SPOS logo
  • Bulgarian
  • Croatian
  • English
  • French
  • German
  • Hungarian
  • Macedonian
  • Romanian
  • Russian
  • Serbian
  • Slovenian
  • Spanish

SPOS
Savez pčelarskih organizacija Srbije

SPOS Ul. Dr Agostina Neta 30 A, 11070 Novi Beograd [email protected] 011/61-28-071 060/444-0-121 060/444-0-124 060/444-0-287

СПОС ДОБИО ПРОЈЕКАТ ЕУ ЗА УНАПРЕЂЕЊЕ ЗАШТИТЕ ПЧЕЛА И ПЛАСМАНА МЕДА



Datum objavljivanja vesti:
Broj pregleda: 2.964

СПОС је добио пројекат под називом „Заговарање измене преосталих прописа неприлагођених прописима ЕУ у сектору пчеларства, уз учешће широког фронта заинтересованих пчелара и грађана” који има бројне значајне активности више него занимљиве и пчеларима и јавности.

Позив је добијен у оквиру пројекта „ЕУ Ресурс центар за цивилно друштво у Србији“ који је усмерен на оснаживање процеса приступања Србије Европској унији кроз креирање подстицајног окружења за цивилно друштво и активно учешће актера ван система јавне управе у процесима доношења одлука.

Пројекат траје од јануара до новембра 2024. године. Укупна вредност пројекта је 15.000 евра. 

Кроз пројекат се жели да оствари утицај на бољу информисаност грађана и надлежних органа о важности заштите пчела за животну средину, неопходности бављења пчеларством ради заштите планете, као и на побољшање нивоа квалитета меда на тржишту Републике Србије, кроз измену прописа.

Специфични циљеви пројекта су решавање кључних проблема у пчеларству као што је тровање пчела (изменом Закона о средствима за заштиту биља и његово усаглашавање са прописима ЕУ уз јачање капацитета надлежних за њихову пуну примену, повезивање пчелара и грађана кроз израду јединствене апликације, организацију јавних скупова, трибина, уз анимирање младих људи да се заинтересују за све аспекте пчеларства а неки и да почну да се баве њиме, већа друштвена одговорност грађана кроз повећану бригу о пчелама као битном опрашивачу.

Ако се остваре наведене промене, то би значајно подигло капацитет Србије у оквиру процеса приступања ЕУ, јер би нови прописи умногоме унапредили више аспеката по питању заштите животне средине и прилагођавања процеса у пољопривреди процесима у ЕУ.

Општи циљ пројекта је остварење утицаја на бољу информисаност грађана и надлежних органа о важности заштите пчела за животну средину, неопходности бављења пчеларством ради заштите планете, као и на побољшање нивоа квалитета меда на тржишту Србије.

То ће допринети:

1. Дугорочној заштити екосистема правилном употребом средстава за заштиту биља.

2. Побољшању социо-економског статуса пчелара;

3. Повећању нивоа квалитета и конзумације меда на тржишту Р. Србије.

Уз наведена унапређења изменом прописа, све локалне заједнице у Србији добиле би сасвим нову димензију развоја пчеларства, јер су сада пчелари рецимо потпуно незаштићени од тровања (инспекције је мало, а осигуравајуће куће неће ни да чују да осигурају пчеле од тровања). Уклањање нелојалне конкуренције односно фалсификата са тржишта препородило би пчеларство, јер су фалсификати, поред тровања пчела, главни разлог за одустајање од пчеларења, пошто свој производ не можете адекватно наплатити, а потрошачи не могу имати биолошке бенефите конзумирања меда на унапређење свог здравља када купе фалсификате који апсолутно доминирају тржиштем Србије. 

Активности на пројекту: 

Заговарање оснивања заједничких радних група са Министарством пољопривреде у циљу измене следећих прописа (њихово усклађивање са законима и прописима Европске уније) уз редовно медијско праћење свих активности пошто имамо одличну сарадњу са медијима: 1. Закон о средствима за заштиту биља и других прописа. 2. Увођење јединствене апликације за пчеларство која би имала више циљева: Подизање свести о важности пчела, квалитета меда и користи од његове свакодневне конзумације, повезивање грађана са пчеларима, ширење информација и препорука за спречавање тровања пчела, имплементирање географске мапе пријављених тровања са алерт системом. Апликација би имала више одељака. Један би био усмерен на грађане где би им се кроз мноштво интересантних информација и видеа приближиле све битне чињенице о пчели, пчеларству и меду. Други одељак би био усмерен на пчеларе где би им кроз једноставне и прегледне водиче (питања/ одговори, смернице, повезани линкови, видео туторијали) биле објашњене све неопходне информације везане за пчеларство (нпр. Како да постанем пчелар? Како да региструјем пољопривредно газдинство? Како да региструјем објекат у домаћинству за врцање, складиштење и паковање меда и других пчелињих производа? Како да аплицирам за субвенције? Шта да предузмем да спречим тровање пчела? Како да пријавим тровање пчела? Како да пријавим сумњу у исправност меда на тржишту?…). Све би било праћено детаљним објашњењима и брзим линковима за комплетну проблематику. Апликација би била бесплатна за све, сви грађани и пчелари би могли да је преузму са гугл плеја или епл стора. Чланови СПОС-а би имали своје профиле на апликацији, тако што би се регистровали путем свог ИД и контролног броја са ИД чланских карти (које они већ имају за приступ сајту СПОС-а). На профилима би постављали своје основне информације, неке занимљиве приче из својих искустава везане за пчеларство, такође би имали и омогућену понуду свог меда који је из стандарда квалитета ДОБРА ПЧЕЛАРСКА ПРАКСА (Стандард квалитета „Добра пчеларска пракса“ развијен је од стране СПОС-а, уз финансијску подршку ЕУ и АДА, и праћен је јединственом теглом за мед коју могу користити само чланови СПОС-а који су приступили стандарду потписивањем Уговора о лиценци. Сврха стандарда је примена адекватног стручног рада са пчелама од стране пчелара, који се прати од стране СПОС-а, и изложен је у потпуности увиду јавности, како би потрошачи који купе мед из стандарда били сигурни да је пчелар предузео све неопходне мере, како би заштитио безбедност производа и спречио свако могуће загађење (хемијско, биолошко или физичко). Тиме би грађани стекли значајније поверење у пчеларе и квалитет њиховог меда). Организација трибина где би се водили разговори заговарања решавања свих наведених проблема са надлежним државним органима, грађанима, другим пољопривредницима и јавности у целини.

