Pčelari iz različitih regiona Rusije izveštavaju o ekstremnim uslovima u kojima je počela i u kojima se nastavlja ovogodišnja pčelarska sezona.
Konstatovano je nekoliko negativnih faktora:
Prvo, u jesen prošle godine došlo je do neobično visokog slabljenja pčelinjih zajednica, a razlozi još uvek nisu objašnjeni.
Drugo, poslednje zime, mnogo više nego prethodnih godina, uginuo je veliki broj pčelinjih zajednica. O konkretnim rezultatima ove pojave možda će se više znati na osnovu rezultata praćenja smrtnosti pčelinjih zajednica, koje ovih dana vodi istraživački tim Laboratorije za biohemiju prilagodljivosti insekata, Instituta za biohemiju i genetiku, Ufimskog naučnog centra, Ruske Akademije nauka. Ali već sada postoji dovoljno dokaza da se kaže da su rezultati zimovanja 2016/2017. mnogo dramatičniji nego prethodnih godina.
Majski mrazevi, sneg i kiše su otežali razvoj izimljenih pčelinjih zajednica, lišenih normalnih razvojnih mogućnosti, u najznačajnijoj fazi pčelarske sezone.
Ovakve klimatske anomalije ne utiču samo na Rusiju. Mraz, hladnoća, sneg i ledene kiše takođe su zahvatile i Belorusiju, Ukrajinu, Moldaviju i druge susedne zemlje sa blažom klimom, u kojima su mnogi pčelari počeli da razmišljaju o opravdanosti formiranja rojeva u sadašnjim nepovoljnim uslovima. Ranije iz ovih zemalja, do sredine maja, stizalo je na hiljade paketnih rojeva, sada ovu temu niko ne spominje iz očiglednih razloga, iako su termini za ugovaranja i isporuke premašeni.
Početak bagremove paše u Krasnodarskom regionu se poklopio sa jakim kišama.
Praćenje situacije se nastavlja.
Redakcija „Мир пчеловодства“
Priredio:
Vlastimir Spasić,
Glavni i odgovorni urednik
„Srpskog pčelara“