Kako smo i najavili, članarina SPOS-u za 2011. godinu ostaje na istom nivou kao i u 2010. godini, a uslove učlanjenja možete ovde da pogledate. Novost je da se po novom Statutu SPOS-a, u SPOS mogu učlaniti i pčelarske organizacije iz drugih država celog sveta.
Izvršni odbor SPOS-a doneo je odluku da ove, kao i prethodne godine, ranije nego što je godinama bilo uobičajeno, odredi i objavi visinu članarine za narednu godinu.
Prilikom donošenja ove odluke, želeli smo da pčelarima obezbedimo duži period vremena u kome lagano mogu da prikupe sredstva za članarinu, od 1. oktobra do 20. novembra, za sve one koji žele da januarski Pčelar dobiju pre Nove godine. Od prošle godine, kašnjenja januarskog časopisa više nema, za sve one koji strogo ispoštuju uputstva koja ovde dajemo.
Svi članovi SPOS-a čija društva dostave spiskove u elektronskom obliku do 1. decembra, a u pisanom obliku do 20. novembra, dobiće januarski Pčelar pre Nove godine.
Svi članovi SPOS-a čija društva dostave spiskove u elektronskom obliku do 1. januara, a u pisanom obliku do 20. decembra, dobiće januarski uz februarski Pčelar.
Svi članovi SPOS-a čija društva dostave spiskove u elektronskom obliku do 1. februara, a u pisanom obliku do 20. januara, dobiće januarski i februarski broj uz martovski Pčelar.
Svi članovi SPOS-a čija društva dostave spiskove u elektronskom obliku do 1. marta, a u pisanom obliku do 20. februara, dobiće januarski, februarski i martovski broj uz aprilski Pčelar, i tako dalje.
Kad god bude bilo tehnički moguće, dešavaće se da isporuke časopisa budu i ranije od ovde obećanih, ali ni u kom slučaju kasnije. Preporučujemo slanje spiskova u elektronskom obliku, u obrascu iz programa koji smo društvima poslali pretprošle godine (za detalje pogledajte Pčelar za decembar 2008. godine). Ako je neko taj program izgubio, treba da se javi sekretaru SPOS-a Predragu (011/2458–640, 060/444–01–21) i poslaćemo mu ponovo. Od prošle godine, elektronski obrazac može da se popunjava i ćirilicom i latinicom, po želji, isključivo izborom pisma u tzv. language bar-u na kompjuteru. Prilikom dopune spiskova, ako ima ispravki bilo kog podatka sa ranije poslatih spiskova, dužni ste da tu ispravku posebno naglasite sekretaru, u suprotnom SPOS ne može biti odgovoran za eventualne probleme.
Spiskovi u pisanom obliku moraju da sadrže sve podatke kao i spiskovi u elektronskom obliku, a obrasce društva poseduju od prethodnih godina. Ako ih je neko izgubio, neka se javi sekretaru SPOS-a i dobiće nove obrasce koje može kopirati u potrebnom broju primeraka. Spiskovi moraju da sadrže sve propisane podatke kako bi mogli da se unesu u bazu podataka.
ŠTA SPOS NUDI ČLANOVIMA U 2011?
