Многи пчелари Србије, пре свега они који не селе своје пчелињаке на паше ван стационара, ових дана налазе се у специфичној ситуацији.
Немају пчелињу пашу, минуси на вагама на неким локацијама далеко превазилазе 1 кг дневно, у кошницама се јасно уочава недостатак полена, трутови се већ избацују из кошница, регија пчелињег легла изгледа као када се пчеле припремају за зиму, легло је смањено и сигурно добрим делом неадекватно исхрањено услед недостатка полена.
Суша чини своје. Температуре достижу и 41 степен, а нема јасних прогноза које ће указивати на озбиљније падавине које су неопходне целој пољопривреди па и пчелама.
Пчелари који се тренутно не налазе на некој од актуелних паша (планинска ливада, сунцокрет…) налазе се баш у ситуацији коју смо горе описали. На таквим локацијама нема више ама баш ниједног разлога за даље одуговлачење са почетком третмана против варое. Што пре се овај паразит пчела буде у високом проценту одстранио из кошнице, то ће мање утицати на квалитет презимљавања пчела. Са уклањањем варое уклања се и већи део последица вирусних инфекција и ноземозе.
До краја предстојеће недеље испоручиће се књига ВАРОА ДЕСТРУКТОР – ПОСЛЕДЊА РЕЧ пчеларима СПОС-а у којој ћете моћи да сагледате све аспекте квалитетног сузбијања варое.