Недавно смо објавили резултате последњег истраживања тржишта меда у Великој Британији, када 100% контролисаних медова из маркета није прошло анализу јер су у себи имали додате стране шећере. У међувремену је урађено ново истраживање.
Прошлог месеца је 30 узорака меда из Британије упућено на нови комерцијални тест заснован на ДНК профилима правог меда. Пет узорака је било од британских пчелара а 25 од великих трговаца, односно пакера меда.
Тестови су открили да су 24 од 25 тегли меда од трговаца неисправно (сматрају се сумњивим, како се то стручно каже, а заправо су неисправни сходно ДНК анализи и не би се смели стављати на тржиште под именом мед).
Свих пет узорака пчелара из Велике Британије је било исправно.
Према томе, укупно је неисправно било 80%, а од трговаца медом чак 96% медова. Проценат неисправног меда код пчелара био је 0%.
Према томе, сада би и јавности требало да буде јасно ко су фалсификатори меда у Великој Британији, и не само тамо, већ у целом свету. То су они који се баве трговином и паковањем меда, а не пчелари и њихове задруге и погони за паковање меда директно од пчелара.
Европски пчеларски савез професионалних пчелара је анализирао цену неког меда који се увози у Европу, а који се продаје по само 0,8 британских фунти (око 113 динара) за килограм. Не сматрају да је могуће да пчелари било које земље производе мед по овако ниским ценама, јер то се практично равна са ценом шећера.
Недавно је у оквиру акције ”ОЧИСТИМО ТРЖИШТЕ МЕДА” направљен снимак екипе на тајном задатку на међународној изложби хране у Паризу СИАЛ. Њиховим истражитељима су страни представници продаје меда рекли да је производ са најнижом ценом намењен за тржиште Велике Британије, јер је тамо мање вероватно да ће бити подвргнут ригорозном тестирању. Да човек не поверује, али ми сви ту стварност живимо сваког дана! Наредних дана писаћемо на сајту СПОС детаљније о томе.