčelari se hvale solidnim rezultatima koje postižu, među njima i Aleksandar Bikar.
Aleksandar Bikar:
Obaveštavam sve da pravilna upotreba povidon joda treba da se sprovodi SAMO na sledeči način.
– Povidon jod (30 ml destoprocentnog povidon joda rastvorenog u 1 lit. destilovane vode) u zimskom periodu vremena, kada su pčele u košnici, može se koristiti samo kao tretman maglom sve dok temperatura spoljnog vazduha ne pređe 15 stepeni. Pre tretmana zimi potrebno je rastvor zagrejati na 20-25 stepeni.
– Isti takav tretman maglom treba koristiti leti prilikom svakog pregleda pčela kada se primeti da su pčele „lenje“ odnosno da se usporeno kreću, ili pored dobre paše slabo izleću.
– Kada spoljna temperatura u mesecu martu pređe 15 stepeni treba uraditi 4 tretmana sa razmakom od minimum 4 ili optimalno 7 dana, kao što je to objavljeno u tekstu u časopisu „Pčelar“ za avgust 2011.
– Drugi takav 4 x tretman povidon jodom treba uraditi počevši od sredine septembra.
– Kupljeni povidon jod u originalnoj ambalaži treba čuvati u tamnom i hladnom prostoru. Nema potrebe za čuvanjem u frižideru.
– Rastvor povidon joda može se upotrebljavati najviše 3 dana od dana njegovog pravljenja jer se ovde radi o aktivnom jodu koji je osetljiv na sunčevu svetlost. Ostatak posle tretmana može se sipati u pojilicu.
Izuzetno može se napraviti sledeći rastvor: 40 ml povidon joda na 1 litar destilovane vode.
Takav rastvor koristi se samo jednom, kada su u svim košnicama na pčelinjaku zaprljani okviri, da bi se spasilo što se spasiti može. I ovaj tretman se sprovodi samo kao tretman maglom. U protivnom može se desiti da pčele napuste košnicu i usled niske temperature stradaju van nje jer se ohlade i ne mogu se vratiti unutra.
Sve gore navedeno je višegodišnje iskustvo potvrdilo kao ispravan način suzbijanja posledica nozeme u pčelinjim društvima koja redovno sva prezimljuju u dobrom stanju.
Za informacije o nekim drugim koncentracijama rastvora povidon joda i/ili njegovom mešanju sa sirupom ili pogačama mogu samo ponoviti da je povidon jod AKTIVNI jod i da se svako drugo mešanje radi na sopstvenu odgovornost.
Aleksandar Bikar