SPOS logo
  • Bulgarian
  • Croatian
  • English
  • French
  • German
  • Hungarian
  • Macedonian
  • Romanian
  • Russian
  • Serbian
  • Slovenian
  • Spanish

SPOS
Savez pčelarskih organizacija Srbije

SPOS Ul. Dr Agostina Neta 30 A, 11070 Novi Beograd [email protected] 011/61-28-071 060/444-0-121 060/444-0-124 066/644-09-09

BUDUĆNOST PČELARSTVA KROZ DIGITALIZACIJU



Datum objavljivanja vesti:
Broj pregleda: 2.549

 

Budućnost pčelarstva kroz digitalizaciju

Razvoj pčelarstva i pčelarske opreme kroz istoriju je pratio razvoj ljudske civilizacije, nauke i tehnologije.  Osnovni principi savremenog pčelarstva postavljeni su pre 250 godina, ali ,,digitalna revolucija’’ koja je uveliko u toku polako dolazi i u svet pčelarstva. Iako i dalje postoje pristalice isključivo tradicionalnog pčelarenja, neke iz straha da će nove tehnologije ugroziti zdravlje pčela, sve više pčelara širom sveta uspešno koristi savremenu tehnologiju da unapredi proces pčelarenja i odnos sa pčelama. Veliki doprinos ovoj revoluciji u digitalizaciji pčelarstva daje Niška firma Beehold, koja koristi najnoviju tehnologiju i veštačku inteligenciju i uz pomoć pčelara i njihovog iskustva razvija uređaj koji će olakšati proces pčelarenja i smanjiti potrebu za otvaranjem košnica. Njihovo inovativno rešenje za nadgledanje pčelinjeg društva na daljinu testirano je u Srbiji i u Keniji. Dok je druga verzija Beehold standard uređaja dostupna za poručivanje na linku: https://beehold.rs/standard

Za potrebe ovog članka razgovarali smo sa uglednim domaćim pčelarima koji u svojoj pčelarskoj praksi već koriste digitalna rešenja. A sve sa ciljem da utvrdimo koji podaci su njima bitni, kako ih koriste i kako im pomažu u svakodnevnim aktivnostima na pčelinjaku.

 

Prva stvar koja se da primetiti je da većina pčelara sa kojima smo razgovarali poseduje po nekoliko digitalnih pčelarskih vaga i da ih intenzivno koristi. Vrednost upotrebe digitalnih vaga u pčelarskoj praksi je globalno prepoznata, o čemu svedoči i Jovica Petrović iz Jarebice, profesionalni pčelar sa višegodišnjim iskustvom stečenim na Novom Zelandu, Nemačkoj i Srbiji. On ističe da je na svakom pčelinjaku, gde god se nalazio sretao sa digitalnim vagama različitih proizvođača i da su svima zajednički parametri koje očitavaju: težina, temperatura i vlažnost vazduha.

Beehold na pčelinjacima: Jerebice i Prokuplje

 

Težina

Sve digitalne pčelarske vage, kao što im i ime kaže nude mogućnost merenja težine košnice. Ovaj parametar svi naši sagovornici ističu kao najbitniji jer im promene težine košnice govori kada dodati nastavak, kada seliti pčele i kada ih prihranjivati. Naši sagovornici koriste po nekoliko vaga na svakom pčelinjaku i ističu da je bitno da na udaljenim pčelinjacima imaju barem po dve vage radi sigurnosti. Ono oko čega postoje različiti stavovi je na koju košnicu sa pčelinjaka postaviti uređaj. Neki stavljaju na najjače društvo, jer će ono prvo zahtevati dodatne nastavke ukoliko ima paše i prvo gubiti značajnije na težini ukoliko nema paše. Drugi ističu da uređaj stavljaju na košnicu sa pčelinjim društvom srednje jačine jer je ono merodavnije. Ukoliko društvo srednje jačine ima dobar unos meda onda su sigurni da i jača društva imaju još bolji unos. Kod većine digitalnih vaga očitavanje težine se vrši na zahtev ili uređaj sam šalje težinu u određeno doba dana. Većina pčelara poput našeg sagovornika Ljube Jovanovića iz Lapova ističe da je dovoljno i najvažnije imati očitavanje u isto doba dana, svakog dana i to uveče oko 20h. Sa druge strane Stanko Rajić iz Beograda praktikuje dva očitavanja dnevno, večernje kako bi pratio razvoj društva i još jedno dnevno oko 14h. Dnevno očitavanje njemu pruža dovoljno informacija da može utvrditi da li paša na toj lokaciji prestaje i sa druge strane ima dovoljno vremena da se istog dana organizuje i preseli košnice na drugu lokaciju.

