После двоструке измене закона, формирања предлога за даље измене закона, бројних округлих столова и других активности уз подршку НАЛЕД, УСАИД и ГИЗ, дошло је време за нову важну активност, а то је сарадња са пољопривредницима кроз едукативне флајере за правилно третирање пољопривредних медоносних култура.
ИО СПОС-а донео је одлуку на предлог председника СПОС-а да Одбор за заштиту пчела СПОС-а од тровања приступи уз помоћ стручњака изради сажетих и конкретних флајера за сваку појединачну медоносну културу на којој пчелари имају проблема са тровањима.
Наредне недеље обавићемо разговор и са министром пољопривреде ради укључења и надлежних државних органа у овај пројекат ради подизања нивоа одговорности и озбиљности, те да такве флајере понудимо пчеларима који би их делили околним пољопривредницима, а приликом поделе успостављали дубље контакте ради побољшања сарадње.
Сличан пројекат, кроз брошуру на 4 стране, спровело је Друштво пчелара Алексинац још 2003. године, када је 6.500 флајера подељено свим пољопривредним газдинствима на територији општине, уз подршку општине Алексинац, и од тада до данас на територији општине није било озбиљнијих тровања пчела.
Надамо се да ћемо успети да сличне ефекте постигнемо и на територији Србије. У овом пројекту биће најважније да се обави квалитетна подела флајера, а сваки пчелар има велики интерес да то обави онако како треба.
Пољопривредници ће тако добити права упутства, која нису израђена од стране неке фитофармацеустске куће, већ од стране независних стручњака који ће дати најмодерније препоруке за заштиту које обезбеђују најбољу заштиту без штетних ефеката на пчеле, и следственог пада приноса пољопривредника, односно пада учешћа плодова прве класе у роду.