Uprkos snažnoj kampanji i aktivnostima SPOS-a i državnih organa na sprečavanju trovanja pčela, pčele se i dalje truju, šrom Srbije.
Poslednji slučaj masovnog trovanja dogodio se u petak, 27. juna 2016. godine, u popodnevnim satima, u Topličkoj Maloj Plani. Masovno trovanje pčela, pčelari su primetili u subotu 28. maja, u jutarnjim časovima. Procenjuje se da je trovanju izloženo preko 600 košnica. Stradale su izletnice, a u pojedinim slučajevima, pčele su izbacivale leglo. Najveće trovanje dogodilo se Vukiću Joksimoviću iz Prokuplja.
Tretira se pšenica inskticidima, protiv biljnih vaši i žitne pijavice – leme. Visoka vlažnost i nagli rast temperature uslovljavaju nagli razvoj ovih štetočina. Najčešće je u primeni TONUS koji je sistemični kontaktni i digestivni insekticid. Pčele preleću pšenične površine i bivaju otrovane. Mnoge ostaju u pšenici, pa se sa tih površina čuje jako zujanje pčela.
U vezi postupanja nadležnih državnih inspektora, ponavlja se ustaljena praksa neefikasnosti i kasnog izlaženja na teren. Prema izveštaju Joksimovića, veterinarski inspektor je uzeo uzorke posle trećeg dana. Zbog neadekvatnog čuvanja ti uzorci postal su neupotrebljivi. Fitosanirani inspektor, ni posle petog dana nije izašao na teren?! Postavlja se pitanje svrsishodnosti njegovog izlaženja, ako uopšte i bude izašao.
Pčelari svakodnevno strepe, hoće li se dogoditi trovanje pčela. A trovanja se događaju svakodnevno, zar ne? Iz Surdulice javljaju da skoro svakodnevno imaju manja ili veća trovanja. Potresne fotografije malo koga ostavljaju ravnodušnim. Svaki slučaj trovanja pčela jako uznemirava pčelare. Nažalost, ali ne i one koji izazivaju trovanje i nadležne državne organe.
Vlastimir Spasić
Predsednik RAPOJS-a Niš