Старији чланови СПОС-а се сећају колико је било тешко заинтересовати државу за пчеларство, само за субвенције смо се озбиљно борили 5 година (2008-2013), и били смо пресрећни када је тада ново Министарство пољопривреде 2013. године прихватило аргументе Савеза пчеларских организација Србије и значај пчеларства, те увело субвенције.
Данас неки мисле да је то нешто нормално што нам припада, али заборављају тешку петогодишњу борбу за субвенције док су их друге државе већ годинама имале. Такође заборављају да почетком двехиљадитих до министра пољопривреде није могло да се дође, да када је један министар случајно прошетао пчеларском изложбом то је била „револуција”. А сада смо на дневној вези са министрима. Тада није могло ни да се разговара са министрима, а камоли договара било шта. А данас само за субвенције по кошници у 2024. години држава ће исплатити пуних 10 милиона евра, плус субвенције за опрему, матице и друге намене.
Многи такође заборављају да пчеларство уопште није сматрано за озбиљну грану пољопривреде, те је требало годинама објашњавати, аргументовати, износити упоредне анализе, и опет то није било довољно, све до министра Горана Кнежевића, који не само да је увео субвенције, већ нас је ослободио тадашњег агресивног ветеринарског лобија који је већ све био припремио да нам ни за шта узима 3000 динара по свакој кошници сваке године што је много већа помоћ од самих субвенција, али све се то брзо заборавља. Од тада до данас скоро сви министри били су пре свега људи са којима се о свему могло рационално и аргументовано разговарати, и постали смо кредибилан партнер Министарства који је увек био објективан и никад није лагао државу, те смо дошли до тога да смо данас прва грана пољопривреде која је сама затражила контролу исплате својих субвенција, јер само тако се могу и морају понашати одговорни људи. Свако друго понашање осуђено је на пропаст.
Колико смо само прописа променили, колико некада недостижних резултата остварили: колико унапредили заштиту пчела од тровања (измењен Закон о средствима за заштиту биља); увели европске прописе по питању здравствене заштите пчела и драматично смањили трошкове пчелара по том питању; купили и комплетно адаптирали сопствени пословни простор нашег СПОС-а након 113 година подстанарства, за који је последња рата кредита исплаћена средином 2015. године и од тада нам сваке године остаје око 5000 евра за развојне активности колико је коштао закуп пословног простора; основали Државни пчеларски сајам у Београду за који врло добро видимо колико нам је недостајао; у 2017. покренули смо и фантастични сајам у Врању; обавили мукотрпан посао у сфери продаје меда који је обезбедио снагу СПОС-у да се константно успешно бори за светску цену меда са више или мање потешкоћа; сарађујемо са Министарством пољопривреде на плану израде повољнијих прописа у пчеларству што је велики залог за будућност пчеларења у Србији, све већа подршка по питању субвенција по кошници и регресирања пчеларског прибора и опреме (50- 65%) коју добијамо захваљујући коректном и отвореном односу са надлежнима, која је достигла 10 милиона евра годишње само за субвенције по кошници; изграђен сопствени Погон за прикупљање и пласман меда пчелара СПОС-а почетне вредности око 1.600.000 евра, остаје нам да купимо недостајућу опрему за пласман меда у теглама у вредности око 300.000 евра; заштићен облик сопствене тегле за мед и израђена тегла СПОС-а која је почела да се примењује на целој територији Србије у 2016. години; израђен пратећи стандард квалитета „Добра пчеларска пракса“; укинута „пашарина“ у националним парковима од јануара 2019; спроведене две јаке јавне кампање борбе против тровања пчела, уз помоћ НАЛЕД-а, УСАИД-а и ГИЗ-а, са пратећим снажним притиском на државу да даље унапређује и примењује прописе, јер места за то итекако има, формиран је и документ са предлозима за измену прописа; обезбеђено добијање РС броја за сваког пчелара без скоро икаквих додатних улагања; изграђен и опремљен Центар за образовање пчелара СПОС-а у Рачи; по пројекту СПОС-а добијене две донације ГИЗ-а за Погон у укупној вредности око 25.000 евра: започета озбиљна борба против фалсификата меда, први фалсификатор је и ухапшен; организована медијска кампања СПОС-а против фалсификата; отворено ПРВО МАЛОПРОДАЈНО МЕСТО нашег Погона у ТЦ Галерија у Београду на води, ушли у први маркет «Арома», у ЛИДЛ, Идеу, Роду и Меркатор…
Кад све ово, као и још небројено тога узмемо у обзир, долазимо до збуњујуће ситуације која још једном доказује колико наш народ кратко памти. У 2022. години поднето је око 18.500 захтева за субвенције по кошници. У СПОС-у је било око 8.000 чланова, од тога њих 1.250 није имало право на субвенције јер је имало мање од 20 кошница. Значи, око 11.000 људи тражи и добија субвенције од државе, а нису чланови СПОС-а који је претходних година одрадио лавовски посао и наметнуо држави пчеларство као релевантну грану пољопривреде која заслужује субвенције, али не из хуманитарних разлога, већ из чисто економских разлога, јер смо пре само 5-6 година извозили више меда него свих врста меса заједно, а и на бројне друге начине постајемо битни за државу.
Да ли је могуће да ти људи не схватају који је значај СПОС-а? Да ли је могуће да не схватају да што смо јачи и што нас је више, за већу подршку се и можемо изборити? Озбиљног човека заболи глава од таквих размишљања. Замислите да нема СПОС-а, а неко реши да се потпуно укину субвенције, као што је крајем 2022. године једног тренутка било решено да се не исплате све субвенције из 2022. године. Ко би нас онда од тога бранио и одбранио? Јер, нама су због ангажовања СПОС-а исплаћене све субвенције по кошници за 2022, а распитајте се шта је са другим гранама пољопривреде.
Данас, ако нас не буде више, тешко да ћемо успети да се изборимо са изазовима поремећеног тржишта меда и свим другим тешким последицама светске економске кризе, условљеним евидентним почетком трећег светског рата који неко мора да финансира, а ко то други може бити него народ.
Крајем 2022. смо због новонасталих проблема позвали пчеларе СПОС-а да се јаве ако до 9. децембра нису добили субвенције, и веровали или не чак око 20% пошиљаоца мејлова НИСУ ЧЛАНОВИ СПОС-а. Ми у СПОС-у смо згранути како је могуће да неко мисли да заступамо његове интересе пред Министарством, а није члан СПОС-а? Шта мисли ко ће сутра заступати ставове пчеларства пред Министарством? Зар је могуће да смо толико несвесни света око себе?
Ми заступамо само чланове и то је нешто сасвим нормално. Да ли Влада Републике Немачке заступа и помаже грађанима Норвешке? Наравно да не. Ми ресурсе наших чланова усмеравамо искључиво ка нашим члановима. А све који примају субвенције молимо да се учлане у СПОС за 2024. годину, јер морамо једном сви да схватимо да смо само заједно способнији да урадимо много више. Ако то не схватимо, подршку државе и не заслужујемо. Свако од вас нека учини оно што је до њега, и бар једног свог колегу аргументовано убеди да је потребно за опште добро, а понајвише за његово лично, да се учлани у СПОС.