SPOS logo
  • Bulgarian
  • Croatian
  • English
  • French
  • German
  • Hungarian
  • Macedonian
  • Romanian
  • Russian
  • Serbian
  • Slovenian
  • Spanish

SPOS
Savez pčelarskih organizacija Srbije

SPOS Ul. Dr Agostina Neta 30 A, 11070 Novi Beograd [email protected] 011/61-28-071 060/444-0-121 060/444-0-124 066/644-09-09

DRUGAČIJI POGLED NA UZROKE UGINUĆA PČELA



Datum objavljivanja vesti:
Broj pregleda: 14.566

Završen je časopis „Srpski pčelar“ za maj 2025. godine.

 

O zimskim gubicima detaljno smo pisali u aprilskom broju „Srpskog pčelara”. Verovali smo da će se gubici pčela okončati do sredine marta i da će društva koja su preživela zimu, iako oslabljena, nastaviti da se razvijaju na voćno-maslačkovoj paši. Ipak, do toga nije došlo. Naprotiv, pčelari iz svih krajeva Srbije izvestili su da se gubici pčela nastavljaju i drastično uvećavaju. O mogućim uzrocima i načinu sanacije gubitaka objavljujemo širi izveštaj u ovom broju.

 

Istovremeno, prezentujemo vam i drugačiji pogled na uzroke katastrofalnih gubitaka pčela, pčelara sa četrdeset godina iskustva.

 

Centralna tema ovog broja je jedinstveno „Uputstvo za očuvanje autentičnosti meda“, koje do sada nije postojalo u domaćoj i stranoj literaturi. Odštampano je kao posebna celina ovog broja, strogo u sredini časopisa, sa idejom da svaki pčelar koji to želi, može rasheftati klamerice u sredini časopisa, izvaditi Uputstvo iz časopisa, i ponovo vratiti klamerice u prvobitni položaj, a Uputstvo ponovo heftati novim klamericama. Na taj način Uputstvo možete koristiti kao posebnu korisnu brošuru. Javni deo Uputstva (objavljen i na sajtu SPOS: https://spos.info/uputstvo-za-ocuvanje-autenticnosti-meda) је namenjen ne samo pčelarima, već i širem krugu čitalaca, uključujući potrošače meda, inspekcijske organe, poštene otkupljivače meda i sve ostale kojima je u interesu očuvanje autentičnog kvaliteta meda.

 

U ovom broju naći ćete odgovor i na pitanje svih pitanja: „Kako izbeći prirodno rojenje?“. U pčelarskoj teoriji postoji prilično veliki broj odgovora, a u pčelarskoj praksi još veći. Ako postoji veliki broj odgovora, onda to znači da verovatno do sada još nije bio pronađen pravi. Pored pravog odgovora, autor ide i korak dalje i jednim potezom sprečava rojenje i zamenu matica. Na ovaj tekst naslanja se i odgovor na pitanje, mogu li odbegli rojevi da prežive sami u prirodi?

 

Kompletan sadržaj majskog broja pogledajte OVDE.

 

 

DIGITALNO IZDANJE ČASOPISA VEĆ

OD DANAS, 17. APRILA

 

Časopis će se štampati u sredu, četvrtak i utorak 16, 17. i 22. aprila, a pakuje se i šalje u sredu i četvrtak, 23. i 24. aprila, i već od petka, 25. aprila stizaće na adrese pčelara širom Srbije i inostranstva.

 

Digitalno izdanje časopisa majskog broja „Srpski pčelar“ moći će da čitaju na svom mobilnom telefonu, već od četvrtka 17. aprila (postavlja se do kraja današnjeg dana), svi koji su uplatili osnovnu članarinu SPOS-a za 2025. godinu, a dostupni su im i svi brojevi od 2013. do danas, iz godina kada su bili članovi.

 

Uputstvo o članarini SPOS-a i pretplati na časopis „Srpski pčelar“ za 2025. godinu možete naći na sajtu SPOS-a https://spos.info/membership/clanarina-spos-a-i-pretplata-na-casopis-srpski-pcelar-u-2025/ i u „Srpskom pčelaru“ za oktobar 2024. godine.

 

Kako se učlaniti u SPOS https://spos.info/kako-se-uclaniti-u-spos-2/

 

IZ HRVATSKE, BiH, SEVERNE MAKEDONIJE I SLOVENIJE ČITAJTE ČASOPIS „SRPSKI PČELAR“

 

SPOS je uz pomoć saradnika stvorio mogućnosti da pčelari širom Hrvatske, BiH, Severne Makedonije i Slovenije (i cele EU preko zastupnika u Hrvatskoj) mogu da veoma povoljno uz brojne dodatne benefite, isključivo na svojim mobilnim telefonima, čitaju elektronsku verziju prestižnog časopisa „Srpski pčelar“.

Evo kako to možete uraditi

iz Hrvatske (OVDE),

iz Bosne i Hercegovine (OVDE),

iz Severne Makedonije (OVDE) i

iz Slovenije (OVDE).

Pčelari iz cele EU ovo pravo mogu ostvariti preko zastupnika iz Hrvatske. 

 

„SRPSKI PČELAR“,

VAŠ PROZOR U SVET PČELARSTVA

129 GODINA

 

 

 

MORATE BITI ULOGOVANI DA BISTE VIDELI KOMENTARE