1) Unikatna tegla za med članova SPOS-a
Kao što ste u ovom broju časopisa videli, SPOS je završio veliki projekat zaštite unikatne tegle za med članova SPOS-a. Slede aktivnosti na izradi tegle i njenom stavljanju u funkciju, što će se raditi po fazama, s tim što očekujemo, ako sve bude išlo po planu, da prva faza bude okončana za najviše 6 meseci (stavljanje meda članova SPOS-a u markete širom Srbije u ovoj tegli), a poslednja nakon oko 18 meseci. Med za punjenje ove tegle bi se članovima SPOS-a plaćao po većoj ceni od važeće otkupne cene za izvoz meda. SPOS će pre stavljanja na tržište, imati svoju nezavisnu kontrolu kvaliteta, van one koju propisuje država. Paralelno se radi na Pravilniku o dobroj pčelarskoj praksi, koji će obuhvatiti obaveze pčelara u tehnologiji pčelarenja, što će pčelari morati da potpišu i garantuju njegovo sprovođenje. To su uglavnom mere koje se već sprovode na pčelinjacima, ali se potrošačima mora i garantovati njihova primena, kako bi se naš med razlikovao od drugih u trgovinama i bio u svemu usklađen sa modernim tendencijama tržišta. U jednoj od narednih faza biće objavljen i sistem korišćenja tegle od strane pojedinačnih pčelara članova SPOS-a, koji će svojom imovinom garantovati kvalitet meda kojim pune teglu. Jer, članovi SPOS-a ne mogu da dozvole da ma koliko zanemarljivi broj nesavesnih, upropasti ovaj brend na samom njegovom početku. Zato je sva odgovornost za kvalitet na puniocu tegle. Da ne govorimo o tome koliko je onih kojima nikako ne odgovara ovaj projekat SPOS-a, i koji bi vrlo rado zloupotrebili teglu kako bi rasturili čitav sistem, te nakon toga opet radili ono što su i do sada radili. Našim nepokolebljivim jedinstvom i dobro osmišljenim sistemom kontrole kvaliteta sprečićemo takvu pojavu i osigurati sebi budućnost, kako bi cena meda imala stabilnost i u godinama kada cene na svetskom tržištu padaju. Bandarola na tegli, sa hologramom i odgovarajućim brojevima koji ukazuju na punioca, lot i vreme punjenja, biće garancija kvaliteta sadržaja tegle. U svakom slučaju, naredna godina biće godina novih intenzivnih aktivnosti SPOS-a na dodatnom uređenju tržišta meda na bazi tržišne utakmice i zdrave konkurencije, što će sve rezultovati zaštitom interesa članova SPOS-a i cene njihovog meda, kao nikada do sada.
2) Članska legitimacija
Svaki član SPOS-a dobiće identifikacionu člansku legitimaciju za 2011. godinu, kojom će se predstavljati svojim kupcima, pošto će marketing SPOS-a i u 2011. biti sa preporukom da potrošači u Srbiji kupuju med od članova SPOS-a. I ostali programi i aktivnosti biće kreirani tako da isključivu korist imaju samo članovi SPOS-a. Kartica ima dimenzije klasične ID kartice (5,4×8,6 cm) i moći će da se stavi u plastični omot i okači na džep prilikom javne prodaje. Svi koji članarinu uplate do 20. novembra, ID karticu dobiće pre Nove godine, ostali u tromesečnim isporukama. Kartice se distribuiraju preko predsednika društava.
3) Berza meda (velikoprodaja)
Svi članovi SPOS-a koji imaju tržišne viškove meda, mogu besplatno da koriste usluge Berze meda SPOS-a. Potrebno je da oni koji prihvataju trenutno važeće cene objavljene od SPOS-a, na adresu SPOS-a (isključivo poštom, sa naznakom: Za Berzu meda) pošalju dopis o količinama i vrstama meda kojima raspolažu, sa svojom adresom i telefonima. Prispele prijave dostavljaju se direktno otkupljivaču koji radi za SPOS, a ponuda onih koji ove cene ne prihvataju, već traže veće cene, biće istaknuta na sajtu SPOS-a i biće dostupna svim kupcima, koji će vas kontaktirati. Pored toga, SPOS ulaže maksimalne napore da pronađe moguće nove kupce u inostranstvu, a sa njima nema pregovora dok ne raspolažemo konkretnom ponudom. Pčelari koji nisu članovi SPOS-a ne mogu koristiti usluge Berze meda. Svojim aktivnostima u proteklom periodu, SPOS je obezbedio po prvi put u bližoj istoriji da svi njegovi članovi mogu da prodaju sve količine meda koje ponude po trenutno važećim tržišnim cenama koje je SPOS obezbedio, a koje se sukcesivno objavljuju u časopisu. Trenutne cene objavljene su u Pčelaru za jul 2010.
