Стручњаци и аналитичари из индустрије хране и пића поделили су на почетку 2025. године списак трендова за које сматрају да ће највише одјекнути код потрошача у наредних 12 месеци. На листи великог броја производа, мед се налази на невероватном првом месту. Надамо се да можемо веровати мишљењу стручњака те да ово коначно представља добру вест на почетку ове године.
Једно од највећих питања икада је „шта купци желе?“.
Обрасци куповине, жеље и потребе потрошача се мењају бржим темпом него икада раније када су у питању храна и пиће и, у данашње време, углавном су вођени друштвеним медијима.
Интернет садржај их води широм света, упознајући их са рецептима, укусима, састојцима и концептима које никада раније нису видели односно пробали.
Сви произвођачи и трговци желе да се ова искуства и жеље купаца одразе и на рафове њихових супермаркета и специјализованих продавница хране. Ево шта стручњаци предвиђају да ће бити најтраженија храна у 2025, по редоследу њихове процене: мед; шпанска храна; азијски укуси; пистаћи; аутентични светски укуси (из јужноамеричких држава, али и из Турске, Грчке, Аргентине, Португалије и Швајцарске); храна која доноси свесно уживање – где посластица не само да задовољава већ је и усклађена са њиховим личним вредностима – од етичког извора до смањеног отпада односно загађења животне средине; храна која помаже развој планетарно позитивних навика (60% потрошача је жели, а 32% потрошача уопште не жели храну која изазива штету по животну средину); међународне грицкалице (храна која је масовно привлачна, често старија и одавно позната, делимично измењена или не, али са причом о културним коренима или носталгији из детињства); производи без адитива и конзерванаса, минимално обрађени, природни, органски…; хрскавија храна у најширем смислу речи; чајеви; алге, морска маховина, пачја трава, агар-агар; протеинска храна; јела погодна за забаве код куће, 38% учесника фаворизује мале забаве код куће, око 35% је рекло да је то због кризе трошкова живота, 48% јер им се допада интимна атмосфера коју су могли да створе, а 58% им се допада чињеница да је њихов дом тиши од ресторана, те могу да воде смисленије разговоре, просечна одрасла особа је била домаћин две кућне забаве 2024. године, присуствовала је на три или више у туђим домовима, а половина анкетираних би желела да иде на више журки; иновативни производи који помажу унос воде са разним додацима, колагеном, влакнима, протеинима, антиоксидантима, електролитима…; храна са влакнима; храна луксузне удобности (јастог, пржена пилетина, кавијар, хрскава пилећа кожа, сос од сушеног парадајза и меласе); носталгична храна која је актуелна већ годинама уз удвостручење жудње из детињства, добар пример успеха такве хране је хлеб са белим луком, 18% глобалних потрошача жели да види носталгичне укусе када бирају храну, при чему је један од преовлађујућих аспеката тренда заснован на поновном оживљавању ретро начина размишљања и дубљем уважавању безвременских традиција; пасуљ и махунарке; воће и језграсто воће; високо квалитетно месо; храна из завичаја; храбри профил укуса пића, замашћена пића, пића са ферментисаним и киселим састојцима; тоници; ”боља” пужа, чак и безалкохолна што је тренд, али са сложеним профилом укуса и искуством које помаже да се не осећају као да нешто пропуштају… итд…
МЕД
На прво место стручњаци су ставили мед. Купци су недавно широм Европе били шокирани када је откривено да 100% меда у Аустрији садржи додатни шећер, 96% меда у Великој Британији, 83% у Немачкој, 79,31% у Србији, 62,5% у Финској…
Како стручњаци наводе, ово је натерало потрошаче да пажљивије размишљају о меду који набављају. Све више се траже тегле меда од мањих, етички настројених произвођача, са доказима оаутентичности меда, без додавања страних шећера.
Посебан тренд коме се предвиђа светла будућност, а који већ од половине 2024. године постаје све интересантнији као нови тренд, јесте један сасвим нови начин употребе меда коме се предвиђа феноменална будућност!
Какав је то производ у коме од састојака апсолутно доминира мед и зашто му се предвиђа тако светла будућност у повећању потрошње меда, прочитајте у наставку овог текста, на заштићеном делу сајта СПОС-а.
Наставку текста на заштићеном делу сајта СПОС-а могу приступити само пчелари чланови СПОС-а, тако што ће се улоговати на сајт шифром и контролним кодом са своје ИД чланске карте.
Давање својих шифара трећим лицима или давање података са заштићеног дела сајта СПОС-а је кривично дело, а санкционише се и Статутом СПОС-а.