SPOS logo
  • Bulgarian
  • Croatian
  • English
  • French
  • German
  • Hungarian
  • Macedonian
  • Romanian
  • Russian
  • Serbian
  • Slovenian
  • Spanish

SPOS
Savez pčelarskih organizacija Srbije

SPOS Ul. Dr Agostina Neta 30 A, 11070 Novi Beograd [email protected] 011/61-28-071 060/444-0-121 060/444-0-124 060/444-0-287

DR MICHAEL SMITH IZ SAD-a PREDAVAČ NA SAJMU U VRANJU



Datum objavljivanja vesti:
Broj pregleda: 1.694

Nakon vanredno uspešnog Prvog pčelarskog sajma jugoistočnog Balkana koji je u septembru 2017. godine, Drugi pčelarski sajam jugoistočnog Balkana biće održan 22. septembar 2018. godine u Vranju.

Predavač na Drugom pčelarskom sajmu jugoistočnog Balkana biće Dr sc. Michael L. Smith iz SAD-a. 

PhD Michael L. Smith je američki istraživač i pčelar praktičar, trenutno na postdoktorskim studijama na Konstanc Univerzitetu u Nemačkoj na Max Planck institutu, na odeljenju za kolektivno ponašanje. Doktorske studije je završio na Univerzitetu Kornel, u državi Njujork, na odeljenju za neurobiologiju i ponašanje (Department of Neurobiology and Behavior/Cornell University), pod mentorstvom prof. dr Tomasa Silija (Thomas Dyer Seeley) čiji intervju ste nedavno mogli da pročitate u časopisu „Srpski pčelar“, a osnovne studije na Univerzitetu Prinston u oblasti molekularne biologije. Na Univerzitetu Kornel je radio i kao asistent i gostujući predavač, a brojna izvrsna predavanja o ponašanju pčelinjih društava i bolestima pčela održao je širom Amerike i Evrope. Po rečima njegovog profesora i mentora na doktoratu, prof. dr Tomasa Silija, naš predavač Michael L. Smith je ne samo vrsni naučnik, već i odličan pčelar praktičar. 

U fokusu njegovih istraživanja i naučnih radova je uglavnom ponašanje pčelinje zajednice u različitim okolnostima i stepenima razvoja za pčelinju pašu, od toga kako one sakupljaju hranu, kako se ponašaju da spreče nedostatak vode, kako pčele odlučuju kada će započeti gradnju trutovskog saća i legla a kada ne, koji faktori utiču na to da pčelinja društva prežive u divljini, kako zajednica procenjuje razvojnu fazu u kojoj se nalazi i u zavisnosti od toga usmerava ne samo svoj opstanak i rast, već i reprodukciju, do izučavanja uticaja parazita pčela, prvenstveno nozemoze i varoe i načina njihovog prenošenja. Svakako, široj javnosti najzanimljivije istraživanje koje je sproveo, i koje je privuklo veliku medijsku pažnju, jeste ono oko utvrđivanja stepena bola usled uboda pčele u zavisnosti od mesta na telu, za šta je 2015. godine dobio Ig Nobelovu nagradu, za šaljiva i neobična naučna dostignuća. Njegovi radovi su objavljivani u više naučnih i pčelarskih časopisa među kojima su najpoznatiji: American Bee Journal, Apidologie, Bee Culture, Animal Behavior, Cosmos… 

Pripremite se dobro za njegovo predavanje, teme njegovih predavanja su više nego interesantne, ali nakon toga, kroz diskusiju možete postavljati pitanja iz bilo koje oblasti pčelarstva, kako biste saznali najnovije naučne stavove o problemu koji je predmet vašeg interesovanja. Do sada nismo imali gosta predavača ovakvog kalibra, sa tako širokim pčelarskim znanjem, kako sa naučne strane, tako i sa strane praktičnog pčelarenja. 

Dogovorene teme koje će detaljnije obraditi su sledeće: 

  • Zaletanje i nalet pčela na pčelinjaku i njihov uticaj na uspešnost vašeg praktičnog pčelarenja (vaše društvo nije ono što ste mislili da jeste) 
  • Upravljanje pčela trutovskim saćem, utvrđivanje potrebnih količina trutovskog legla, kao i određivanje trenutka kada počinju da grade trutovsko saće (sezonske smene i neizvesna budućnost) 

 

MORATE BITI ULOGOVANI DA BISTE VIDELI KOMENTARE