Министарка пољопривреде је данас у Месној заједници у Рипњу, између осталог одговорила и на три питања нашег пчелара Мирослава Ђорђевића, председника Удружења пчелара Рипањ.
Министарка је обавила разговор са окупљеним пољопривредницима, од којих је више од половине било пчелара.
Колега Мирослав се захвалио на свему што су Министарство пољопривреде, министарка лично и њени сарадници, али и председница Владе Ана Брнабић, до сада учинили за развој пчеларства. Затим је указао на то да је пчеларство најорганизованија грана пољопривреде у Србији. Рекао је да смо 2018. године имали пет (5,3 милиона евра) за субвенције по кошници, а ове године 10 милиона евра, што је значајан раст. Замолио је министарку да председници Владе пренесе захвалност на помоћи да ”Наш мед” уђе у Лидл. Онда је рекао да мора да изнесе и наше велике проблеме које тренутно имамо, а који захтевају хитно решавање.
Најпре је рекао да је продаја меда стала, да извоз иде отежано, да је потражња за медом пала због увоза великих количина неисправног меда из источних земаља у ЕУ и да је сходно томе фалсификата све више и у ЕУ и у Србији.
Навео је проблеме са фалсификатима меда у Србији и да се недовољно ради на томе. Пријаве сумњи на неисправне медове инспекцији не функционишу (као што су функционисале претходних година преко Координационе комисије за инспекцијски надзор (ОВДЕ) која пријаве прослеђује инспекцији, а инспекција одмах излазила на терен). Навео је лични пример пријаве такве сумње, а да иако му је одговорено да ће бити обавештен за 10 дана о учињеном, то се није догодило до данашњег дана. Иначе, СПОС има више таквих жалби пчелара да практично више нико не реагује на пријаве преко сајта Координационе комисије за инспекцијски надзор (ОВДЕ) нити обавештава о учињеном, што дефинитивно показује да ту постоји неки проблем, који мора да се реши, јер је контрола фалсификата пала испод донедавно постигнутог нивоа.
Након објаве резултата Покрета потрошача о неисправном меда у великим маркетима, инспекција до данашњег дана није урадила суперанализу тог меда. У кулоарима се чуло да су рађене неке анализе, не знамо на ком меду, а оно што су неки пакери меда јавно објавили (ОВДЕ), указало је на то да анализа није рађена на истом меду нити одговарајућим односно бројним методама анализе које једино могу да дају прави одговор да ли је мед исправан или није.
Навео је и потребу пчелара да се Аписенс донесе што пре, како би се утврдило колико заиста има кошница у Србији, те да се новац од лажних пчелара и лажних кошница преусмери правим пчеларима. Министарка је одговорила да зна све о томе, али да мора да ради по приоритетима, најпре да реши сличне проблеме код крава, свиња, оваца, коза и тако даље, те да ће пчеле доћи на ред идуће године. СПОС уопште не види проблем да се и пчеле раде паралелно, јер наш предлог решења уопште не захтева ангажовање инспектора, већ програмера, који би посао обавили колико за месец дана, још месец дана преко тога да се систем испроба и може се пустити у рад. Зато позивамо Министарство да што пре започнемо тај посао, СПОС ће кадровски помоћи максимално да се тај проблем хитно реши.
Затим је колега Мирослав навео да смо у проблему због укидања могућности да сточари (самим тим и пчелари) добијају нижу цену горива. Одговорила је да је закон ограничио гориво само за пољопривреднике са земљом, а да ће сточарство да се решава наредне године.
Министарка је рекла да се нада да ће се проблем пласмана меда решити са Кином, а да ће држава највише да ради управо на пласману воћа и меда ка Кини. То би нам заиста много значило, и надамо се брзој помоћи, ми смо спремни за извоз у потпуности.
СПОС још једном позива Министарство пољопривреде да се организује хитан састанак на коме би се разговарало о фалсификатима меда, а Кластер ”Уједињени за квалитет” је кроз своју студију (ОВДЕ) већ дао предлог како системски решити проблем фалсификата, али је СПОС сепаратно отворен и за све друге системске могућности које Министарство предложи, а стручњаци се са њима сложе, да могу да реше проблем ефикасно и брзо, јер ако не буде брзо, пчелара идуће године бити неће, ми немамо луксуз да чекамо идућу годину. Ово није фраза, ово је сурова истина. Оно што нам је најважније и што мора да се деси у року од максимално 3 месеца да би дало ефекте већ у овој години, јесте методологија нулте толеранције на фалсификате меда на тржишту која се мора хитно развити и најважније применити.