SPOS logo
  • Bulgarian
  • Croatian
  • English
  • French
  • German
  • Hungarian
  • Macedonian
  • Romanian
  • Russian
  • Serbian
  • Slovenian
  • Spanish

SPOS
Savez pčelarskih organizacija Srbije

SPOS Ul. Dr Agostina Neta 30 A, 11070 Novi Beograd [email protected] 011/61-28-071 060/444-0-121 060/444-0-124 060/444-0-287

УСКОРО ЛЕКОВИ ЗА ЗАШТИТУ ПЧЕЛА ОД ВИРУСА?



Datum objavljivanja vesti:
Broj pregleda: 3.608

Научници управо развијају лек за заштиту пчела од вируса.

 

Медоносне пчеле су од непроцењиве вредности и за биодиверзитет и за пољопривреду јер су одлични опрашивачи, али њихов број широм света драстично опада. Узроци укључују климатске промене, губитак станишта, употребу пестицида и болести.

 

Управо у овој последњој категорији претњи ентомолози са Универзитета Флориде, Службе за пољопривредна истраживања – УСДА, Државног универзитета Луизијане и Универзитета Небраска –Линколн су постигли значајан напредак. Они су то учинили тако што су подстакли ћелије пчела да производе слободне радикале за заштиту инсеката од низа потенцијално смртоносних вируса.

 

У теренским студијама истраживачи су користили једињење звано пинацидил да би променили канале калијумових јона, протеин који се налази у ћелијама пчела и других живих бића. Промена ових канала произвела је мало више слободних радикала, објашњавају истраживачи.

 

Научници су дали лек пчелињим заједницама тако што су га мешали у шећерну воду и сипали преко њиховог саћа ноћу. Пчеле су конзумирале шећерну воду и лек шириле по целом друштву.

 

Третман је заштитио пчеле од шест вируса који узимају данак у пчелињим заједницама: вирус израелске акутне парализе, вирус деформисаних крила А и Б, вирус црног матичњака и вирусe језера Синај 1 и 2.

 

„Овај приступ је посебно узбудљив јер не циља само на одређени тип вируса, већ помаже код многих различитих вируса“, ​​наглашава Данијел Свејл (Daniel R. Swale), ванредни професор на Одељењу за ентомологију и нематологију УФ/ИФАС.

 

„Поред тога, показали смо да наш третман функционише и у лабораторији и у заједницама од којих свака садржи 80.000 пчела на терену“, додаје он. „Ово је важно јер су у кошницама пчеле изложене толико различитим вирусима и стресорима, тако да је успешна контрола вируса у том окружењу веома охрабрујућа.

 

Иако вируси нису највећи узрок смрти пчела, они могу значајно допринети, сматрају стручњаци.

 

„Вароа је главни узрок губитка пчела, али је важно истаћи да вароа, осим што физички ослабљује пчеле, преноси и вирусе на пчеле. Ако можемо да ублажимо вирусе у заједницама медоносних пчела, то би био велики корак напред“, каже Мајкл Симон Финстром (Michael Simone-Finstrom), истраживачки молекуларни биолог из Лабораторије за узгој, генетику и физиологију Службе за пољопривредна истраживања – УСДА у Батон Ружу, Луизијана.

 

У својој студији истраживачи су такође показали да је пинацидил помогао да више пчела преживи у заједницама зараженим вароом.

 

Давање лека у комерцијалним пчелињацима може да функционише само за неке пчеларе јер је прилично скупо. Међутим, ово истраживање показује начин на који се развијају други лекови који коштају мање.

 

„Један од великих закључака ове студије је да канали калијумових јона могу бити мета за побољшање функције имуног система код медоносних пчела и можда других инсеката. Желели бисмо да пронађемо молекул као што је пептид, или нову технологију која има исти ефекат као пинацидил, али је приступачнија пчеларима“, изјавио је Свејл.

 

За више информација о овом истраживању посетите отворени изворни рад: https://goodmenproject.com/featuredcontent/scientistsdevelopadrugtoprotecthoneybeesfromviruses/

 

Приредио: Властимир Спасић, уредник стручног часописа „Српски пчелар“

 

MORATE BITI ULOGOVANI DA BISTE VIDELI KOMENTARE