У фебруарском броју „Српског пчелара“, који је у припреми, објављујемо више него занимљив текст нашег професионалног пчелара Ивице Стојановића из Баваништа, који на један сасвим нови и до сада невиђени начин у пчеларској литератури узимљава пчеле путем избалансиране исхране, а касније их и изимљава, али о томе ће бити објављен посебан текст у једном од наредних бројева часописа.
Овде смо за посетиоце сајта издвојили извод из текста. Цео текст моћи ћете да прочитате у штампаном издању „Српског пчелара“ за фебруар 2022, који се штампа наредних дана.
Као што смо најавили, од фебруарског броја испорука часописа се наставља само онима који су уплатили чланарину СПОС-а или претплату за часопис за 2022. годину, те вас позивамо да то што пре учините, како би вас ваше друштво пчелара правовремено унело у електронску базу пчелара СПОС-а, те да фебруарски број добијете на време, а уз њега и јануарски ако сте нови члан (стари су га већ добили), односно док га има на залихама.
Све податке о чланарини СПОС-а за 2022. годину можете наћи на сајту www.spos.info/membership/clanarina-spos-a-i-pretplata-na-casopis-srpski-pcelar-u-2022
Образац за учлањивање у СПОС преузмите на страници www.spos.info/obrazac-za-uclanjenje
Ивица Стојановић
Баваниште (Ковин)
060/070-7499
ПРОТЕИНСКА ИСХРАНА И ЊЕН ЗНАЧАЈ
КОД ПРИПРЕМЕ ЗА ЗИМУ И ИЗИМЉАВАЊЕ
Ову тему бих започео веома важним изумом природе, а то је дугоживећа пчела (зимска пчела је жаргонски и јако погрешан термин). Такође, желим да нагласим да се дугоживећа пчела појављује и у летњем периоду. Наилазак беспашног периода је разлог њеног појављивања. Сведоци смо дугих сушних лета и свих проблема који их прате. Пчеле су временом развиле систем чувања хране зарад преживљавања
… …
… …
… …
У том случају може се видети јасан прекид легла, који најчешће наступа у јуну (обично почетком јуна), траје свега десетак дана, а заједница је бројчано јака. Ускоро заједница поново покреће легло које ће бити другачије одгојено (легло пребогато млечи). Такво легло се уз свежи полен одгаја и из резерве масног ткива.
Надолазак богате и обилне паше је за пчеле јасан знак да у том периоду могу последњи пут одгојити више јединки те године и обновити односно увећати своју популацију. Након тога им само преостаје да квалитетно обезбеде заједницу залихама хране.
Скоро сличан циклус пчеле понављају и када врше припреме за зиму. Наилазак дугог беспашног периода наводи заједницу да покреће такорећи инстинкт за преживљавање, с тим што ће она припремати дугоживећу пчелу, која ће од саме ларве бити другачије одгајана од осталих, или како ја волим да кажем, добиће информацију чему ће она служити и које ће јој бити обавезе.
Када се таква пчела излегне, са јасном информацијом коју је добила, она мора да наталожи масне наслаге конзумирањем велике количине полена, јер ће јој баш оне омогућити даљи одгој генерација.
… …
… …
… …
Проблем са квалитетом полена
… …
… …
… …
Велики проблем са којим се сусрећемо у последњих 10 година је полен веома лошег квалитета. Садржај протеина који је пчелама и те како неопходан драстично је опао, а да и не говоримо о другим хранљивим вредностима. Такав случај није само код нас него свуда у свету. Сада се овде поставља питање зашто пчеле иду по такав полен, почевши од августа па до новембра. Пчеле једноставно имају нагон да доносе полен и нектар. Пре свега, имају нагон за преживљавањем. Пчеле ће доносити полен и направити залиху, јер је боље донети ишта него ништа. Овакав случај је присутан готово свуда код нас, негде више, а негде мање. Статистички гледано, пчеле ће увек имати нешто полена и перге када се спремају за мировање, само што такав полен више није квалитетан као што је био пре 20-30 и више година.
… …
… …
… …
Пчеле најчешће продужују легло, односно одлажу сопствену пропаст, на тај начин се троше, а нових ресурса хране високог квалитета нема. Неке буду одличне, неке се извуку, али последњих година је доста пчела страдало, и то током октобра или новембра. Генерално гледано, немамо приближну уједначеност заједница у већини ситуација, по питању прекида легла, залиха хране и јачине пчелињих заједница. Грешка је то што окривљујемо вароу без сагледавања квалитета пашне сезоне, а она је у оскудним пашним сезонама само шах-мат, али не и основни узрок. Одгајањем легла из наведеног разлога, заједница умножава вароу изнад уобичајеног просека.