4) Berza meda (maloprodaja)
SPOS od 2010. godine ima maloprodajnu Berzu meda na svom internet sajtu. Svaki zainteresovani pčelar član SPOS-a besplatno dobija svoju ličnu stranicu na sajtu SPOS-a koju će moći da na jednostavan način sam uređuje, da stavi svoje proizvode sa cenovnikom, fotografije proizvoda i pčelinjaka, svoju biografiju i sve ostale podatke koje smatra bitnim, kako bi se kupci odlučili da od njega kupuju med na malo. Orijentacija ove Berze je uglavnom prema kupcima iz šireg kraja gde pčelar živi i radi. Maloprodajnu Berzu meda SPOS će maksimalno promovisati u medijima, kako bi kupci znali gde mogu lično kontaktirati pčelare iz svog kraja, čim se na Berzi pojavi značajniji broj pčelara sa svojom ponudom. Da bi ste uređivali svoju besplatnu internet stranicu sa ponudom, NIJE vam neophodno posedovanje i poznavanje rada na kompjuteru, prezentaciju može da vam postavi bilo koji poznavalac kompjutera za deset minuta, samo je potrebno da pripremite tekst i slike. Slogan korišćenja Male berze je: Kupujte med od pčelara vašeg kraja! Mi isporučujemo zdravlje!
5) Promocija potrošnje pčelinjih proizvoda u medijima
SPOS će, kao i ove godine, i u 2011. nastaviti sa sprovođenjem kompleksne marketinške kampanje na promociji potrošnje pčelinjih proizvoda, koja će osim marketinškim materijalom SPOS-a, biti pokrivena i nastupom u medijima, ove godine kreće i redovna nedeljna rubrika o pčelarstvu u TV emisiji „Svet poljoprivrede“, koja se emituje na 32 televizije. Medijski nastup će uvek biti propraćen porukom potrošačima da SPOS preporučuje kupovinu meda od članova SPOS-a.
6) Odbrana interesa članova SPOS-a pred nadležnim ministarstvima
SPOS će intenzivno braniti interese svojih članova pred nadležnim Ministarstvima i u 2011. godini. Nastojaćemo da argumentovano ubedimo nadležne da promene i preostale propise koji ometaju ubrzani razvoj pčelarstva. Smatramo da je SPOS po ovom pitanju više nego opravdao očekivanja pčelara, zato je vrlo važno da svaki pčelar bude član SPOS-a, jer ćemo posao lakše privesti kraju, ako nas je više, što našu organizaciju čini jačom u pregovorima. Zato animirajte svoje prijatelje pčelare da se učlane, ovo je istorijski trenutak za sve pčelare Srbije koji ne smemo da propustimo, moramo sve naše propise prilagoditi realnosti kako bi od pčelarstva moglo da se živi.
7) Odbrana interesa članova SPOS-a od pojedinih nesavesnih trgovaca
SPOS će intenzivno nastaviti da brani interese svojih članova od pojedinih nesavesnih trgovaca medom, ostalim pčelinjim proizvodima, lekovima i repromaterijalom. U tom pogledu su već preduzete odgovarajuće mere (Pčelar za septembar 2009. na 453. strani), a nastavićemo i sa drugim efikasnim merama, daljim sprečavanjem monopola, javnim objavljivanjem nekorektnosti nekih otkupljivača (pogledajte savet pčelarima u ovom broju časopisa Pčelar za oktobar), ali ćemo i još jednom pokušati da otkupljivače ubedimo da samo saradnjom možemo svi imati bolje rezultate, a ne sukobima (što naravno mora da isključi svaku njihovu pomisao o bilo kakvoj vrsti nekorektnosti, jer to mora postati prošlost, SPOS je odlučan da se tu stvari do kraja urede).
8) Veliki zidni kalendar
Svaki član SPOS-a sa teritorije Srbije (koji se učlani do 20. novembra 2010) dobiće do kraja 2010. godine, veliki zidni kalendar za 2011. formata 55×30 cm sa spiralom. Onima koje se učlane kasnije, kalendar se šalje krajem marta. Pčelari su dužni da ga preuzmu kod svog predsednika društva, jer bi pojedinačno slanje oštetilo kalendar. Članovi SPOS-a iz drugih zemalja imaju pravo na kalendar, ali snose poštanske troškove isporuke.
9) Popust na oglašavanje
SPOS i u 2011. godini daje specijalan popust za zainteresovane za oglašavanje u Pčelaru u julskom i novembarskom Pčelaru od 20% (za male oglase – samo za članove SPOS-a, a za velike – za sve oglašivače).
