SPOS logo
  • Bulgarian
  • Croatian
  • English
  • French
  • German
  • Hungarian
  • Macedonian
  • Romanian
  • Russian
  • Serbian
  • Slovenian
  • Spanish

SPOS
Savez pčelarskih organizacija Srbije

SPOS Ul. Dr Agostina Neta 30 A, 11070 Novi Beograd [email protected] 011/61-28-071 060/444-0-121 060/444-0-124 060/444-0-287

NOVIH 400.000 DINARA ZA PROJEKAT „INOVATIVNI PRISTUP OTKRIVANJU FALSIFIKATA MEDA“ OD FONDA ZA INOVACIONU DELATNOST



Datum objavljivanja vesti:
Broj pregleda: 1.587

Pogon za prikupljanje i plasman meda pčelara SPOS-a „Naš med“ doo podneo je Prijavu za finansiranje projekta pod nazivom „Inovativni pristup otkrivanju falsifikata meda“ kroz program Inovacionih vaučera kao jedne od servisnih linija u sklopu Programa transfera tehnologija (Programa TTF) koji implementira centralna Kancelarija za transfer tehnologije uspostavljena u okviru Fonda za inovacionu delatnost, i dobio je podršku, ovoga puta u visini od 400.000 dinara.
Podsećamo da je Pogon ranije već dobio podršku za prethodno realizovani projekat u visini od 800.000 dinara takođe kroz program Inovacionih vaučera (detaljnije OVDE).
Ulaganje Pogona je 103.700 dinara, a Fond za inovacionu delatnost uplatiće 400.000 dinara.
Uskoro će biti potpisan Ugovor sa Inovacionim centrom Hemijskog fakulteta u Beogradu, u okviru kog očekujemo dodatni benefit za Pogon „Naš med“ doo, o čemu će nakon potpisivanja Ugovora biti više reči.
Inače, svrha Inovacionih vaučera koje Fond za inovacionu delatnost dodeljuje privrednim društvima koja sarađuju sa naučnim institucijama, jeste da podstakne prenošenje rezultata javnog istrazivanja u privatni sektor kako bi se kreirali proizvodi i usluge kojima će se unaprediti privreda. Dizajn i procedure za implementaciju Programa su pripremljene u okviru projekta „Podrška istraživanju, inovacijama i transferu tehnologije“, koji se finansira iz Pretpristupnih fondova Evropske Unije (IPA 2013), a njime administrira Svetska banka, dok su sredstva za realizaciju Programa obezbeđena iz budžeta Republike Srbije sa razdela Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja kroz „Projekat za unapređenje konkurentnosti i zapošljavanja“ (sporazum o zajmu Republike Srbije sa Svetskom bankom).

 

INOVATIVNI PRISTUP OTKRIVANJU FALSIFIKATA MEDA 

Zbog svoje nutritivne vrednosti i blagotvornog dejstva na zdravlje, med od davnina predstavlja veoma cenjenu namirnicu. Posebno su cenjeni sortni medovi definisanog botaničkog i geografskog porekla koji imaju i veću komercijalnu vrednost. Nažalost, ta visoka cena koju su potrošači spremni da plate za autentičan med je jedan od razloga njegovog falsifikovanja ili dodatkom različitih šećernih sirupa u med ili hranjenjem pčela industrijskim šećerom. Falsifikovani „med“ nema očekivanu nutritivnu vrednost i
pozitivne efekte na zdravlje, a može imati i štetne posledice. Falsifikovanjem meda se nanosi šteta potrošačima ali i pčelarima koji ulažu ogroman trud u dobijanje proizvoda tačno definisanog kvaliteta.

Zbog toga Internacionalna komisija za med i Svetska pčelarska federacija Apimondija (čija je SPOS članica) podstiču usavršavanje postojećih i razvoj novih analitičkih metoda za proveru kvaliteta meda, utvrđivanje njegovog porekla i otkrivanje falsifikata.
Ne postoji jednostavna procedura za utvrđivanje falsifikovanog meda već se najbolji rezultati postižu kombinacijom sofisticiranih analitičkih metoda. U poslednje vreme se pored metoda za određivanje profila šećera i odnosa stabilnih izotopa ugljenika C-13 i C-12 kontroliše i prisustvo određenih enzima. Za sada se ova poslednja analiza izvodi isključivo u inostranim laboratorijama. Zbog toga je usluga koju zahtevamo od Inovacionog centra Hemijskog fakulteta u Beogradu razvoj metode za određivanje beta-
fruktofuranozidaze u medu.
Kao rezultat pružene usluge dobićemo:
– Izveštaj o razvoju i validaciji metode za određivanje sadržaja beta-fruktofuranozidaze u medu;
– Definisanu analitičku proceduru za procenu autentičnosti najznačajnijih botaničkih vrsta meda, odnosno otkrivanja falsifikata na osnovu kombinovanja rezultata sistematske analize fizičko-hemijskih parametara, sadržaja pojedinačnih šećera u medu i njihovih karakterističnih odnosa, odnosa stabilnih izotopa ugljenika i sadržaja beta-fruktofuranozidaze u medu.
Pouzdana kontrola autentičnosti meda u domaćim laboratorijama će doprineti suzbijanju pojave falsifikata meda na tržištu, odnosno plasmanu kvalitetnog meda na domaće i inostrano tržište, zaštiti interesa i potrošača i proizvođača kao i promociji kvaliteta autentičnog srpskog meda što će imati za cilj dalji razvoj pčelarstva u Srbiji, povećanje proizvodnje i izvoza našeg meda koji zadovoljava internacionalne standarde kvaliteta.

Stručna služba SPOS-a

MORATE BITI ULOGOVANI DA BISTE VIDELI KOMENTARE