 

Temperatura i vlažnost vazduha

Digitalni uređaji takođe nude i precizno merenje temperature i vlažnosti vazduha na pčelinjaku. Goran Ilić iz Donjeg Suhotna, vidi veliku korist i svakodnevno prati i ove parametre. Ističe da vlažnost vazduha preko 95% znači na pčelinjaku pada kiša. U toku bagremove paše, vlažnost od 70-80% njemu govori da je omorina i da očekuje unos od 8-9kg dnevno. Takođe ovi parametri su od velike pomoći prilikom tretiranja oksalnom kiselinom, temperatura 4-8 stepeni osigurava da efekat tretiranja bio što bolji.

 

Krađe košnica

Kao jedna od čestih tema koje muče pčelare, dotakli smo u razgovoru problem krađe košnica i mogućnosti rešavanja problema upotrebom digitalnih rešenja. Neki uređaji za digitalno pčelarstvo nude mogućnost praćenja lokacije košnice upotrebom GPS-a. Na ovaj način kao i kod mobilnog telefona, u svakom trenutku pčelar može znati gde se nalazi njegova košnica.

 

Problemi kod postojećih digitalnih vaga

Uređaji koje naši sagovornici koriste svakako nisu savršeni i od njih smo čuli različite pozitivne i negativne stvari za uređaje različitih proizvođača. Baterija na uređajima predstavlja problematičnu komponentu, svi sagovornici ističu da moraju u toku sezone 1-5 puta da dopunjuju ili menjaju bateriju, a da kod pojedinih modela tokom zime moraju u potpunosti da uklone bateriji jer strada na niskim temperaturama.

Drugi izazov predstavlja način komunikacije sa uređajem. Naime kod velike većine uređaja naših sagovornika neophodno je da u uređaj ubacite vašu mobilnu, SIM karticu sa brojem telefona, i podatke sa uređaja dobijate SMS porukom. Ovaj broj telefona je vezan za nekog od operatera i dešava se da priliko selidbe na lokaciji nema signala vašeg operatera pa morate zameniti karticu da bi vaga funkcionisala. Takođe morate stalno da dopunjujete kredit, gde u sezoni neki od sagovornika troše i do 1000 dinara mesečno po košnici. A dešavalo im se da u trenutku kada su im potrebni podaci sa uređaja SMS poruka ne stiže jer nema kredita.

Pčelari ističu da im nije problem da uporede podatke iz SMS poruka za zadnjih par dana, ali sve duže od toga predstavlja problem. Iz tog razloga neki pčelari sve podatke iz SMS poruka prepišu u svoju svesku kako bi bilo preglednije, dok neki prave i tabele na računaru.

 

Inovacija iz Srbije

Mlada startap firma iz Niša, Beehold donosi revoluciju u oblasti pčelarstva. Oni rade na hardversko-softverskom rešenju sa podrškom veštačke inteligencije koje omogućava nadzor košnice putem interneta. Za svoj izum dobili su drugu nagradu za Najbolju tehnološku inovaciju u Srbiji, prvu nagradu na regionalnom Tech Boost takmičenju kao i finansijsku podršku Fonda za inovacionu delatnost i Evropske Unije. Prva verzija Beehold Standard uređaja, uspešno je razvijena i testirana na 10 pčelinjaka u Srbiji u 2022. godini.

Beehold na pčelinjacima: Lapovo, Beograd, Donje Suhotno

Uređaj za digitalni nadzor pčela Beehold Standard pčelarima nudi:

  • Merenje i istorijski prikaz težine, temperature i vlažnosti vazduha
  • Zaštitu od krađe, praćenjem GPS lokacije košnice
  • Preporuke i upozorenja od strane AI asistenta
  • Stalni rad sistema bez potrebe za zamenom baterije, stalnom dopunom sistema pomoću solarnog panela
  • Bez dodatnih troškova dopune SIM kartice

Beehold mobilna aplikacija 

 

Druga, unapređena verzija Beehold Standard uređaja je dostupna za poručivanje i ukoliko uređaj poručite do 19. decembra 2022. godine možete uštedeti do 40%. Beehold trenutno nudi dve opcije za poručivanje:

  1. Kupovinu uređaja u pretprodaji po promotivnoj ceni od 27.000 dinara
  2. Rezervaciju uređaja uplatom od 2500 dinara uz doplatu od 29.000 dinara prilikom preuzimanja uređaja.

Uređaj će biti isporučen marta 2023. godine uz fiskalni račun sa kojim je moguće izvršiti povraćaj na državnom ili lokalnom nivou. Poručivanje možete obaviti na sledećem linku:

https://beehold.rs/standard

 

 

 

 

MORATE BITI ULOGOVANI DA BISTE VIDELI KOMENTARE