10) Besplatni oglasi na internet sajtu SPOS-a
Svi članovi SPOS-a imaju mogućnost da potpuno besplatno i na neograničeno vreme postave svoje oglase na internet sajtu SPOS-a.
11) Učešće na Trećem državnom pčelarskom sajmu sa međunarodnim učešćem 12. i 13. februara 2011. u Beogradu pod povlašćenim uslovima
Članovi SPOS-a u 2011. godini imaće mogućnost da na ovom Sajmu izlažu pčelinje proizvode uz popust na kotizaciju od 50% u odnosu na one koji nisu članovi (detalji u prošlom broju Pčelara).
12) Unapređenje kvaliteta časopisa Pčelar
Kao i u 2010. godini, i u narednoj godini garantuje vam se da će u svakom broju Pčelara biti objavljena bar 4 kvalitetna teksta o tehnici pčelarenja, i najmanje 2 prevoda iz stranih časopisa. Obezbedili smo pretplatu na veći broj stranih časopisa, što će povećati izbor kvalitetnih tekstova. Urednik i redakcija ostaju otvoreni za sve vaše sugestije i predloge do kraja novembra 2010. godine. U svakom broju će autor najboljeg teksta o tehnici pčelarenja (državljanin Srbije i član SPOS-a), na osnovu predloga Komisije za obrazovanje i odluke IO SPOS-a, pored redovnog honorara (cenovnik objavljen u Pčelaru za septembar 2009. na 453. strani), dobiti i dve kompletne košnice po izboru (dar firme Ivanić iz Nove Pazove). Pozivamo sve članove Saveza da pomognu dodatno podizanje kvaliteta časopisa pisanjem tekstova.
13) Podrška pčelarskim manifestacijama
SPOS od pretprošle godine redovno objavljuje Konkurs za podršku pčelarskim manifestacijama, po kome jedna izabrana manifestacija dobija finansijsku podršku, a ostale logističku.
14) Besplatno isticanje aktivnosti društava na internet sajtu SPOS-a
Sve aktivnosti, saopštenja za javnost i druge informacije iz rada društava biće besplatno postavljane na sajt SPOS-a. Društva mogu u okviru sajta da dobiju i svoju stalnu stranicu i da je uređuju kako žele, kao i besplatno postavljanje internet prezentacije.
15) Marketinške aktivnosti
U svim marketinškim aktivnostima kupcima će se preporučivati kupovina meda direktno od članova SPOS-a, uz poruku „Kupujte med poreklom iz Srbije, on je najbolji za vaše zdravlje!“. Ova poruka ima za cilj da našim potrošačima polako prenosimo istinu da je naš med bolji od uvoznog, pošto se dobija na području gde i živimo. Jer, prema Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju sa EU, već od 2009. godine postupno se smanjuje nekadašnja zaštitna carina od 30% (u 2011. godini iznosiće 21%, u 2012. godini 18%, u 2013. godini 12%, a u 2014. i narednim godinama samo 9%), te će strani medovi mogućeg sumnjivog kvaliteta i niske cene preplaviti tržište Srbije. Ako potrošače dotle ne edukujemo, ostaćemo bez tržišta, jer će se oni opredeljivati za jeftiniju varijantu, ne znajući šta ona sa sobom može da nosi.
16) Podsticaj za pčelarske organizacije
IO SPOS-a je radi povećanja funkcionalnosti rada u pčelarskim organizacijama predvideo plan pomoći SPOS-a na unapređenju njihovog rada. Osnovni plan je bio da se predsednicima većine društava obezbedi besplatan mobilni telefon sa fiksnim plaćenim kreditom za osnovne mesečne aktivnosti, pošto je nedostatak komunikacije u društvima pčelara jedan od najvećih problema u njihovom radu. Jer, ne može se očekivati da volonteri u društvima pčelara troše svoja sredstva na telefon za kontaktiranje članova i organizacija sa kojima sarađuju. SPOS je taj projekat u potpunosti završio u protekle dve godine, i takva podrška društvima biće nastavljena i u 2011. godini.
