U Sportskoj hali Grada Vranja 16. septembra 2017. godine održaće se Prvi pčelarski sajam jugoistočnog Balkana (Makedonija, Albanija, Bugarska, Grčka, Turska, Crna Gora) u organizaciji SPOS-a, uz podršku Grada Vranja i TO Vranja, a u saradnji sa Društvom pčelara „Matica“ iz Vranja. Ulaz za sve zainteresovane pčelare, kao i za građane – potrošače pčelinjih proizvoda je besplatan.
PRVI PČELARSKI SAJAM
JUGOISTOČNOG BALKANA
SA MEĐUNARODNIM UČEŠĆEM
(Makedonija, Albanija, Bugarska, Grčka, Turska, Crna Gora)
Sportska hala Grada Vranja
Datum: 16. septembar 2017. godine
Radno vreme: 9-19 sati
BESPLATAN ULAZ ZA SVE
BESPLATAN PARKING ZA IZLAGAČE I POSETIOCE U DVORIŠTU SPORTSKE HALE
POTPUNO BESPLATNI ŠTANDOVI ZA IZLAGAČE
ČAK 40% PROMOTIVNOG POPUSTA NA KOTIZACIJU ZA IZLAGAČE
VELELEPNI PROSTOR SPORTSKE HALE GRADA VRANJA
(preko 1300 kvadrata izlagačkog prostora plus sala za predavanja sa 400 sedišta)
PROGRAM SAJMA:
9.00 Početak prodajne izložbe
10.30 SVEČANO OTVARANJE SAJMA
– Ministar poljoprivrede Branislav Nedimović
– Gradonačelnik Vranja Slobodan Milenković
– Predsednik SPOS-a Rodoljub Živadinović
11.00 TRIBINA O PODRŠCI DRŽAVE PČELARSTVU SRBIJE
– Ministar poljoprivrede Branislav Nedimović
– Predsednik SPOS-a Rodoljub Živadinović
– Prisutni pčelari će nakon uvodnih izlaganja moći da postavljaju pitanja učesnicima tribine
12.00 Stručna pčelarska predavanja:
Predavač: Dr sc. MARCO PIETROPAOLI iz Rima (Italija), italijanski istraživač, biolog, Institut za eksperimentalna istraživanja u oblasti sprečavanja bolesti životinja regija Lacio i Toskana (Istituto Zooprofilattico Sperimentale delle Regioni Lazio e Toscana). Ima i sopstveni pčelinjak od 80 košnica.
Njegov istraživački interes obuhvata sve aspekte pčelarstva, ali najviše se bavi izučavanjem patogena i parazita pčela (varoa, nozemoza, mala košničina buba, pčelinji virusi). Najveći broj istraživačkih poduhvata koji su rezultirali izuzetnim publikacijama u renomiranim naučnim časopisima, odnosi se na testiranje novih preparata i metoda za suzbijanje varoe i nozeme. Akaricidni preparati koje je ispitivao su na bazi već poznatih sastojaka (mravlja, oksalna i druge kiseline) ali u vidu različitih komercijalnih formulacija (Mite Away Quick Strips®, MAQS™ gel, Api-Bioxal , TO BEE®). Ispitivao je efikasnost organskih akaricida pri različitim načinima aplikacije (putem sublimatora Varroglass®, primenom kaveza koji obezbeđuje odsustvo legla, kombinacijom tretmana timolom (preparatom Apiguard® i tehnike zatvaranja matice u kavez u borbi protiv varoe), ali i homeopatskog preparata „Phosphorus 30 CH“). Kada je reč o nozemi, ispitivao je efikasnost prirodnih preparata Api Herb® i Vita feed Gold® u prevenciji i kontroli nozemoze. Kao član međunarodne organizacije COLOSS (Prevention of honey bee COlony LOSSes) čiji je cilj sprečavanje gubitaka pčelinjih društava, aktivan je u okviru sekcije koja se bavi kontrolom varoe.
12.00 Tema: „Uspešno suzbijanje varoe u Italiji i naša istraživanja efikasnosti širokog dijapazona preparata protiv varoe“
13.30 Tema: „Naša istraživanja u suzbijanju bolesti pčela“
Prevodilac: Prof. dr Jevrosima Stevanović, FVM Beograd
14.30 Pitanja i odgovori
19.00 Svečano zatvaranje sajma i prodajne izložbe
– Predstavnik Grada Vranja dodeliće zahvalnice svim učesnicima, kao i diplome za najlepši štand i najudaljenijeg izlagača
USLOVE UČEŠĆA ZA IZLAGAČE
možete pogledati OVDE
Za potrebe smeštaja i dolaska do Vranja kontaktirati predsednika Društva pčelara „Matica“ iz Vranja Čedomira Mladenovića na telefon 063/8542-898