SPOS logo
  • Bulgarian
  • Croatian
  • English
  • French
  • German
  • Hungarian
  • Macedonian
  • Romanian
  • Russian
  • Serbian
  • Slovenian
  • Spanish

SPOS
Savez pčelarskih organizacija Srbije

SPOS Ul. Dr Agostina Neta 30 A, 11070 Novi Beograd [email protected] 011/61-28-071 060/444-0-121 060/444-0-124 060/444-0-287

ПЧЕЛАР СА ДЕВЕТ ЗАНИМАЊА



Datum objavljivanja vesti:
Broj pregleda: 3.086

Професионални пчелар Срђан Станојевић из Житковца, који иначе живи искључиво од прихода остварених пчеларењем, написао је феноменалан текст у оквиру рубрике ПИСМО ПЧЕЛАРИМА за јун, те га овде најављујемо кроз делове текста. Комплетан текст можете прочитати у часопису за јун који ускоро иде у штампу.

 

 

ПИСМО ПЧЕЛАРИМА ЗА ЈУН

Пчеларска активна сезона је кратка, поготову период главних паша. Јун пада у саму средину тог нама драгог али тешког периода, када су пчеларски послови најинтензивнији и најразноврснији. Срећом, наше мало предузеће има у свом саставу кадрове задужене за све процесе из пчеларске производње смештене у овај период. 

Срђан са девет занимања

Генерални директор Срђан Станојевић бави се стратешким планирањем на основу анализа дотадашњег дела сезоне. Финансије води Срђан Станојевић који има најтежи задатак да повеже два краја годишњег циклуса пословања, када приходи из претходне сезоне пресушују, а текући тошкови достижу свој максимум. Притом највећи проблем има са мегаломанским плановима генералног директора у вези са новим инвестицијама. Комерцијалиста Срђан Станојевић ради на пласману тек изврцаног багремовог меда и набавља потребан репроматеријал и опрему за наставак производње. Ботаничар Срђан Станојевић прати ритам природе, прати развој медоносне флоре, истражује нове пашне терене и распоређује СМС пчеларске ваге на локације где очекује наступајуће паше. Метеоролог Срђан Станојевић свакодневно анализира метеоролошке услове и њихов утицај на медење биљака и живот пчела и озбиљно се посвећује праћењу временских прогноза из више извора. Пчелар Срђан Станојевић такође у овом периоду има много посла, одузима багремов мед, додаје празна медишта, бори се са ројевним нагоном код производних пчелињих друштава, формира ројеве, одгаја матице за те ројеве и за замену старих и лоших матица. Технолог Срђан Станојевић има много посла у објекту за процесуирање и складиштење пчелињих производа. И на крају најважнија карика у целом ланцу је физички радник Срђан Станојевић који припрема кошнице за селидбе, учествује при утовару и истовару, уређује локације за смештај пчелињака на пашама, поправља путеве, одржава возни парк, другим речима прискаче где год треба напрегнути мишиће. Срећом, са њим у тиму је увек возач Срђан Станојевић, па може да се одмара за време вожњи у селидбама са багремове на ливадску пашу на Власини, које понекад трају и по четири сата у једном правцу. Своје дужности обавља предано и не жали се никад, иако му плата често касни и по неколико месеци, јер веома воли свој посао.

Лето на планини

Овај шаљиви увод сам направио са озбиљном намером да истакнем важност јуна за успех целокупне пчеларске године, као и количину посла и препрека које пчелар тада мора да савлада. Истовремено вам представљам свој главни принцип у приступу пчеларењу, а то је селеће пчеларење. Путања којом се крећу моји пчелињаци током лета води узбрдо од зимовника на 200 метара надморске висине преко багремових паша на висинама 300–700 метара надморске висине до ливадских паша, ранијих и каснијих, на висинама 1.100–1.600 метара надморске висине. У односу на долине великих река, на планинама изнад 1.000 метара надморске висине вегетација касни око месец дана, тако да у време завршетка последње багремове паше на високим планинама почиње да цвета глог, који представља увод у ливадску пашу, јер надаље редом цветају дивља малина, мајчина душица, зановет, звездан, кипровина итд.

… … …

… … … 

Планинске ливаде најбоље меде у годинама када у мају добију доста падавина, а од почетка цветања дивље малине па надаље буде веома топло време без кише. Кише у време цветања планинских медоноша доносе више штете него користи, нарочито у другој половини паше. Догађа се да једна киша потпуно прекине пашу која је на врхунцу. Године 2014. паша је била дуготрајна и издашна. Дана 23. јула унос је био четири килограма до 16 часова, када је почело олујно невреме, које је трајало сат времена. Сутрадан је вага показала унос од 1,3 килограма и то је било све за ту годину. До краја лета је вага сваког дана била у минусу иако су ливаде биле расцветане још двадесетак дана, а пчеле интензивно посећивале цветове. Највећи излет пчела који сам тада забележио уз помоћ пчеларске ваге је био преко три килограма излетница.

… … …

… … … 

Иако на врхунцу медења дневни уноси знају да буду веома добри, пашу на планинским ливадама је лако преоптеретити, па у том случају вишкове меда успе да сакупи само мали проценат најспособнијих пчелињих друштава. После низа покушаја и грешака дошао сам до закључка да се најбољи однос уложених ресурса и добијеног приноса постиже пчелињацима од двадесетак кошница на једном месту са удаљеношћу од минимум два километра од других пчелињака. Мој закључак је да је боље бити изолован на лошијем месту него у гужви на месту са најбољим пашним окружењем…..

… … …

… … … 

Пчелар романтичар

Ако се већина услова које сам поменуо испуни, за пчелара романтичара као што сам ја следе дани за незаборав, хук пчела у прелету се разлеже планином, а пчелињак мирише на 50 метара од унетог најфинијег нектара.

… … …

… … … 

Да се вратим на персонал предузећа с почетка приче. Генерални директор Срђан Станојевић, иако је амбициозни руководилац,толeрише овакве непрактичне одлуке пчелара Срђана Станојевића, јер је схватио да би пчелар без пардона напустио предузеће уколико би му одузео лепоте пчеларења које су га ту и довеле.

MORATE BITI ULOGOVANI DA BISTE VIDELI KOMENTARE