Главне активности на пројекту су:
-Организација радних група са надлежним министарствима
-Организација трибина
-Израда апликације за пчеларе и грађане
-Континуиране промотивне активности у медијима 
 
Ево које резултате пројекта очекујемо: 

Измена закона о средствима за заштиту биља (предлажемо: Тровање пчела прогласити кривичним делом;

Прописати да се тровање пчела гони по службеној дужности од стране јавног тужиоца;

Трошкове анализе узорака, утврђивања узрока тровања пчела и проналажења изазивача тровања ставити на терет буџета Републике Србије; Драстично појачати казнену политику;

Донети Правилник који ће регулисати начин и методологију узорковања поља медоносних биљака које би се током ране фазе раста узорковале на присуство неоникотионида; Забранити третирање канала пестицидима, већ прописати обавезу механичког чишћења;

До краја 2024. године покренути примену последњих измена Закона о заштити биља о обуци пољопривредника за обављање третмана и тоталној контроли продаје пестицида сходно потребама ради третмана засађених површина под биљем које треба третирати;

Прогласити пчеларство за делатност од посебног привредног и друштвеног значаја;

Прогласити пчелу заштићеном врстом, јер без пчелара она не би могла да опстане у природи;

Ускратити добијање свих врста субвенција за комплетну пољопривредну производњу у наредних 5 година свакоме коме се докаже да је незаконитим третманом отровао нечије пчеле;

Вратити мандатне казне у руке инспектора ради кажњавања противзаконитих третмана на лицу места;

Спроводити планске кампање о опасностима противзаконите употребе пестицида.)

Све наведене измене уклониће нелојалну конкуренцију, спречити тровања пчела, олакшати откривање виновника, подићи социо-економски статус пчелара и бенефите правог и безбедног меда на здравље људи, али и зближити грађане са пчеларима и укључити их у процес заговарања остваривања заједничких интереса. 

 

Сваки свестан грађанин препознаје важност медоносне пчеле. Наш циљ је да освестимо и део њих који су несвесни, да популаризујемо пчеларство и да га уздигнемо на виши ниво, јер чувањем пчела ми чувамо себе. Свесни грађани су наши највећи савезници, јер свакако желе да једу адекватно третирану храну, а не затровану пестицидима услед њихове неправилне примене која трује и наше пчеле. 

Овим пројектом СПОС би грађане укључио у решавање проблема кроз одржавање трибина, анкета и електронску апликацију где би они могли да се на врло једноставан, интересантан и интуитиван начин информишу и укључе у решавање проблема од заједничког интереса.

Тема тих активности би била већа информисаност уз подизање друштвене одговорности грађана кроз повећану бригу о пчелама као битном опрашивачу, анимирање заинтересованих грађана да крену да се баве пчеларством, да конзумирају мед (будући да је просек на годишњем нивоу конзумације меда у Србији по глави становника веома низак (700 г), док у Немачкој, Јапану али и околним државама просек иде и до више килограма по глави становника)

Поред самих грађана, фокус би био и на пољопривредницима који врло често не поштују Закон о средствима за заштиту биља и то неретко несвесно и ненамерно јер многи још увек нису у потупности информисани о томе како и на који начин требају да користе средства за заштиту биља и поштују прописе и себе ради и пчела ради. Поштовањем прописа они себи не би умањили годишњи принос, напротив повећали би га и повећали би проценат учешћа плодова прве класе у роду, али би заштитили пчеле и избегли масовна тровања пчела. СПОС већ има израђену књигу САЧУВАЈМО ПЧЕЛЕ ОД ТРОВАЊА где учи пољопривреднике правилној примени средсатва за заштиту биља у сарадњи са Удружењем за одрживу пољопривреду и заштиту биља у Србији (SECPA) а пчеларе начину пријаве тровања и откривања починиоца, коју би СПОС могао поново да изради путем пројекта и подели многим пољопривредним произвођачима.

 

MORATE BITI ULOGOVANI DA BISTE VIDELI KOMENTARE