SPOS logo
  • Bulgarian
  • Croatian
  • English
  • French
  • German
  • Hungarian
  • Macedonian
  • Romanian
  • Russian
  • Serbian
  • Slovenian
  • Spanish

SPOS
Savez pčelarskih organizacija Srbije

SPOS Ul. Dr Agostina Neta 30 A, 11070 Novi Beograd [email protected] 011/61-28-071 060/444-0-121 060/444-0-124 060/444-0-287

НОВ ПРИСТУП ПЧЕЛАРЕЊУ НА МАЊИМ ПЧЕЛИЊАЦИМА



Datum objavljivanja vesti:
Broj pregleda: 3.664

Објављујемо делове текста ”Нов приступ пчеларењу на мањим пчелињацима” који ће бити објављен у часопису ”Српски пчелар” за фебруар 2023. године. Текст можда није занимљив пчеларима са већим бројем кошница у смислу увођења у праксу, али ће из њега имати много тога да науче са чим се до сада једноставно нису срели.

 

Миодраг Петровић, пчелар

НОВ ПРИСТУП ПЧЕЛАРЕЊУ НА МАЊИМ ПЧЕЛИЊАЦИМА 

 

Дугогодишње искуство нам омогућава да направимо неке иновације у начину пчеларења, који захтева мало или нимало времена. У овом случају све проблеме у кошници пчеле решавају саме, природа све сама регулише. Главно правило пчелара „што мање узнемиравати пчеле“ је испоштовано. 

… … …

… … …

… … …

… … …

 

Пчеларење у стационарним пчелињацима без борбе против ројења

… … …

… … …

Пре свега, морамо одлучити шта желимо од пчелињака – мед или проширење пчелињака. У зависности од одлуке, прелазимо на њену реализацију. Сматрамо да се не треба посебно борити са ројењем, већ то треба искористити за ефикасност пчелињака, применом савремених иновативних метода.

… … …

… … …

… … …

… … …

Након пуштања првих ројева („првенац“) пчелар мора одлучити како ће их користити. Или ће, као и обично, то бити ново друштво, или је потребно њиме оснажити слабо друштво или спојити два „првенца“ из различитих кошница, стварајући тако јако пчелиње друштво. Спајање два роја првенца из различитих кошница обично се користи када за неколико дана почиње главна паша. Ово време обично траје од 1. маја до 15. јуна, са померањем у једном или другом правцу, у зависности од временских услова, за пет до шест дана. Даље, ако након што су први ројеви изашли није растављана кошница, као што је горе описано, или је неки матичњак пропуштен у процесу уклањања, други ројеви излазе након девет дана.

… … …

… … …

… … …

Иновативна техника без борбе против ројења за мали пчелињак на окућници где је пчелар стално присутан је следећа:

Кошнице не растављамо после првог роја, већ чекамо друге ројеве („другенце“). Ако је „другенац“ ухваћен, а главно медобрање је близу или је већ почело, пчелари обично користе следећу познату технику. Кошница из које је дошао „другенац“ се преноси на нову локацију најмање три-четири метра од места где је стајала стара кошница. На старо место поставља се нова кошница, која има шест рамова са саћем, један-два рама са медом и три-четири рама легла, без матичњака. У зависности од броја пчела ставља се други наставак са празним рамовима ако је био на претходној, старој кошници, из које је долазио „другенац“; или два полунаставка. Из старе кошнице, која је премештена на нову локацију, која је употпуњена рамовима са основама и празним рамовима, уклањају се сви матичњаци осим једног најбољег.

… … …

… … …

… … …

… … …

Оваква техника пчеларења је неопходна када је пчелар пропустио да посече матичњаке и добио „другенац“ и она захтева доста времена и снаге пчелара.

Иновативна техника, без уништавања матичњака, растављања и померања кошница, која даје много јача друштва, а тиме и више меда, подразумева да поставите феромонске мамце на погодно место близу пчелињака и не растављате кошницу након одласка првог роја и само чекате „другенац“. Након што „другенац“ излети и окачи се на мамац, скидамо га, стављамо га на хладно тамно место и чекамо „другенац“ из друге кошнице. Тако се рој у таквим условима може држати до четири дана. У то време кошнице већ имају други наставак или полунаставак. Када „другенац“ изађе из друге кошнице, ставите га на хладно место, а после сумрака сипајте први „другенац“ у другу кошницу, а други „другенац“ у прву кошницу. Такође настављамо са трећим и четвртим и наредним „другенцима“ како они излазе.

… … …

… … …

… … …

… … …

 

За овај метод су важни само „другенци“, док на „првенцима“ се није показао добрим. То је зато што у „првенцу“ пчеле убијају стару матицу и рој поново излети. У „другенцима“ по правилу побеђује „туђа“ матица. У праћењу 28 пчелињих друштава у 26 случајева победила је „туђа“ матица. У практичној примени ове технике пчеларења током четири године, ниједан рој није поново одлетео, пчелиња друштва су била веома јака; у нашим условима за време медобрања добијали смо исту количину меда за продају по свакој зазимљеној кошници као и од друштава која се нису ројила.

… … …

… … …

… … …

 

Провера описане методе је спроведена у личном пчелињаку са 30–40 пчелињих друштава током четири године. Просечно по сезони добија се иста количина меда од сваке зазимљене кошнице као да се нису ни ројиле. Не троши се два-три сата да се прегледа кошница након ројења, не узнемиравају пчеле, једино је рој из два „туђа“ друштва.

… … …

… … …

… … …

 

Производња меда без рамова

… … …

… … …

… … …

… … …

Ово је добар и исплатив метод у малим пчелињацима у условима умерене климе, где медобрање траје три-четири месеца, а главна паша месец до месец и по дана. На високим планинама ова егзотична метода није прикладна. Тамо пчеле не могу да троше време и труд на изградњу сопственог саћа; потребна им је помоћ пчелара. Лето на тим планинама је кратко и климатски услови не доприносе увек доброј берби меда, а главна паша понекад траје само три недеље.

… … …

… … …

… … …

 

Сигурност изимљавања друштава је скоро 100% 

… … …

… … …

… … …

… … …

Помор пчела у зимском периоду понекад достиже 30% и више. Правилна организација зимовања пчела омогућава вам да у потпуности очувате пчелиње заједнице до пролећа, а искуство у праћеном пчелињаку више година даје тај резултат. У пчеларској литератури о припреми пчела за зиму обично пише следеће: после скидања медишта са кошница и врцања меда треба почети прихрањивање пчела шећерним сирупом. Овако рано прихрањивање пчела објашњава се чињеницом да старе летње пчеле морају да прераде сируп, а младе, које ће ићи у зиму, не треба да се оптерећују и троше.

… … …

… … …

… … …

… … …

Овај начин припреме пчела за зимовање користи се већ неколико година и сигурност изимљавања пчелињих друштава је безмало 100%. Било је случајева зимских губитака матица, али смо у том случају спајали два друштва у једну кошницу.

… … …

… … …

… … …

… … …

… … …

Текст је написан делимично на основу личног искуства, а делом на основу литературе. 

 

 

Цео текст моћи ћете да прочитате у „Српском пчелару“ за фебруар који је у припреми и који ће из штампе изаћи око 20. јануара 2023. и који ће бити достављен свима који буду уплатили чланарину СПОС-у и претплату на часопис за 2023. годину и буду унети у базу чланова СПОС-а до 23. јануара 2023. 

MORATE BITI ULOGOVANI DA BISTE VIDELI KOMENTARE