Први подаци организованог рада чачанских пчелара датирају из 1892. године. Тада је у Чачку формирана подружина Српског пољопривредног друштва као прва у Србији, која је у оквиру сточарске секције имала грану за пчеларство.
Данас у Чачку постоје два удружења : Удружење пчелара „Чачак“ и удружење „Чачанска пчела“ са 209 регистрованих пчелара и 7 500 пчелињих заједница.
У организацији Удружења пчелара „Чачак“ и Туристичке организације града организована је прва манифестација меда и воћа 11- 13.новембра 2022. године на градском тргу под покровитељством Града Чачка.
На Манифестацији своје производе изложило је 16 пчелара и воћара. Поред чланова удружења из Чачка, наши гости на манифестацији са експонатима били су и пчелари из Ариља и Ивањице и гости из Раче Крагујевачке… Поред пчелара на Манифестацији су учествовали и воћари из Чачка, Институт за воћарство Чачак и Земљорадничка задруга „Чачанска јабука“ из Чачка.
Манифестацију је отворио заменик градоначелника Владан Милић и при то истакао да ће пчелари Чачка до краја ове године добити нове просторије, што ће у значајној мери утицати на повећање броја чланова и пчелињих заједница.
Бројни посетиоци из Чачка и околине имали су прилику да се упознају са пчелињим производима као и опремом која је намењена пчеларима, као и асортиманом „Чачанске јабуке“ и Института за воћарство.
Земљорадничка задруга „Чачанска јабука“ окупља 22 воћара са преко 100 хектара под воћем и уло хладњачом капацитета 1200 тона и на овој манифестацији је изложила разне сорте јабука из свог производног програма.
Институт за воћарство је поред плодова и производа од воћа представио и асортиман садног материјала за сезону 2022/2023 година као и стручну литературу из области воћарства.
По лепом и сунчаном времену бројни посетиоци су на градском тргу уживали у разгледању и дегустацији изложених експоната а уз то исте су могли да купе по повољнијим ценама.
Председник Удружења пчелара „Чачак“
Проф. др Светомир Стаменковић