SPOS logo
  • Bulgarian
  • Croatian
  • English
  • French
  • German
  • Hungarian
  • Macedonian
  • Romanian
  • Russian
  • Serbian
  • Slovenian
  • Spanish

SPOS
Savez pčelarskih organizacija Srbije

SPOS Ul. Dr Agostina Neta 30 A, 11070 Novi Beograd [email protected] 011/61-28-071 060/444-0-121 060/444-0-124 060/444-0-287

ВЕЛИКА ПОБЕДА РАЗУМА



Datum objavljivanja vesti:
Broj pregleda: 7.961

Савременици смо велике победе разума, о којој ће писати историја, јер смо осигурали будућност пчеларства Србије и постигли циљ да Србија убудуће увек има светску цену меда, чак и нешто већу, јер Погон ”НАШ МЕД” који је у власништву пчелара, нема профита, већ сав профит се уграђује у откупну цену меда.

Наиме, после апела односно позива пчеларима да схвате да само Погон ”НАШ МЕД” може да осигура такву сигурну будућност и да представља за сада једини пример у Србији да овако велика група пољопривредника сама извози свој финални производ, пчелари су се одазвали и до истека рока, 30. јуна у 15 сати, пријавили 525.560 кг. Одмах јуче после 15 сати, када је завршена обрада пристиглих пријава, до краја дана стигло је преко 70 нових пријава. 

 

Упућујемо све похвале пчеларима који су се одлучили да одрже свој Погон, биће задовољни као и претходне две године, а још задовољнији наредних година и деценија како Погон буде даље јачао и превазишао све порођајне муке. Можемо слободно рећи да сви заједно имамо велику част што смо генерација пчелара која је смогла снаге да после 12 деценија постојања СПОС-а изгради, подржава и одржава свој Погон ”НАШ МЕД” који нам буквално свима гарантује будућност. Идемо даље! 

 

 

РОК ЗА ПРИЈАВУ МЕДА ПРОДУЖЕН ДО 10. ЈУЛА 

Продужили смо рок на захтев пчелара који још нису обезбедили бурад, мада се мед може пријавити и без буради, са обавезном напоменом у пријави да их још увек немате, па ћете јавити чим их набавите и преручите мед у њих. 

 

 

 

 

СВЕ О ПРОДАЈИ МЕДА НА ВЕЛИКО У 2022.

 

СПОС је 2. јуна објавио овогодишњу стратегију пласмана багремовог меда, и колико знамо, то смо учинили први на свету, док су сви остали ћутали.

Ћутање је и нормално, с обзиром да ће ове године вероватно проћи доста времена док се тржишна цена не стабилизује на оперативно спроводљиву, јер пчелари због општег поскупљења свих инпута производње оправдано очекују већу цену, а трговци медом очекују мању јер је принос багремовог меда ове године доста добар. Принос није онолико добар колико се прича, на стационару је око 10 кг врцаног меда по узимљеној заједници, а они који су селили на три багремове паше имају и до максималних  30 кг по узимљеној заједници, најчешће око 25 кг.

И једни и други (и пчелари и пакери меда) су у праву, по принципу урбане легенде о некадашњем председнику Владе Србије Николи Пашићу, који је једном примио у своју кућу и саслушао опозицију и на крају разговора им рекао да су у свему у праву, а затим је примио позицију из своје странке и њима такође рекао да су у свему у праву. Све то је слушала његова супруга која их је послуживала, и кад су сви отишли, упита Николу Пашића: ”Аман, човече, ови причају потпуно супротно једни од других, а ти и једнима и другима рече да су у свему у праву. Како је то могуће?” А Никола Пашић одговори: ”И ти си жено у праву”

Али, на жалост, потпуно је небитно ко је у праву, цену ће као и сваке године формирати понуда и тражња пре свега у Мађарској као највећем произвођачу багремовог меда, питање је само колико ће то да траје. Од директора фирме Медино на састанку у Привредној комори смо чули да је у Мађарској формирана прва цена од 4,6 евра за килограм за пчелара (детаљније у извештају о раду СПОС-а у овом броју). Ми имамо мало другачије информације, али све је то свакако небитно, нека стабилнија цена око које ће се благо мењати нивои откупних цена наредних месеци неће бити формирана још неко време.

