Poštovani pčelari, još uvek se nalazimo u kritičnom periodu što se opasnosti od trovanja pčela tiče. U nekim krajevima je voće u precvetavanju dok je u nekim u punom cvetanju, pa imamo problema sa prskanjem maline, višnje, jabuke… primetili smo da se i dalje, iako je svim pčelarima SPOS-a dostavljeno kompletno uputstvo šta i kako raditi u slučaju trovanja, i dalje procedure ne poštuju do kraja i samim tim se otežava advokatskoj kancelariji SPOS-a da vam pomogne.
U brošuri koja vam je poslata kao besplatni dodatak časopisa „Srpski pčelar“, aprila 2016. godine („Izborimo se sa trovanjem pčela“, možete je preuzeti OVDE), opisana je kompletna procedura za prijavljivanje osnovane sumnje na trovanje pčela. Radi što efikasnijeg delovanja, molimo vas da blagovremeno i u skladu sa opisanom procedurom prijavljujete osnovane sumnje.
Ukoliko neko prijavi da će tretirati zasad, koji je u fazi cvetanja, a nije obavestio kojim sredstvom će tretirati pa sumnjate da to sredstvo može biti otrovno za pčele, da to isto prijavite na vreme kako bi moglo da se deluje. Ukoliko želimo da se izborimo za svoje ciljeve, moramo da ispoštujemo utvrđenu zakonsku proceduru.
Najefikasniji način je, kao što je i navedeno u brošuri, upoznavanje sa okolnim zasadima i ostvarivanje pozitivne komunikacije sa vlasnicima parcela. Budite „dosadni“, stalno im ponavljajte koliki je značaj pčela kao oprašivača, možda vam zvuči neverovatno, ali to daje veoma pozitivne rezultate.
Ne zaboravite da u ovom procesu imate pravo, kao pčelar SPOS-a, na besplatnu pravnu zaštitu, besplatne pravne savete, besplatno pisanje tužbi, besplatno zastupanje od strane advokata na sudu, detaljnije OVDE.
Na omotnici aprilskog broja časopisa „Srpski pčelar“ za ovu godinu, ponovo je štampan i obrazac za prijavljivanje trovanja SPOS-u, što nam je neophodno za unapređenje sistemskog rešavanja ovog problema u budućnosti. Taj obrazac popunite čak i ako niste sproveli ostale u brošuri navedene procedure, jer time stvaramo bazu slučajeva trovanja i problema koje treba rešavati narednih godina, kako bi predupredili nova trovanja u budućnosti.
Predsednik Odbora za zaštitu pčela SPOS-a,
Dipl. inž. zaštite bilja Miloš Bogdanović
060 444 0183