У Клубу народних посланика у Београду, 1. новембра 2021. године, одржана је Конференција о британско-српским односима, под називом “Могућности након новог билатералног трговинског споразума” (Opportunities Following the New Bilateral Trade Agreement).
Конференција је била намењена представницима српске и британске пословне заједнице и званичницима државне управе, локалних самоуправа и установа заинтересованих за привредну, научну и културну сарадњу двеју држава. Организатор конференције била је „Eurosfera & Partners“ из Београда (детаљније ОВДЕ), а одржана је уз подршку Свепарламентарне групе за Србију Парламента Уједињеног Краљевства и Посланичке групе пријатељства са Уједињеним Краљевством Народне скупштине Републике Србије, Амбасаде Србије у Лондону, Националне академије за јавну управу, Привредне коморе Србије, Центра за британске студије ФПН, Српског сити клуба из Лондона, Британског друштва Србије и других.
Скуп је отворио др Владимир Орлић, потпредседник Народне скупштине Републике Србије, а у име Групе за Србију Парламента Уједињеног Краљевства, учесницима конференције се обратио Ендру Бриџен, председник Групе, народни посланик, конзервативац, изразити Брегзитовац и близак сарадник британског премијера Бориса Џонсона. На овом важном скупу у име СПОС-а и Погона „Наш мед“ доо присуствовали су Светлана Поткозарац, технички секретар СПОС-а, и Ненад Портић, консултант за правне и развојне послове СПОС-а и директор Погона „Наш мед“ доо. На Конференцији је испред општине Рача учествовао Ненад Савковић, председник Општине, која је и омогућила СПОС-у и Погону „Наш мед“ доо учешће и промоцију Нашег меда на овом скупу, на чему се општини Рача и председнику Општине посебно захваљујемо.
Програм скупа је био посвећен развоју и унапређењу свеопште сарадње Републике Србије и Уједињеног Краљевства, а након и у светлу новог потписаног билатералног уговора (споразума) између Владе Републике Србије и Владе Уједињеног Краљевства. Наиме, након иступања Уједињеног Краљевства из Европске Уније, такозваног Брегзита, престао је да се на Уједињено Краљевство примењује Споразум о стабилизацији и придруживању између европских заједница и њихових држава чланица са Републиком Србијом (ССП) (који је важио од 1. септембра 2013. године), односно престале су да важе све одредбе тог споразума у односима између Републике Србије и Уједињеног Краљевства а није потписан нови. То је отежало трговинске односе двеју земаља и довело до увођења високих царина и других трошкова, што је оптеретило привреду. Те је 16. априла 2021. године између двеју влада потписан Споразум о партнерству, трговини и сарадњи (у даљем тексту: Споразум) између Владе Републике Србије и Владе Уједињеног Краљевства (детаљније о Споразуму ОВДЕ). Главни циљеви Споразума су очување веза између двеју земаља успостављених Споразумом између ЕУ и Србије, очување повлашћених услова у вези са међусобном трговином који су произашли из ССП, обезбеђење могућности за даљу либерализацију међусобне трговине, успостављање партнерства, као и зоне слободне трговине робом и одговарајућих правила у складу с овим Споразумом. Споразум практично регулише несметану двосмерну трговину, у интересу како привреде тако и потрошача, што представља велику могућност да се мед пчелара Савеза пчеларских организација Србије пласира на тржиште Уједињеног Краљевства јер се тренутно мед из Србије не извози на то велико и значајно тржиште. На конференцији су између осталих, говорили и Чарлс Крофорд, дугогодишњи дипломата и бивши амбасадор Уједињеног Краљевства у Србији, проф. др Џејмс Кер-Линдзи, стручњак за инвестиције из Европског института Лондонске школе економије и политичких наука, Тимоти Лес, водећи истраживач Центра за геополитику Универзитета Кембриџ, Џејмс Торнли из пословне заједнице Уједињеног Краљевства, представници Британско-српске медицинске асоцијације и Српског сити клуба из Лондона, представници државних институција и установа из Србије. У току конференције поред осврта на корона вирус и проблеме које и даље доноси, указано је да на тржишту Уједињеног Краљевства услед тога, као и кризом након изласка из ЕУ и других криза, тренутно постоји пад у привредној активности, највећи у последњих 300 година те Уједињено Краљевство проналази нове могућности за привредну и другу сарадњу широм света. Указано је да је Уједињено Краљевство односно компаније из те земље по броју и висини инвестиција 3. земља у свету, а да у Србији већ постоје некеинвестиције из ове земље, и као добар пример наведена инвестиција у путну инфраструктуру на Моравском коридору, и да постоји заинтересованост за даље инвестиције као и већу трговинску размену између двеју земаља.
На конференцији је у оквиру дела програма посвећеном „Доприносу локалних самоуправа сарадњи са привредом“ говорио председник општине Рача, Ненад Савковић, који је том приликом представио досадашње резултате и могућности нових инвестиција и страних улагања у општину Рача а посебно у областимапољопривреде и индустрије хране, а као пример најбоље праксе у Србији навео пројекат Погон „Наш мед“ доо, који је остварен у сарадњи између Савеза пчеларских организација Србије (СПОС) са општином Рача. Потом је директор Погона СПОС-а „Наш мед“ представио рад Погона, извозне потенцијале, као и жељу Погона да се Наш мед извози у Уједињено Краљевство и Комонвелт, те проналажење начина за успостављање канала сарадње и проналажење партнера на том тржишту за мед пчелара Савеза пчеларских организација Србије. Учесницима је током конференције а посебно на крају програма представљен мед у амбалажи коју тренутно можемо пласирати на било које светско тржиште а све произведено у складу са БРЦ стандардом који је и развијен од стране водећег удружења трговаца у Великој Британији – БРЦ (British Retail Consortium).Захваљујемо се организатору и надамо се да ће се мед пчелара Савеза пчеларских организација Србије што пре наћи на овом великом али и захтевном тржишту јер Наш мед то свакако својим квалитетом и заслужује.
Ненад Портић,
Консултант за правне и развојне послове СПОС-а и
директор Погона „Наш мед“ доо