SPOS logo
  • Bulgarian
  • Croatian
  • English
  • French
  • German
  • Hungarian
  • Macedonian
  • Romanian
  • Russian
  • Serbian
  • Slovenian
  • Spanish

SPOS
Savez pčelarskih organizacija Srbije

SPOS Ul. Dr Agostina Neta 30 A, 11070 Novi Beograd [email protected] 011/61-28-071 060/444-0-121 060/444-0-124 060/444-0-287

ZAVRŠEN ČASOPIS „SLOVENSKI ČEBELAR“ ZA MART



Datum objavljivanja vesti:
Broj pregleda: 1.750

Završen je martovski broj časopisa "Slovenski čebelar".

Izvod iz sadržaja pogledajte ovde:

 

BRANE KOZINC: KOLIKŠNA JE PRAVA VELIKOST CELIC ZA KRANJSKO SIVKO?

Vprašanje v naslovu večine čebelarjev ne zanima. Kupijo pač satnice, ki so dostopne na tržišču, in če so še poceni, so zadovoljni. Nekateri bi imeli čim večje celice, da bi se izlegale velike čebele in več prinesle. V Čebelarskem razvojno-izobraževalnem centru Gorenjske smo se odločili, da bomo izdelovali satnice, ki bodo do čebel najbolj prijazne …

VLADO AUGUŠTIN: POSTAVITEV ČEBELNJAKA

Izbira in priprava prostora, na katerega bomo postavili čebelnjak, je ena od prvih težav, s katerimi se morajo spopasti ne samo začetniki, ampak tudi izkušeni čebelarji, kadar iščejo nove lokacije. Kot vsa druga živa bitja, so tudi čebele usodno povezane z okoljem, ki jim mora dajati čim boljše možnosti za preživetje, razvoj in razmnoževanje. Prav zaradi tega je postavitev čebelnjaka na čim bolj optimalen prostor zelo pomembna, če ne že usodna odločitev za uspešno čebelarjenje. Pri postavitvi čebelnjaka moramo tako upoštevati več dejavnikov, kot so: klima, mikroklima, relief, pašne razmere v vsem letu, motenje, dostop, sosedi, soglasje za postavitev itd …

MAG. ANDREJA KANDOLF BOROVŠAK: ALI JE VES MED ENAK?

Vsak čebelar ve, da med ni enak medu, saj to zaznamo že pri senzoričnih lastnostih medu. Akacijev med nekega čebelarja ni enak akacijevemu medu sosednjega čebelarja, še več, v okviru enega točenja se razlikuje tudi med, nabran v različnih panjih istega čebelnjaka. Razlikujejo pa se seveda tudi medovi, pridelani v različnih letih. Večja pestrost je pri cvetličnih in gozdnih medovih, saj je pri teh pestrejši že sam izvor medičine oz. mane. Medu ne pridobivamo po receptu, čebele osnovno surovino nabirajo v naravi, človek pa jih ne more usmerjati, kam naj letijo …

DR. MAJA SMODIŠ ŠKERL: ČEBELJI FITNES – VPLIVI KRMLJENJA NA ČEBELJE DRUŽINE (IV. DEL)

V prejšnji številki smo predstavili za čebele potencialno škodljive vplive spojine HMF (hidroksimetilfurfural), ki nastaja v medu in sirupih. Poznamo tudi druge spojine, tj. nekatere sladkorje ali saharide, ki pri čebelah povzročajo zastrupitev. Saharozni sladkor v obliki raztopine po krmljenju za zimo čebele po večini predelajo v enostavne sladkorje, to sta glukoza in fruktoza, ki ju nato skladiščijo v satju. Ogljikohidratna hrana v takšni obliki je precej podobna medu in tudi senzorično jo težko razlikujemo od naravnega medu iz nektarja ali mane …

TANJA MAGDIČ: SPLETNA STRAN, KI PRODAJA

Spletna stran je dandanes za vsakogar tako rekoč nujnost, lahko pa je tudi veliko več, namreč učinkovita možnost za trženje in prodajo čebeljih pridelkov in izdelkov, pa tudi za morebitno dodatno ponudbo apiterapije in čebelarskega turizma …

FRANC ŠIVIC IN VLADO AUGUŠTIN: NOVICE IZ SVETA

NEMČIJA – MiteZapper je trgovsko ime za ameriški plastični sat s trotovskimi celicami, ki ga je mogoče z elektičnim tokom iz 12-voltne baterije segreti na temperaturo, pri kateri poginejo tako trotovske bube kot tudi varoje. Na univerzi Bochum so skušali ugotoviti, ali je boj proti varojam s tem satom uspešnejši in primernejši od znanega klasičnega izrezovanja trotovskega gradilnega sata …

