Годинама уназад, СПОС тражи од Министарства пољопривреде да се јаво објаве добитници подстицаја јер има много сумњи да је у том погледу толико преварних радњи, да би се њиховим склањањем подстицај по кошници за праве пчеларе могао подићи за око 30%, без икаквог издвајања новог новца у буџету. Међутим, држава је остала нема на те наше захтеве, па је СПОС ту тему комуницирао на више званичних састанака у НАЛЕД-у. Добра вест је што је та тема сада и званично дошла на агенду НАЛЕД-а.
Колико је СПОС био у праву потврдио је и известан број контрола (никад их довољно није) који је обавила пољопривредна инспекција Министарства пољопривреде након захтева СПОС да морају утврдити стварно стање, а најзначајнији ефекат те контроле јесте лажни ”пчелар” који је пријавио да има 400 кошница, ветеринар му их је наравно лажно ”обележио”, а инспекција је утврдила да нема ниједну. Ко зна колико таквих има, а ми то не можемо сазнати ни на који начин ЈЕР РЕГИСТАР СУБВЕНЦИЈА НИЈЕ ЈАВАН А МОРА БИТИ ЈАВАН!
Ту се са разматрањем нашег захтева стало, па никад нисмо могли да утврдимо стварно стање и да сами,без инспекције, веома лако откријемо криминалце који завлаче руку у џеп правим пчеларима.
Актуелни Закон о подстицајима у пољопривреди и руралном развоју јасно прописује обавезу Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде да води регистар подстицаја (Члан 11).
Члан 11 Закона каже дословно следеће:
”Министарство води Регистар подстицаја у пољопривреди и руралном развоју (у даљем тексту: Регистар подстицаја) у који се уписују подаци о врсти и висини остварених подстицаја из члана 3. овог закона по кориснику подстицаја.
Подаци из Регистра подстицаја су јавни и користе се у циљу спровођења мера за подстицање пољопривреде и руралног развоја, као и за потребе вођења статистике и аналитике у министарству.
Регистар подстицаја се води у електронској форми и може се повезивати са другим базама и регистрима министарства.
Министар ближе прописује садржину и начин вођења Регистра подстицаја.”
Значи, законом је прописано да је овај регистар јаван и да се води у електронској форми.
Од изузетне важности је да се овај регистар што пре успостави, јер је то сјајан начин да се прати ефикасност мера подршке, сузбије корупција и ојача поверење између пољопривредника и креатора пољопривредне политике.ж
Неко ће рећи да би се објављивањем јавних података ко су корисници подстицаја и у којем обиму корисници остварују права на подстицаје нарушила приватност корисника, као што је то својевремено утврдио Повереник за информације од јавног значаја и заштиту података о личности. потпуно ван сваке здраве логике као и противно не само нашем већ и европским законима (што му није једини такав случај, његови бисери остаће запамћени у историји Србије), али морамо бити свесни да се подстицаји исплаћују из буџета, који сви му пунимо кроз порезе и да подстицаји нису социјална помоћ.
Позитиван пример имамо у земљама ЕУ, где је за све мере заједничке пољопривредне политике (ЦАП) обавезно водити јавне регистре о подстицајима.
ХВАЛА ДО НЕБА НАЛЕДУ на званичном покретању ове иницијативе и очекујемо да се нађе у овогодишњој Сивој књизи НАЛЕД-а.
. . . . . . . . . . .
Иначе, председник СПОС-а је потпредседник Савеза за храну и пољопривреду НАЛЕД-а, а од недавно и члан Управног одбора НАЛЕД-а. Ове дужности обавља волонтерски, без накнаде, у циљу унапређења положаја пчеларства и пољопривреде Србије.