SPOS logo
  • Bulgarian
  • Croatian
  • English
  • French
  • German
  • Hungarian
  • Macedonian
  • Romanian
  • Russian
  • Serbian
  • Slovenian
  • Spanish

SPOS
Savez pčelarskih organizacija Srbije

SPOS Ul. Dr Agostina Neta 30 A, 11070 Novi Beograd [email protected] 011/61-28-071 060/444-0-121 060/444-0-124 066/644-09-09

ТРОПИЛЕЛАПС ОТКРИВЕН И У ГРУЗИЈИ



Datum objavljivanja vesti:
Broj pregleda: 15.937

 

Паразитска гриња Tropilaelaps откривена је по други пут у Европи. Након што су пчелари из руског региона Краснодар 2023. године пријављивали штету у својим заједницама коју је проузроковао Tropilaelaps, гриња је сада откривена у региону Мегрелије-Горње Сванетије у Грузији, удаљеном око 600 км.

 

Грузијски пчелар открио је Tropilaelaps у лето

Током лета тим истраживача из Грузије, Италије, Северне Македоније и Кине следио је савет пчелара који је сумњао да је Tropilaelaps у његовим заједницама. Научници су затим испитали затворено радиличко легло из укупно седам пчелињих друштава са три пчелињака у региону. Укупно шест од седам заједница било је заражено – били су присутни и Varroa destructor и Tropilaelaps mercedesae. Све у свему, инфестација Tropilaelaps-ом била је јача. Varroa и Tropilaelaps такође могу да запоседну ћелију легла у исто време.

Научници страхују да би Tropilaelaps могао брзо да се прошири у Грузији преко селећих пчелара, а такође и у Турској кроз сарадњу грузијских и турских пчелара. Претпостављају да би гриња могла да настави своју инвазију дуж обале Црног мора у суседним земљама – Бугарској, Румунији и Украјини.

Због тога позивамо релевантне националне и међународне власти да повећају будност и појачају праћење пчелињих друштава како би успорили инвазију Tropilaelaps mercedesae и припремили се за ефикасне мере сузбијања“, наводи се у извештају (https://www.researchgate.net/publication/385048575_First_Report_on_Tropilaelaps_mercedesae_Presence_in_Georgia_The_Mite_is_Heading_Westward).

 

 

Оштећења која изазива Tropilaelaps

Озбиљна инфестација западних медоносних пчела Tropilaelapsом слаби заједницу и смањује принос меда. Штавише, ако се не лечи, довешће до њеног колапса у року од годину дана. Симптоми се крећу од неуједначеног легла због одумирања или уклоњеног легла до излегања пчела са осакаћеним крилима и краћим абдоменима. Док вароа успоставља само једно место за храњење на стомаку лутке, Tropilaelaps рањава лутке и на антенама, ногама, трупу и грудима.

Осамдесетих година прошлог века вароа се проширила Европом. Истраживачки тим који је открио Tropilaelaps у Грузији упозорава:

Историја се понавља и, за разлику од Varroa destructor, европска заједница треба да буде спремна и да делује одмах. Обука пчелара, саветника и ветеринарских служби неопходна је како би се обезбедио ефикасан и благовремен одговор на ограничавање штете коју би ширење ове ектопаразитске гриње могло да нанесе животној средини и пољопривредној производњи.“ 

Детаљно о тропилелапсу прочитајте на линку на дну ове вести. 

Извор: Deutsches Bienen Jornal, 29. октобар 2024. године

Превод са немачког: Александар Бикар

Приредио Властимир Спасић 

 

Повезани текстови:

Казимир Матовић: „Тропилелоза (Tropilaelaps spp.)“, „Српски пчелар“ 6/2017;

Јана Власова: „У Русији се наставља ширење опасног паразита Tropilaelaps“, „Српски пчелар“ 7/2023, Tropilaelaps дошао у Русију!“ (https://spos.info/tropilaelaps-dosao-u-rusiju/). 

 

MORATE BITI ULOGOVANI DA BISTE VIDELI KOMENTARE