Sa decembarskim brojem Srpskog pčelara čitaoci su kompletirali svojevrsnu knjigu formata B5 na 768 strana. U 2016. godini, u 12 brojeva Srpskog pčelara, u sedam rubrika, ukupno je objavljeno 133 naslova, prosečno više od 11 naslova po broju.
Najzastupljenija rubrika je Tehnika pčelarenja, u kojoj je objavljeno 46 naslova, zatim slede Varoa, bolesti, štetočine i zdravstvena zaštita pčela 14, Medonosna flora 10, Oprema, alat i pribor za pčelarstvo 9, Pčelinji proizvodi i apiterapija 5 naslova…
Za časopis su pisala 73 autora, od kojih su 7 iz inostranstva, čiji su radovi priređeni za objavljivanje.
U 2016. godini, podsetili smo vas na veliki jubilej: 120. godina od izlaženja prvog broja Srpskog pčelara. Jubilej najstarijeg i najtiražnijeg pčelarskog časopisa u Srbiji i regionu ne bi bio dočekan da nije vas čitalaca i vašeg poverenja.
To nas uverava da je časopis Srpski pčelar zaista literatura koja se čita, ali i čuva za buduće generacije pčelara.
Redakcija Srpskog pčelara u 2017. ulazi sa novim ciljevima i zadacima: da postigne visok stepen aktuelnosti i čitanosti, da zadrži sadašnje i dobije nove čitaoce. U tom cilju, osnovna koncepcija časopisa biće dograđena u pogledu znatno bržeg reagovanja na aktuelne promene i potrebe i u skladu sa situacijom na terenu zauzimati angažovaniju poziciju. Iz tog razloga, svaki broj će biti drugačiji u pogledu zastupljenosti različitih tema, pri čemu ćemo nastojati da prilozi formiraju tematske celine ili da su u određenoj meri sadržajno povezani.
Zato se na vreme učlanite u SPOS za 2017. godinu, ili obnovite pretplatu na časopis i preporučite ga drugima ako ste pretplatnik.
Nema uspešnog i savremenog pčelarenja, bez Srpskog pčelara.
Vlastimir Spasić
Glavni i odgovorni urednik Srpskog pčelara