SPOS logo
  • Bulgarian
  • Croatian
  • English
  • French
  • German
  • Hungarian
  • Macedonian
  • Romanian
  • Russian
  • Serbian
  • Slovenian
  • Spanish

SPOS
Savez pčelarskih organizacija Srbije

SPOS Ul. Dr Agostina Neta 30 A, 11070 Novi Beograd [email protected] 011/61-28-071 060/444-0-121 060/444-0-124 060/444-0-287

ПРИПРЕМА ВОДЕНОГ РАСТВОРА ПРОПОЛИСА 



Datum objavljivanja vesti:
Broj pregleda: 7.805

Након објављивања текста „Чудотворна својства прополиса“ на сајту СПОС-а (www.spos.info/cudotvorna-svojstva-propolisa), председнику СПОС-а и уреднику „Српског пчелара“ јавио се већи број пчелара, са захтевом да објавимо поступак припреме воденог раствора прополиса.

 

Овде објављујемо припрему воденог раствора прополиса по оригиналној рецептури „Српског пчелара“ и стављамо je на располагањe члановима СПОС-а.

 

ПРИПРЕМА ВОДЕНОГ РАСТВОРА ПРОПОЛИСА

ПО РЕЦЕПТУРИ „СРПСКОГ ПЧЕЛАРА“ 

 

Постоје два начина како да добијете водени раствор прополиса: да га припремите код куће или да га купите у апотеци.

 

Квалитет воденог екстракта прополиса у оба случаја би требао бити идентичан. Једина разлика је у року трајања – екстракт добијен у фармацеутској индустрији чува се до годину дана, а направљен код куће око 3 – 5 дана. То је због степена пречишћавања воде – у фармацеутским установама користи се дестилована вода, која је засићена јонима сребра.

Ипак, већина пчелара преферира да сама направи водени раствор прополиса. Свој став пчелари објашњавају чињеницом да апотекарска тинктура губи својства док се чува, а њена припрема код куће је врло једноставна. Поред тога, постоји истраживање рађено у Србији да рецимо алкохолни раствор прополиса направљен индустријским путем има само око 10% ефекта у односу на онај који сами направите, вероватно зато што је потребно усавршити процес производње, и умањити излагање прополиса ваздуху током технолошког процеса, јер на тај начин прополис напусте многе испарљиве материје. 

 

Водени раствор прополиса се припрема од само две компоненте: прополиса и воде. 

 

Пре него што се повежу, оне морају бити припремљене.

 

Да бисте добили најзасићенији раствор, потребно је повећати његову растворљивост у води. Ово се постиже млевењем ситних комадића (грудвица) прополиса до финог прашкастог стања, међутим, пластичност и лепљивост не дозвољавају да се прополис претвори у прах. У овом случају помаже замрзавање у замрзивачу. Довољан је један сат да се прополис стврдне и постане ломљив (ставите га у платнену врећицу и одозго ударајте рецимо чекићем неколико пута док га не претворите у релативно ситне комаде). У овом стању, помоћу кухињске тренице (ренде) или млина за кафу, прополис се може претворити у прах. Ако користите млин, укључујте га само на по пар секунди док се прополис не претвори у прах, у супротном ћете га прегрејати, поново претворити у лепљиву масу, а млин вероватно можете да баците. 

 

Следећа фаза је пречишћавање прополиса од нечистоћа. Да би се то урадило, добијени прах се сипа у воду уз мешање и ставља на тамно место на најмање један сат. За то време треба га више пута протрести или промешати. Мале плутале честице пажљиво се уклањају кашиком или се оцеђују. Добијени талог на дну је висококвалитетни пречишћени прополис. Воду треба одлити, а наталожени прах се мора осушити.

 

Може се користити вода са чесме, али у том случају потребно је да се претходно прокува и охлади, ради бактериолошке исправности или других могућих нечистоћа. 

То можете учинити и помоћу замрзивача. У скоро свим материјалима за припрему воденог екстракта прополиса препоручује се да се вода замрзне, затим одмрзне и одмах употреби за раствор. Објашњење је једноставно – у стању леда вода мења своју структуру. 

