U Privrednoj komori Srbije, čiji je SPOS član od 2013. godine, održano je promotivno predavanje menadžera preduzeća APISOL iz Španije.
Pedro Miguel Lucas, menadžer pomenutog preduzeća je u 90 minuta promovisao način funkcionisanja samog preduzeća „Apisol“ iz Španije i njenu integrisanost u svetsku korporaciju „MERCADON“, kao i njenu veliku zainteresovanost da posluje sa privrednicima iz naše zemlje. Apisol je preduzeće koje posluje i plasira proizvode u maloprodaju kroz lance marketa „Mercadon“. Njihov glavni interes je otkup poljoprivrednih proizvoda iz celog sveta, posebno meda i određenih vrsta džemova.
Pedro Miguel Lucas, Španac, čovek ranih srednjih godina odaje utisak iskusnog profesionalca koji svoje iskustvo u otkupu meda i potencira, jasno govoreći o načinu njihovog poslovanja. Pominjući loše primere iz prakse poslovanja“ Apisola“ od Južne Amerike, preko Evrope do južne Afrike priprema prisutne, potencijalno zainteresovane buduće saradnike na spremnost u korektnoj trgovini, i u samom startu dok je sve jos uvek u ideji i dobrim namerama otklanja mogućnost malverzacija kojih u trgovini medom ima dosta. U tri tačke objašnjava da su im bezbednost (ispravnost) hrane, kvalitet koji mora biti iznad drugih privatnih marketa i cena proizvoda, glavni moto uspeha. Integrisanost dobavljača i politika „Otvorenih knjiga“ kako navodi je model uspešnosti Apisol-a. U prevodu je to model poslovanja gde centralizovano svi danas znaju gde se nalazi njihov menadžer Pedro i o čemu govori. Takav model poslovanja u svetu, po njegovim rečima se se još naziva i „Zlatni kavez“. U zavisnosti od zemlje i njene razvijenosti i kvaliteta proizvoda koji imaju, oni biraju hoće li raditi sa „malim“ proizvođačima, njihovim budućim dobavljačima ili sa „velikim“ proizvođačima koji su već afirmisani i koji garantuju za svoj kvalitet, ali ne žele da se menjaju i prilagođavaju. Pored dobavljača koji poseduje raznovrsnost u ambalaži i pakovanju, zanimaju ih preduzeća, zadruge i drugi oblici organizovanosti koji su spremni na promene i koji su dinamični za saradnju. Zato „Apisol“ traži male dobavljače kako bi ih integrisao na svoj način u lanac svetskog trgovačkog centra „Mercadon“ koji u Španiji zapošljava 4% ukupne populacije. „Mercadon“ daje resurse u novcu kako bi pomogao svoje integrisane dobavljače u održavanju kvaliteta. Proučavajući naše podneblje kroz poslovanje, zamera nam problem u kontinuitetu isporuke proizvoda kao i nemogućnost planiranja pravog obima proizvodnje meda. Kratkoročni ciljevi i želja za kratkoročnim profitom je načelo poslovanja veletrgovina medom u Srbiji, što je jedan od načina da se klijenti izgube zauvek.
Obratio je pažnju na neorganizovanost naših privrednika u posećivanju svetskih sajmova i skupova i prezentaciji hrane i pića, da mu se čini da slabo promovišemo sebe, da nije video predstavnike Srbije na velikim sajmovima u Anugi ili Briselu. Jako je važno da naš proizvod predstavimo na takvim sastancima.
Predstavnik privredne komore Srbije je iskoristio priliku i delegaciju SPOS-a obavestio da će privrednici Srbije ove godine aktivno učestvovati na sajmu u Briselu koji se održava od 27 – 29. 9. 2016. god.
Savez pčelarskih organizacija Srbije svoje predstavnike treba da priključi delegaciji Privredne komore Srbije kako bi na sajmu u Briselu otpočeli razgovore o aktivnijem plasmanu naših poljoprivrednih proizvoda u EU.
Ispred Saveza pčelarskih organizacija Srbije delegaciju su činili: Milutin Petrović, zamenik predsednika SPOS-a, Slobodan Čumić, direktor fondacije „Sačuvajmo pčele Saveza pčelarskih organizacija Srbije”, Slađan Simonović, član Izvršnog Odbora SPOS-a I Dejan Marković, predsednik Odbora za zaštitu pčela SPOS-a.
Dejan Marković