IZNOS ČLANARINE I PRETPLATE NA ČASOPIS PČELAR
Članarina u SPOS-u u 2011. godini iznosi 1300 dinara, kao i u 2010. godini, i obuhvata sva prava osim dobijanja časopisa Pčelar. Članovi SPOS-a imaju značajan popust na časopis, te je za njih časopis Pčelar samo 600 dinara. Znači, da bi ste bili član SPOS-a i da bi primali časopis, potrebno je da uplatite 1900 dinara za SPOS, a na tu sumu treba dodati i članarinu svom lokalnom opštinskom društvu pčelara, jer ne možete postati član SPOS-a direktnom uplatom članarine SPOS-u (tako postajete samo pretplatnik na časopis), već isključivo preko lokalnog društva pčelara, shodno Statutu, jer je SPOS zapravo Savez pčelarskih organizacija (društava i udruženja), a ne savez pčelara.
Pretplata na časopis (bez članstva u SPOS-u i bez ikakvih drugih prava osim primanja 12 brojeva časopisa na kućnu adresu u Srbiji) iznosi 1500 dinara.
Sa 500 dinara se u SPOS mogu punopravno učlaniti samo članovi uže porodice pčelara koji je već član sa 1300 ili 1900 dinara, koji žive na istoj adresi (tzv. porodični član), ali uz podatke o članu treba dostaviti fotokopiju lične karte postojećeg člana i porodičnog člana (adresa mora da se poklapa). I porodični član mora najpre biti član lokalne pčelarske organizacije, da bi bio član SPOS-a. Porodični član ima sva prava kao i član sa 1300 ili 1900 dinara, osim časopisa (ulazi i u broj za delegate na Skupštini SPOS-a, za nagrade i priznanja SPOS-a i slično).
NAČIN PRENOSA ČLANARINE SPOS-u
Članarina SPOS-u mora da se prenosi ISKLJUČIVO sa računa društva pčelara na račun SPOS-a u Pro Credit banci: 220–106226–59. I to, posebnim nalogom za prenos za članarinu sa časopisom (1900 dinara), posebnim nalogom za prenos za članarinu bez časopisa (1300 dinara) i posebnim nalogom za prenos za porodičnu članarinu (500 dinara), što je veoma bitno zbog obračuna PDV-a u knjigovodstvu SPOS-a.
Ako uplate vršite privatno, običnim nalogom za uplatu, a ne nalogom za prenos sa računa vašeg društva pčelara, takve uplate moramo da knjižimo kao pretplatnike na časopis, bez obzira na uplaćenu sumu, jer smo dužni da takve, praktično privatne uplate, proknjižimo kroz fiskalnu kasu i da obračunamo odgovarajući porez, što podiže troškove SPOS-a. Ako ipak budete tako radili, svesno gubite članove, pretvarajući ih u pretplatnike na časopis, a to znači da se oni ne mogu računati u broj članova vašeg društva ili udruženja, i na njihovo ime ne možete ostvariti bilo kakve privilegije kao na članove, jer oni takvom uplatom postaju samo pretplatnici na časopis, a ne i članovi SPOS-a. Uz sve to, oni, recimo, neće moći da prodaju med u organizaciji SPOS-a, jer nisu članovi.
KAKO POSTATI ČLAN SPOS-a AKO STE DRŽAVLJANIN NEKE DRUGE DRŽAVE I TAMO ŽIVITE?
