SPOS logo
  • Bulgarian
  • Croatian
  • English
  • French
  • German
  • Hungarian
  • Macedonian
  • Romanian
  • Russian
  • Serbian
  • Slovenian
  • Spanish

SPOS
Savez pčelarskih organizacija Srbije

SPOS Ul. Dr Agostina Neta 30 A, 11070 Novi Beograd [email protected] 011/61-28-071 060/444-0-121 060/444-0-124 060/444-0-287

ПОБЕДА ПРОТИВ УВОЗНИХ ДАМПИНГ ЦЕНА МЕДА



Datum objavljivanja vesti:
Broj pregleda: 3.292

Комисија за међународну трговину САД (УСИТЦ) је 9. маја 2022. једногласно изгласала да су амерички пчелари који производе природни мед били материјално оштећени дампиншким увозом сировог меда из Аргентине, Бразила, Индије и Вијетнама.

 

Као што смо својевремено објавили (https://spos.info/americkipcelaritrazezabranuuvozamedapodampingcenama и www.spos.info/destabilizacija-svetskog-trzista-meda), Америчко удружење произвођача меда (AHPA), 21. априла 2021. године, послалo је петицију Комисији за међународну трговину САД (USITC) и Министарству трговине САД (DOC), у којој jе оптужило бројне државе за пласирање меда у САД по дампинг ценама и затражило од власти да сузбије ову активност. 

У вези са овим случајем, Крис Хиат, председник Америчког удружења произвођача меда, објавио је саопштење за јавност.

„Комисија за међународну трговину САД је 9. маја 2022. једногласно изгласала да су амерички пчелари који производе природни мед били материјално оштећени дампиншким увозом сировог меда из Аргентине, Бразила, Индије и Вијетнама.

 

Ово је био последњи корак неопходан у предмету трговине који су у априлу 2021. поднели Америчко удружење произвођача меда и Удружење за мед Сијукс (SHA) да би се увела антидампиншка царина. Комисија за међународну трговину САД открила је да је увоз значајан и да поткопава домаће цене, што доводи до лошег и опадајућег финансијског учинка домаће индустрије. Комисија је такође утврдила да су се критичне околности примениле на дампиншки увоз меда из Вијетнама, што ће довести до тога да се антидампиншке царине примењују ретроактивно на дампиншки увоз меда из Вијетнама до 25. августа 2021.

 

Када је покренута ова истрага о антидампиншким царинама, увозници и пакери су тврдили да увоз није дампиншки и да домаћа пчеларска индустрија није оштећена. Министарство трговине САД открило је да је сваки извозник меда у предметним земљама извозио мед у САД. Једногласна потврдна одлука Комисије за међународну трговину САД о повреди указује на необорив доказ да је неправедно трговано увозом и никакви други фактори нису могли проузроковали штету домаћој пчеларској индустрији.

 

Налози о антидампиншким царинама покривају приближно 82% увоза меда у 2021. Као резултат успешног решења овог трговинског случаја, цене увезеног меда су значајно порасле током прошле године, што је омогућило раст домаћих цена током прошле године, као што и показују објављене цене. Последњих неколико година домаћи произвођачи меда у целини нису били у могућности да остваре профит на својим пословима производње меда. Повећање цена које је овим случајем постигнуто требало би да омогући домаћој индустрији да почне да се опоравља. Увозници и пакери сада знају да пратимо увоз и да ћемо деловати да заштитимо наше пословање и начин живота.

 

Сада када пчеларство има одређену заштиту од непоштеног трговања увозом, мораћемо да будемо опрезни да заштитимо и повећамо ту олакшицу. Наши трговински адвокати нам кажу да је Министарство трговине САД направило неке значајне грешке у прорачунима дампинг марже за Индију и Вијетнам и да би требало да буду веће. Они препоручују да уложимо жалбу на те одлуке како бисмо осигурали да добијемо максимално олакшање од наредби. Неизвесно је да ли ће се неко од страних произвођача или увозника жалити на обрачунате дампинг марже. Имају још неколико недеља да поднесу такве жалбе. Ако ти страни произвођачи и увозници уложе жалбе, биће важно да интервенишемо и учествујемо у заштити наше тешко стечене помоћи.

 

Такође је могуће да ће увозници и страни произвођачи оспорити афирмативно утврђивање штете, а вероватније је да ће увозници оспорити утврђивање критичних околности које их коштају више милиона долара у додатним депозитима за антидампиншку царину. Када истекне време за жалбе, наши адвокати ће нам дати опције за учешће у поступку како бисмо заштитили наше ослобађање од непоштене трговине.

 

Све ово кошта. Жалбени процес може да потраје до годину дана и потребно нам је више новца да га платимо. Ако још нисте донирали новац Америчком удружењу произвођача меда да помогнете да се плати ова победа, учините то.

Овај случај је био важна победа домаће индустрије и требало би да буде основа за опоравак, баш као што је прво суђење против Кине 2001. донело погодности за пчеларску индустрију. И даље ће бити посла да се осигура да извучемо максимум из поруџбина, међутим, можемо бити поносни на оно што смо већ постигли и обавештаваћемо индустрију о свим текућим напорима.“

 

Извор: ABJ ExtraJune 9, 2022

 

СТАЊЕ НА ГЛОБАЛНОМ ТРЖИШТУ МЕДА

 

У време објављивања коначне одлуке о антидампиншким царинама од стране Министарства трговине САД 8. априла 2022. године, цена меда на америчком тржишту је достигла историјски максимум. Ово је последица сплета фактора који несумњиво укључују:

1) сазнање које се појавило још 2019. да је успех антидампиншке петиције на видику;

2) усаглашени национални и међународни напори да се спречи фалсификовање меда.

 

Присуство еколошких –  климатских притисака на међународну пољопривреду, рат у Украјини – што има импликације на два кључна произвођача хране – Украјину и Русију, значајно повећање цена за све инпуте потребне за производњу меда и све веће нестајање пчела, све је то допринело сталном расту цена.

 

Извештај Националне службе за пољопривредну статистику из марта 2022. године наводи:

„… цене меда у САД порасле су за 21% током 2021. године, на 6,2 амер. долара/kg (5,8 евра/kg) у поређењу са 5,12 амер. долара/kg (4,8 евра/kg) 2020. године. Приноси по пчелињем друштву пали су на 19,21 kg, што је пад од 14% са 22,31 kg у 2020. Укупан род у 2021. од 51.599,2 t пао је за 14% у односу на 2020. годину.“

 

У априлу 2022. цене домаћег светлог меда у САД достигле су 6,62 амер. долара/kg (6,22 евра/kg), односно преко 6.000 америчких долара по тони (5.640 евра/t). Изгледи за даље повећање цена били су јасни и пакери су лицитирали цене на више нивое недељу дана касније. Ово се догодило у контексту све веће забринутости за инфлацију хране, инфлацију енергије, глобалну несташицу хране и свест о виталној улози коју имају пчеле у националној и глобалној безбедности хране и  међународној еколошкој одрживости.

 

MORATE BITI ULOGOVANI DA BISTE VIDELI KOMENTARE