SPOS logo
  • Bulgarian
  • Croatian
  • English
  • French
  • German
  • Hungarian
  • Macedonian
  • Romanian
  • Russian
  • Serbian
  • Slovenian
  • Spanish

SPOS
Savez pčelarskih organizacija Srbije

SPOS Ul. Dr Agostina Neta 30 A, 11070 Novi Beograd [email protected] 011/61-28-071 060/444-0-121 060/444-0-124 060/444-0-287

DEKLARACIJA O SARADNJI I UZAJAMNOJ PODRŠCI U CILJU ZAŠTITE PRIRODNIH DOBARA



Datum objavljivanja vesti:
Broj pregleda: 579

Uoči obeležavanja Svetskog dana šuma, 20. marta 2022. godine, 15 ekoloških organizacija, udruženja pčelara, lovaca, ribolovaca i Pokret gorana Sombor, potpisali su zajedničku Deklaraciju o saradnji i uzajamnoj podršci, u cilju zaštite prirodnih dobara. Udruženja iz svake od ovih oblasti uvek su doprinosila zaštiti prirode, pratili stanje životne sredine i najviše su upućeni u situaciju na terenu. Oni su najrelevatniji svedoci kako se odnos prema prirodi kod nas promenio i šta je to što je dovelo do ovakve degradacije. A najmanje se čuje njihova uloga u sveukupnoj kampanji o ekologiji.

Pčelari stalno upozoravaju na trovanje pčela, lovci na smanjivanje staništa i stanje divljači, ribolovci na stanje priobalja, voda i ribljeg fonda, svi zajedno na seču šuma, uzurpaciju zemljišta, zagađenje, nerazumno ponašanje pojedinaca ali i loše upravljanje preduzeća kojima je povereno upravljanje prirodnim dobrima od strane države.

Pored toga, to su udruženja koja su se proteklih godina bavila pošumljavanjem i samostalno, svojim sredstvima ili uz državne subvencije, posadila ogroman broj sadnica, na desetine hiljada, u Vojvodini. O tome se jako malo govori i zna. Pčelari gde god mogu sade bagrem, lovci podižu remize i obnavljaju šume, ribolovci održavaju obalu i čiste šume, dok se sredstva za pošumljavanje iz pokrajinskog Budžetskog fonda za šume godinama u nazad nikada ne potroše, a pošumljavanjem se bave isključivo javna preduzeća „Vode Vojvodine“, „Vojvodinašume“ i nacionalni parkovi.

Velika nepravda se sada dešava upravo ovim udruženjima. Zbog velikog interesa države za širenjem poljoprivrednih površina, ugrožene su delatnosti ovih udruženja zbog nemogućnosti da sadnjom drveća održe i unaprede kvalitet svojih proizvoda i usluga. Šume koje su podigli se seku, što su posadili preore se ili se ne održava, šume se uništavaju jer niko njima ne upravlja, a ova udruženja nemaju mehanizam zaštite.

Zbog ovakvog odnosa države, udruženja traže svoje pravo da, kao subjekti koji najviše doprinose zaštiti i čuvanju prirode, imaju veći udeo u upravljanju prirodnim dobrima, kakva je praksa nekada i bila. Prednost u tome je njihova brojnost i ljubav prema onome čime se bave, profesionalno ili iz hobija.

S toga je danas potpisana Deklaracija korak ka rešavanju ovakvog lošeg odnosa prema prirodi, neadekvatnom upravljanju resursima i širenju kapaciteta udruženja.

Pozivaju se i ostala ovakva udruženja, koja nisu danas prisustvovala sastanku da se priključe svojom saglasnošću.

Deklaraciju su za sada, u ime pčelarskih organizacija potpisali;

  1. Pčelarsko društvo „SIVAC“ Sivac,
  2. Društvo pčelara „Dunav“ Apatin,
  3. Opštinsko udruženje pčelara „Mostonga “ Bač,
  4. Društvo pčelara „Čelar“ Čelarevo,
  5. Pčelarsko društvo „Suncokret“ Odžaci,
  6. Društvo pčelara „Matica“ Kljajićevo,
  7. Pčelarsko udruženje „Matica“ Karavukovo,
  8. Pčelarsko društvo „Pčela“ Bački Monoštor,
  9. Udruženje pcelara „Avram Maksimovic“ Sombor.

Ova aktivnost je podržana od strane Ministarstva zaštite životne sredine.

Tatjana Mrdak, Sivac

 

MORATE BITI ULOGOVANI DA BISTE VIDELI KOMENTARE