(Slovenija, Hrvatska, Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Makedonija…)
Po novom Statutu SPOS-a, od 2011. godine, i društva pčelara iz inostranstva sa svojim članovima mogu postati članovi SPOS-a, pošto je SPOS praktično postao međunarodna organizacija. Potrebno je da društva pčelara kontaktiraju SPOS i zatraže potrebnu dokumentaciju za učlanjenje u SPOS, na telefone 011/2458-640, 060/444-01-24, 060/444-01-21 ili mejl [email protected]. Članarina za SPOS je 12 evra po pčelaru, bez časopisa Pčelar. Pčelari iz država regiona (ista poštarina) koji žele da istovremeno budu članovi SPOS-a sa primanjem časopisa Pčelar, zbog povećanih troškova poštarine, dužni su da uplate ukupnu članarinu u visini od 29 evra. Porodični član uplaćuje članarinu od 5 evra, po istom principu kao u Srbiji. Sredstva članarine mogu da se prenose SPOS-u isključivo sa računa društva pčelara iz inostranstva koje je član SPOS-a na devizni račun SPOS-a, s tim što proviziju za prenos sredstava SPOS-u plaća društvo pčelara član SPOS-a (podatke o računu ćete dobiti od knjigovođe SPOS-a na gore navedene telefone ili mejl, kad potpišete pristupnicu). Članovi iz inostranstva imaju sva prava kao pčelari iz Srbije (imaju delegata na Skupštini SPOS-a, imaju pravo na priznanja SPOS-a, prodaju meda preko maloprodajne Berze meda SPOS-a, zidni kalendar pod propisanim uslovima, besplatni oglasi pojedinaca pčelara i isticanje aktivnosti društava na sajtu SPOS-a, učešće na Trećem državnom pčelarskom sajmu u Beogradu uz popust od 50%, popust na oglašavanje u časopisu Pčelar pod uslovima kao u Srbiji, članska legitimacija i slično), osim prava koja su za sada praktično neostvariva u inostranstvu (prodaja meda preko velikoprodajne Berze meda SPOS-a, telefon za predsednike društava, finansijska podrška pčelarskim manifestacijama i slično).
Pošto se isporuka časopisa, ako postoji dovoljan broj članova koji primaju časopis Pčelar, može vršiti i putem tzv. „M“ vreća (na adresu društva pčelara – što pojeftinjuje poštanske troškove, ali pčelari preuzimaju časopis u društvu, a ne dobijaju ga na kućnu adresu), onda bi ukupna članarina mogla biti manja po pčelaru. Ne šaljemo „M“ vreće za manje od 20 članova SPOS-a. Inače, „M“ vreće se mogu slati u sve zemlje Evrope, sem u Crnu Goru i Luksemburg. Recimo, društvo koje ima od 20 do 30 članova SPOS-a, po članu bi plaćalo ukupnu članarinu u visini od 25 evra, društvo koje ima od 31 do 40 članova SPOS-a, po članu bi plaćalo ukupnu članarinu u visini od 23 evra, društvo koje ima od 41 do 50 članova SPOS-a, po članu bi plaćalo ukupnu članarinu u visini od 22 evra, društvo koje ima od 51 do 60 članova, po članu bi plaćalo ukupnu članarinu u visini od 21,5 evra, društvo koje ima od 61 do 70 članova, po članu bi plaćalo ukupnu članarinu u visini od 21 evro…
Pošto se „M“ vreće ne mogu slati u Crnu Goru, mogu se slati samo tzv. „svežnjevi“, s tim što broj članova koji primaju i časopis Pčelar mora biti ceo broj, isključivo u grupama od po 20 (ni manje ni više od tog broja), da bi se ostvario popust na poštarinu. Tako, ako postoji tačno 20 članova SPOS-a u jednom društvu članu SPOS-a u Crnoj Gori, ukupna članarina SPOS-u po članu iznosiće 24 evra, umesto redovnih 29. Za sve nejasnoće obratite se stručnoj službi SPOS-a na gore navedene brojeve telefona ili mejl.
PRETPLATA NA ČASOPIS PČELAR IZ INOSTRANSTVA
PRETPLATA ZA
BOSNU I HERCEGOVINU
Časopis „Pčelar“ za celu Bosnu i Hercegovinu zastupaju sledeći predstavnici (možete birati gde ćete se pretplatiti).
1) Pčelarska zadruga „Matica“ iz Banja Luke
Možete se pretplatiti tako što ćete se javiti na adresu zadruge (sa vašom kompletnom adresom, naznakom da li želite ćirilično ili latinično izdanje): Pčelarska zadruga „Matica“, ul. Bana Lazarevića 10, 78000 Banja Luka, kontakt osoba: Milutin Kralj. ++387 51 218-538, ++387 51 317–865. Cena je 35 KM, pod uslovom da pretplatnik preuzima časopis na adresi zadruge. Zadruga ne šalje časopis poštom.