 

Приликом припреме воденог раствора прополиса мора се узети у обзир неколико важних података:

– Прополис се у води раствара 2,8%, у уљу 4,2 %, а у 96% етил алкохолу 98% (с тим што се за унутрашњу употребу код људи не сме користити алкохол са преко 70% етил алкохола);

– Прополис се слабо раствара у хладној води, најбоље се раствара у води загрејаној изнад 80° C;

– Све корисне супстанце прополиса имају такве хемијске везе да се не уништавају ни када се прокувају. Поред тога, према истраживањима у развијеним земљама, и водени и алкохолни раствор прополиса смањују ниво шећера у крви, фруктозамин, малоналдехид, укупни холестерол, триглицериде, липопротеине мале густине (LDL-C) и врло мале густине (VLDL-C). Са друге стране, оба повећавају липопротеине велике густине (HDL) и супероксид дизмутазу. Према томе, водени раствор је по веома важним питањима практично идентичан алкохолном, док се алкохолни не може давати деци и оболелима од појединих болести; 

– Концентрација готовог производа одређена је процентом прополиса у раствору; на пример, за 10% тинктуру узмите 10 g прополиса на 100 ml течности, 20% – 20 g прополиса на 100 ml течности итд;

– При кључању прополиса добијамо одвар, а не тинктуру.

 

Раствор се може припремити на два начина:

– у воденом купатилу, за неколико сати;

– екстракт у термосу.

 

Доносимо вам неколико једноставних рецепата за припрему овог јединственог лековитог средства:

 

Рецепт број 1 – „Српски пчелар“

Одмерене количине прополиса и прокуване воде се помешају у малом лонцу (емајлираном или од нерђајућег челика) и стављају у велики (нешто већи) лонац са водом, што представља тзв. водено купатило. У року од сат времена, будуће терапеутско средство се држи у воденом купатилу на 80° C, температуру држати под контролом кухињским термометром. Да би се процес растварања биолошки активних супстанци одвијао интензивније, водени раствор се стално меша.

Поступак припреме се завршава филтрирањем готовог производа кроз трослојну стерилну газу, након чега се сипа у посуду од тамног стакла, која се добро затвори и чува на месту заштићеном од сунчеве светлости. Што је већа концентрација раствора, то је дужи рок трајања. 

 

Рецепт број 2 

„Пречишћена“ вода се доведе до кључања, мало охлади и сипа у термос. Дода се одмерена количина прополиса у праху. Стави се на топло место на 48 сати. Периодично треба протрести.

Готов производ је непрозирна течност браон боје. Мирис је веома пријатан, са балзамичним нотама. Укус са горчином. Након гутања, постоји блага утрнулост. Не филтрира се. Пре употребе обавезно протрести.

 

Рецепт број 3

Водени раствор прополиса са камилицом. Да би се побољшао терапеутски ефекат прополиса, узима се 10 g апотекарске камилице на 100 ml воде. Након кључања течности, у њу се додају цветови камилице и остављају да се хладе на собној температури. Овде се сипа и прополис. Затим, у воденом купатилу, као у рецепту број 1, држе се 60 минута, након чега се сипају у термос и остављају на 48 сати ради ферментације. Термос треба редовно протрести. Обавезно промешати пре употребе.

 

Рецепт број 4

Водени раствор прополиса са кантарионом. Терапеутски ефекат прополиса може се побољшати и са кантарионом. Смрвљена сува трава кантариона ставља се у емајлирану посуду, прелије кључалом водом у размери 1:10 (на пример, за 10 g кантариона и 100 ml воде) и загрева пола сата у воденом купатилу са затвореним поклопцем. Затим се тинктура охлади на собној температури. Овде се сипа и одмерена количина прополиса. Затим, у воденом купатилу, као у рецепту број 1, држе се 60 минута, након чега се сипају у термос и остављају на 48 сати ради ферментације. Термос треба редовно протрести. Обавезно промешати пре употребе.

 

Упутство за употребу

Водени раствор прополиса је јединствен не само по својим могућностима у лечењу различитих болести већ и по томе што његова употреба није ограничена ако се гута. Дакле, код санирања болести горњих дисајних путева, можете га узимати орално, испирати уста, радити инхалације. Ефекат ће бити исти. 

 

Др мед. Родољуб Живадиновић 

Инг. Властимир Спасић 

MORATE BITI ULOGOVANI DA BISTE VIDELI KOMENTARE