EU – Evropska agencija za varnost hrane (EFSA) je 16. januarja 2013 objavila mnenje o vplivu nekaterih neonikotinoidov na čebele in druge opraševalce. Na podlagi zahteve Evropske komisije je ta agencija ugotovila, da trije insekticidi iz razreda neonikotinoidov (klotianidin, imidakloprid in tiametoksam) povzročajo številna tveganja za čebele …

ŠVICA – Švicarsko združenje tamkajšnjih nemških in retoromanskih čebelarjev je izvedlo anketo o vedenju porabnikov pri nakupih medu. Od stotih vprašanih jih je 45 odgovorilo, da je zanje pri odločitvi, kateri med bodo kupili, pomembno, da je med domač, torej švicarski …

FRANC GROŠELJ, DR. MED: APITERAPEVTSKI ČEBELNJAK – NA KAJ MORAMO BITI POZORNI PRI GRADNJI? (II. DEL)

Po temeljiti obravnavi načina in vrst vdihavanja aerosola v čebelnjaku, lokacije čebelnjaka, dostopa do njega in do panjev ter predvsem priporočene tople stavbe v AŽ-panjih naj tokrat nekaj besed namenim še notranji ureditvi čebelnjaka. V notranjosti čebelnjaka priporočam uporabo vseh tistih materialov, ki jih imajo čebele najraje …

PROF. DR. ANDREJ ŠALEHAR: ZBORNIK: GEORG/JURIJ JONKE, ČRMOŠNJIŠKI ŽUPNIK IN KRANJSKI ČEBELAR

Nedavno je izšel zbornik z naslovom Georg/Jurij Jonke, črmošnjiški župnik in kranjski čebelar. Publikacijo je pripravila in uredila delovna skupina, ki so jo sestavljali: Doris Debenjak, August Gril, Hans Jaklitsch in mag. Helena Jaklitsch (vsi iz Društva Kočevarjev staroselcev), Anton Koželj in Helena Jurše Rogelj (oba iz Regijske čebelarske zveze Petra Pavla Glavarja), Anton Tomec (iz Čebelarske zveze Slovenije), Janez Gregori, prof. biol. (iz Prirodoslovnega muzeja Slovenije) ter Suzana Kordiš in prof. dr. Andrej Šalehar (z Biotehniške fakultete Univerze v Ljubljani). Zbornik je bil izdan na podlagi številnih pobud o obuditvi spomina na človeka, ki je v biografijah zapisan kot duhovnik, intelektualec, domoljub, Kočevar, dobrotnik, čebelarski pisec in kranjski čebelar, rešitelj Kočevja ter član Kranjske kmetijske družbe. Delovna skupina za izdajo zbornika je v ospredje postavila njegovo delo na področju čebelarstva, saj je bil Jonke pisec tretje knjige o čebelarstvu v slovenskem jeziku in prvi Kočevar, ki je objavil samostojno knjižno delo …

FRANC PODRIŽNIK: ČEBELARJEVA OPRAVILA V MARCU

Bliža se prvi načrtovani poseg v panje. Na to in na prihajajočo sezono se je treba pravi čas pripraviti. Preglejmo opremo in jo razkužimo z namakanjem v vročem lugu ali s plamenom, odvisno od materiala. Pripravimo seznam stvari, ki jih še potrebujemo, da bomo lahko kar najbolje izkoristili obisk v okviru čebelarskega posveta v mednarodni prodajni razstavi v Celju …

SUZANA SKERBIŠ, DR. VET. MED.: ZA DOBER SPOMLADANSKI RAZVOJ ČEBELJE DRUŽINE JE POMEMBNA ZADOSTNA ZALOGA KAKOVOSTNE HRANE

V tem mesecu se od nas poslavlja mrzla zima in v naravi se prebuja pomlad. Dnevi postajajo vse daljši in toplejši. Tudi za naše prijateljice čebele se začenja nova sezona, ki čebelarju nalaga veliko opravil. V zimskih mesecih smo poskrbeli za staro satje, ki smo ga prejšnjo jesen izločili iz družin, za pripravo novih satnikov ter za popravilo in obnovo starih panjev …

 

MORATE BITI ULOGOVANI DA BISTE VIDELI KOMENTARE