… …
… …
… …
Мој начин прихрањивања и припреме за зимски период примењујем непосредно након завршетка скидања медишта са сунцокретове паше. Најчешће је то крај јула и почетак августа. У том истом периоду започињем и третирање против варое, што се показало најбољим до сада, јер након сваке сунцокретове паше легла готово да и нема, односно има га јако мало, па како се покреће легло, тако напредује и размножавање варое. Август зна бити изузетно сиромашан поленом. У последње време, високе температуре су све чешће. Из тог разлога започињем прихрањивање шећерним сирупом (размера 1,5 : 1, у корист шећера) и погачама са богатим извором протеина (15–25%).
… …
… …
… …
Прекид прихрањивања сирупом тамо где је било неопходно наступа најчешће око 5. септембра. Разлог прекида прихране је престанак интересовања пчела за додатном храном. Тим начином добијамо прекид легла на свим заједницама око 20. септембра, јер карника завршава са леглом кад „осети“ да су пчеле спремне за зиму.
… …
… …
… …
Понављам да све чешће имамо топлу јесен и зиму и пчеле опште са природом, а легла нема, те се у таквој ситуацији оне троше, тј. троше масно ткиво. Узмимо у обзир да се оваква исхрана спроводи у периоду када су дневне температуре још увек око 15° C и да пчеле излећу ван кошница, па чак и доносе полен. Зато треба пчелама да дамо погачу са мањим процентом протеина како би се могле дохранити и мање исцрпљивати.
… …
… …
… …
Најчешће греше код припреме протеинске хране
… …
… …
… …
Када пчеле покрену легло, потребан је богатији извор беланчевина и уз то и нектар. Наилазио сам на велику несагласност код пчелара када сам изнео своја испитивања на тему: „Сируп у јануару“. Најквалитетнија храна за пчеле је свеж нектар и свеж полен. Ако тога нема или временски услови то не дозвољавају, онда треба да им дамо нешто што би заменило такву храну. Такво нешто је протеинска погача, која мора имати избалансиране вредности и пажљиво припремљен сируп који би имитирао свеж нектар.
Пчелари најчешће греше код саме припреме протеинске хране. За такав вид исхране узимају сојино брашно, пивски сточни квасац, пекарски квасац, сурутку у праху, јаја у праху, па и сам поленов прах.
Сојино брашно, које се најчешће користи, можемо наћи у продавницама здраве хране и оно садржи два главна шећера (рафиноза и стахиоза), који су токсични за пчеле; такође садржи инхибитор трипсина. Сојино брашно треба избегавати, иако је привлачно за пчеле, јер им скраћује живот.
Сточни пивски квасац…
… …
… …
… …
Пекарски квасац…
… …
… …
… …
Сурутка у праху и јаја у праху…
… …
… …
… …
Поленов прах…
… …
… …
… …
За протеинску исхрану најбоље је користити избалансиране биљне протеине, комплетан ланац амино‑киселина, витамине, минерале и масти потребне за правилну исхрану пчела. Свако географско поднебље има другачије нутритивне вредности поленовог праха, па морамо водити рачуна како ћемо избалансирати протеин који им дајемо.
… …
… …
… …
Саветовао сам да техника прихрањивања сирупом може почети око 15. фебруара, а сада вам могу рећи да тај поступак можете померити и за 20 дана уназад. Нектар пчелама служи као „гориво“ за повећање легла, а протеинска погача је извор протеина (градивни део) који им служи да одгоје легло. У многим случајевима се дешава да пчеле покрену легло и то исто легло прекину, односно поједу, због захлађења. Ми такав процес називамо канибализам, али претежно је разлог преживљавање (недостатак протеина), па се тим начином пчеле истроше, а додатни извор протеинске хране у наредном периоду не постоји. Додатком протеина им омогућујемо да своје резерве рационалније користе и максимално стартују легло.
… …
… …
… …
Желео бих да се захвалим свима који подржавају и примењују мој рад, као и особама које имају другачије мишљење и тиме такође доприносе развитку пчеларске заједнице.
Ивица Стојановић (1989), ветеринарски техничар, активно се бави пчеларством од 2006. године. Пчелари на територији јужног Баната са више од 500 кошница, типа ЛР и ДБ-10. Свој пут у пчеларству пронашао је у одгајању и побољшању матица и исхране пчела.