2) Pčelarska prodavnica „Medita“ iz Banja Luke
Možete se pretplatiti tako što ćete poslati 40 KM na adresu: Pčelarska prodavnica „Medita“, ul. Kralja Petra I br. 50, 78000 Banja Luka, kontakt osoba: Vidović Nedeljko, ++387 (0) 51 214–269; ++387 (0) 51 282–755; ++387 (0) 65 635–912, sa vašom kompletnom adresom, naznakom da li želite ćirilično ili latinično izdanje i obaveznom napomenom: Za časopis „Pčelar“. Časopis preuzimate u prodavnici, prodavnica ga ne šalje poštom.
3) Udruženje pčelara „Semberija“ iz Bijeljine
Možete se pretplatiti tako što ćete poslati 46 KM na adresu: Udruženje pčelara „Semberija“, ul. Galac 66, 76300 Bijeljina, kontakt osoba: Milorad Tešić, ++387 (0) 55 205–491, ++387 (0) 55 206–452, sa vašom kompletnom adresom (isporuka na kućnu adresu), naznakom da li želite ćirilično ili latinično izdanje i obaveznom napomenom: Za časopis „Pčelar“.
4) Savez pčelara Tuzlanskog kantona iz Tuzle
Možete se pretplatiti tako što ćete uplatiti 45 KM, na sledeći žiro-račun: 1321000309643117, NLB Tuzlanska banka. Original ili fotokopiju uplatnice, zajedno sa potrebnim podacima (vaša čitko napisana puna adresa jer će vam časopis biti slat na kućnu adresu iz Tuzle, kada dobiju pošiljku iz Srbije, brojevi telefona i naznaka da li želite latinično ili ćirilično izdanje) treba poslati na adresu: Savez pčelara Tuzlanskog Kantona, ul. Stari grad 9, 75000 Tuzla, (sa naznakom: Za časopis „Pčelar“). Telefoni zastupnika su: ++387 (0) 35 263–502; ++387 (0) 61 567–115; ++387 (0) 61 292–074; ++387 (0) 61 937–977. Kontakt osoba je Fehro Mustabašić.
PRETPLATA ZA SVE OSTALE PRETPLATNIKE IZ HRVATSKE, CRNE GORE, BOSNE I HERCEGOVINE, SLOVENIJE, MAKEDONIJE I DRUGIH ZEMALJA U OPSEGU ISTE POŠTARINE, KOJI NE UPLAĆUJU PRETPLATU PREKO NAŠIH PREDSTAVNIKA
Za sve pretplatnike iz inostranstva koji nemaju mogućnost pretplate preko nekog od ovih zastupnika ili ne žele da to urade preko njih (jer im je jeftinije direktno), pretplata je moguća direktnom uplatom na devizni račun SPOS-a, prema sledećim instrukcijama za uplate iz inostranstva. Iznos potreban za pretplatu na ovaj način je 29 evra, s tim što bankarsku proviziju plaća uplatilac, i to mora da navede šalterskom radniku prilikom uplate. Obavezno je nakon uplate poslati potvrdu o uplati sa potpunom adresom pretplatnika (poštom ili mejlom), kako bi se časopis mogao poslati pravovremeno. Instrukcije za uplatu iz inostranstva u evrima:
INTERNATIONAL PAYMENTS IN FOREIGN CURRENCY FROM ABROAD TO SERBIA PROCREDIT BANK A.D.
ИНСТРУКЦИЈЕ ЗА УПЛАТУ ИЗ ИНОСТРАНСТВА
For payments to Serbia please instruct your bank in abroad as follows:
Name and Surname of Beneficiary: САВЕЗ ПЧЕЛАРСКИХ ОРГАНИЗАЦИЈА СРБИЈЕ (07054823)
Beneficiary’s adress: Molerova 13, 11000 Beograd – Savski Venac
Beneficiary’s Acc. No. with ProCredit Bank / IBAN: RS35 2201 5305 000 0166 41
Bank of beneficiary:
ProCredit Bank A.D.
Bulevar Despota Stefana 68c
11000 Belgrade, Serbia
(formerly: Micro Finance Banka AD)
SWIFT: PRCBRSBG