На захтев неколико излагача, због сезоне годишњих одмора, ИО СПОС је донео одлуку да им изађе у сусрет и продужи рок за уплату ране котизације по прошлогодишњим ценама са 1. августа на 8. септембар.
Sve o uslovima izlaganja na Sajmu pročitajte OVDE.
Vrhunski stručni program priređen je za jubilarni XV Državni pčelarski sajam naredne godine.
U hali 2 Beogradskog sajma 10. i 11. februara 2024. godine održaće se XV Državni pčelarski sajam sa međunarodnim učešćem u organizaciji SPOS-a. Ulaz za građane potrošače pčelinjih proizvoda je i dalje besplatan, kao i ulaz za članove SPOS-a (obavezno poneti ID karticu SPOS-a koja je besplatna ulaznica, ali morate biti član za 2024. godinu kako bi vam ID kartica bila aktivna), a ulaz za pčelare koji nisu u SPOS-u je 450 dinara za jedan ulazak.
Sve o parkiranju možete pročitati na linku: www.spos.info/promene-po-pitanju-parkinga-na-sajmu.
PETNAESTI DRŽAVNI
PČELARSKI SAJAM
SA MEĐUNARODNIM UČEŠĆEM
Hala 2 Beogradskog sajma
10-11. februar 2024. godine
Radno vreme: 9.00-18.00 (subota), 9.00-16.00 (nedelja)
Subota, 10. februar 2024.
10.00-10.30 Otvaranje sajma, da sajam otvori pozvana je ministarka poljoprivrede dipl. ekon. Jelena Tanasković
10.30-14.45 STRUČNA PREDAVANJA:
Predavač: Prof. dr ROBERT PAXTON, šef grupe za opštu zoologiju na Institutu za biologiju Univerziteta Martin-Luter u Hale-Vitenbergu, Nemačka
Vodeći je svetski stručnjak za uticaj virusa na pčele i autor brojnih naučnih radova iz ove oblasti. Diplomirao je biologiju 1980. godine na Univerzitetu u Saseksu, Velika Britanija. Doktorirao je evolucionu ekologiju 1985. godine. Postdoktorske studije iz oblasti apidologije je završio na Univerzitetu u Kardifu, Velika Britanija, gde je istraživao pčele i oprašivanje. Profesionalno se usavršavao na Upsala Univerzitetu u Švedskoj, gde je istraživao genetiku populacije pčela, zatim na Autonomnom univerzitetu Jukatan u Meksiku, Univerzitetu u Tibingenu, Nemačka, kao i Kraljičinom Univerzitetu u Belfastu. Njegove glavne istraživačke oblasti su: društvena evolucija, odnosi domaćin-parazit, oprašivanje i očuvanje genetike sa fokusom na pčele. Njegova najnovija istraživanja bave se uticajem patogena na zdravlje medonosnih pčela i vrsta divljih pčela.
Predavanje 1: VIRUSI PČELA: NJIHOV UTICAJ NA PČELE I PČELARSKU PROIZVODNJU I NAČIN BORBE PROTIV NJIH
Predavanje 2: NOZEMOZA PČELA: JOŠ UVEK ZNAČAJAN PARAZIT PČELA, NJENE KARAKTERISTIKE DANAS, UTICAJ NA PČELE I PČELARSKU PROIZVODNJU I NAČIN BORBE PROTIV NJE
Prevodilac: Prof. dr Jevrosima Stevanović, FVM
14.45-16.00 STRUČNO PREDAVANJE:
Predavač: Doc. dr UROŠ GLAVINIĆ, Katedra za biologiju Fakulteta veterinarske medicine Univerziteta u Beogradu, Srbija
Diplomirao je na Fakultetu veterinarske medicine Univerziteta u Beogradu 2013. godine, a doktorirao na istom 2019. godine. Trenutno je na postdoktorskom usavršavanju iz oblasti pčelarstva u Istraživačkoj grupi za zdravlje pčela na Western College of Veterinary Medicine, Univerziteta u Saskačevanu, Saskatun, Saskačevan, Kanada. Stručno se usavršavao i na Institutu za parazitologiju Veterinarskog fakulteta Univerziteta u Cirihu, Švajcarska (2017-2018), kao i na Fakultetu veterinarske medicine Univerziteta u Bolonji, Italija (2016). Naučnoistraživački rad od početka svoje istraživačke karijere obavlja u istraživačkom timu prof. dr Zorana Stanimirovića. Do danas je publikovao preko 100 naučnih radova od čega 37 u međunarodnim časopisima sa SCI liste. Učestvovao je u izvođenju 3 nacionalna, 6 internacionalnih i 23 inovaciona projekta.
Predavanje: AMERIČKA KUGA: TRENUTNI ASPEKTI KOJE DONOSI SRPSKOM PČELARSTVU, SA MOGUĆIM MERAMA KOJE SAVESNI PČELARI MOGU DA PREDUZMU NA ZAUSTAVLJANJU NJENOG ŠIRENJA
Nedelja, 11. februar 2024. godine
PREDSTAVLjANjE INOVACIJA
11.00-12.30 Predstavljanje svih prijavljenih inovacija u sali za predavanja – takmičarski deo
(Glavni kriterijumi za ocenjivanje inovacija biće: 1. Jednostavnost primene u praksi; 2. Unapređenje ekonomičnosti pčelarenja inovacijom)
Sve prijave slati na mejl predsednika Komisije za ocenjivanje inovacija, Dejana Miloševića iz Požarevca ([email protected]), ili poštom na njegovu adresu: selo Drmno, 12208 Kostolac, najkasnije do 31. decembra 2023. godine. Kontakt telefon: 063/221–501. Prijava inovacije treba da sadrži kratak tehnički opis, fotografije ili video snimak. Sve inovacije doneti na sajam najkasnije u nedelju 11. februara 2024. godine do 9 sati.
Inovacije koje se prijavljuju za takmičarski deo, mogu se izlagati na Sajmu bez nadoknade (isključivo bez prodaje), ali sa prethodnom prijavom na mejl [email protected], radi određivanja mesta izlaganja (inovatori sami obezbeđuju štand ne veći od jednog kvadratnog metra, ili izlažu bez štanda na istoj površini). Svi izlagači se brinu o svojim eksponatima od otvaranja do zatvaranja sajma.
PROGLAŠENjE NAJBOLjIH INOVACIJA
13.00-13.30 Dodela pehara SPOS-a pobednicima takmičenja (za prvo, drugo i treće mesto)
Najbolji inovator dobija i besplatni štand na Pčelarskom sajmu u Celju u Sloveniji 2024. godine.
NE ZABORAVITE SVOJU IDENTIFIKACIONU
KARTICU SPOS-a, JER SA NjOM NA XV DRŽAVNI
PČELARSKI SAJAM ULAZITE BESPLATNO (ZA OSTALE
JE ULAZNICA 450 DINARA PO JEDNOM ULASKU U HALU)!