В спортната зала в град Враня на 16 септември 2017 г. се организира Първият панаир на пчеларите от Югоизточна Европа (Македония, Албания, България, Гърция, Турция, Черна гора) в организация на SPOS, с подкрепата на град Враня и в сътрудничество със Сдружението на пчеларите „Майка“ от град Враня. Входа за всички заинтересовани пчелари и гражданите – потребителите на пчелни продукти е безплатно.
ПРЪВ ПАНАИР НА ПЧЕЛАРИ НА ЮГОИЗТОЧНИТЕ БАЛКАНИ
С МЕЖДУНАРОДНО УЧАСТИЕ
(Македония, Албания, България, Гърция, Турция, Черна гора)
Спортна зала на град Враня
Дата: 16 септември 2017 г.
Работно време: 9-19 часа
БЕЗПЛАТЕН ВХОД ЗА ВСИЧКИ
БЕЗПЛАТЕН ПАРКИНГ ЗА ИЗЛОЖИТЕЛИТЕ И ПОСЕТИТЕЛИТЕ НА ПАРКИНГА НА СПОРТНАТА ЗАЛА
НАПЪЛНО БЕЗПЛАТНИ ШТАНДОВЕ ЗА ИЗЛОЖИТЕЛИТЕ
40% ПРОМОЦИОНАЛНА ОТСТЪПКА ЗА РЕГИСТАЦИЯ НА ИЗЛОЖИТЕЛИТЕ
ВЪВ ВЕЛИКОЛЕПНОТО ПОМЕЩЕНИЕ НА СПОРТНАТА ЗАЛА НА ГАД ВРАНЯ
(над 1300 квадратни метра изложбена площ плюс зала за изнасяне на лекции с 400 места)
ПРОГРАМА НА ПАНАИРА:
9.00 Начало на изложението за продажби
10.30 ТЪРЖЕСТВЕНО ОТКРИВАНЕ НА ПАНАИРА
– Бранислав Недимович, министър на земеделието
– Слободан Миленкович, кмет на Враня
– Родолюб Живадинович, президент на СПОС
11.00 ТРИБИНА ЗА ПОДПОМАГАНЕ НА ДЪРЖАВАТА НА ПЧЕЛАРИТЕ НА СЪРБИЯ
– Бранислав Недимович, министър на земеделието
– Родолюб Живадинович, президентът на СПОС
– Присъстващите пчелари ще могат да задават въпроси на участниците след уводната презентация
12.00 Професионални лекции по пчеларство:
Преподавател: д-р sc. MARCO PIETROPAOLI от Рим (Италия), научен работник от Италия, биолог, Института за експериментални изследвания в областта на превенцията на животните в региона Лацио и Тоскана (Istituto Zooprofilattico Sperimentale delle Regions of Lazio и Toscana), който има и 80 свои кошници.
Изследователските му интереси обхващат всички аспекти на пчеларството, но предимно се занимава с изучаването на патогени и паразити по пчелите (вароатоза, ноземоза, малък бръмбар, пчелни вируси). Най-голям брой негови изследователски изследвания са публикувани в известни научни публикации в реномирани научни списания, свързани с тестването на нова препарати и методи за контролиране на вероатозата и неоземозата. Акарицидните препарати, които е изследвал са на базата на вече известните съставки (мравчена, оксалова и други киселини), но под формата на различни търговски названия (Mite Away Quick Strips®, MAQS™ gel, Api-Bioxal, TO BEE®). Изследвал е ефективността на органични акарициди в различни начини на приложението им (чрез сублиматор Varroglass®, с прилагането на клетка, която гарантира отсъствието на пилото, в комбинацията от лечение с тимол (с препарат Apiguard® и техника със затваряне на майката в клетката в борбата срещу вароатозата), но и с хомеопатичен препарат „Phosphorus 30 CH“ ). Когато става дума за ноземозата, изследвал е ефективността на естествените продукти Api Herb® и Vita feed Gold® в превенцията и контрола на ноземозата. Като член на международните организации COLOSS (Prevention of honey bee COlony LOSSes), която за цели има предотвратяване на загубата на пчелни семейства, а активен е и в секцията за контрол на вероатозата.
12.00 Тема: „Успешното подтискане на вароатозата в Италия и наши изследвания за ефикасността на широка гама от препарати црещу вероатозата“
13.30 Тема: „Нашите изследвания в борбата срещу болестите на пчелите“
Преводач: проф. д-р Йевросима Стеванович, FVM Белград
14.30 Въптоси и отговори
19.00 Тържествена церемония по закриването и изложението
– Представител на град Враня ще благодари ще раздели грамоти на всички участници, както и на дипломи за най-красивия щанд и на изложител, който идва от най-далече.
УСЛОВИЯТА ЗА УЧАСТИЕ В ИЗЛОЖИТЕЛИТЕ
можете да погледнете ТУК