Баш због очекиване нестабилности, СПОС је формирао нову продајну стратегију са аконтацијом од 3 евра по килограму, како би пчелари ОДМАХ дошли до дела новца, а остатак ће добити када СПОС нађе купца и када и ако се пчелари сложе са ценом коју купац хоће да плати. Ако би се СПОС-у рецимо за продају пријавило 30 шлепера багремовог меда, СПОС би одмах узорковао и преузео сав исправан мед, а продавао га тек кад се пчелари сложе са ценом.

СПОС и НАШ МЕД су ето ових дана успели да продају један шлепер меда по старим ценама и пчелари су исплаћени 10. јуна, али је у питању сплет позитивних околности и озбиљног рада.

Да је НАШ МЕД приватни откупљивач, он би рекао да је тај шлепер продао по 5 евра и пчеларима исплатио толико, уместо до 7,1 колико је ”Наш мед” исплатио, и управо у томе је разлика између Погона пчелара СПОС-а ”Наш мед” и било ког другог приватног откупљивача, јер је наш рад јаван и транспарентан, док други једноставно кажу да је то њихова пословна тајна.

Сетите се 2020. године када пчеларима нису желели да исплате чак ни мали део разлике у цени коју су остварили по тони у висини од 2000 евра, након што је СПОС-ов Погон ”НАШ МЕД” подигао цене на српском тржишту, тако што је једноставно светску цену меда довео у Србију! Све цене по којима НАШ МЕД прода мед крајњем купцу су јавне, и плус под сталним надзором Банке Поштанска штедионица, која је наш злата вредан партнер у овом послу, о чијем раду, понашању и коректности ћемо објавити сасвим посебан текст у догледно време, чим кренемо са откупом меда из паше 2022. године. Иначе, екипе узоркивача меда Погона ”НАШ МЕД” кренуле су пре предвиђеног рока Србијом да узоркују мед и шаљу га на анализу (већ 21. јуна: www.spos.info/pogon-nas-med-zapoceo-uzorkovanje-meda), а чим стигну исправне анализе исплаћујемо 3 евра аконтације по килограму, преузимамо, хомогенизујемо и нудимо мед страним купцима. 

Иначе, у прошлом броју часописа можете прочитати све информације о новом моделу откупа меда и разлозима за његово увођење. 

 

ПЧЕЛАР ОДЛУЧУЈЕ КАДА И
ПО КОЈОЈ ЦЕНИ ЋЕ ПРОДАТИ МЕД

 

Мед ће значи бити хомогенизован и спреман за продају у сваком тренутку сваком заинтересованом купцу, а пчелари ће се изјашњавати за сваки шлепер да ли прихватају у том тренутку постигнуту цену. Они који не прихвате иду на чекање за наредни шлепер, а мед од тог шлепера се исплаћује онима који прихвате иако је њихов мед у неком другом шлеперу који ће тек у будућности бити продат.

Тако сваки пчелар одлучује када жели да наплати предати мед, и одлука је само његова. Ако једног тренутка од тих 30 шлепера продамо рецимо 14 и више ниједан пчелар не жели да прода мед по тада актуелним ценама, онда ћемо чекати неког наредног купца и неке боље цене ако до њих дође. Ако не дође, или цена можда и падне, пчелари ће се опет изјашњавати сами када буду решили да продају, макар то било и наредне године. Пошто Погон има савршену изолацију свог магацинског простора као ниједан други откупљивач меда у Србији, мед се може чувати до годину дана без већих последица(ако се преда одмах по врцању и адекватно чува), можда и мало дуже, али свакако не дуже од годину и по дана од врцања, јер би промене већ биле на граници (рецимо, купци траже ХМФ до 8 јединица, а дијастазу не испод 12, иако закон каже за мед на рафу да ХМФ може бити до 40 а дијастаза минимум 8, јер они од нас купљени мед хомогенизују са другим медовима и чувају још неко време, те не желе да сносе било какав ризик, све док на тржишту има меда какав они желе). 

Али, пчелар мора да буде свестан да сваку повољност будућих скокова цена, или ризик њиховог пада преузима на себе, те је он једини који одлучује о томе. Рецимо, из прошле сезоне је било доста касних пријава понуђеног меда за један шлепер. Док се није скупила количина за цео шлепер, нисмо га анализирали, а када се скупила установили смо да огроман проценат меда није добар јер је имао низак проценат полена. Вероватно су га многи понудили нама након што су их други одбили. И када смо на крају одбацили лоше узорке и успели да формирамо шлепер и добили коначну анализу (за анализе смо потрошили око 450.000 динара), већ нико није хтео да купује мед и тај непреузети мед сада мора да уђе у нови модел продаје. Зато морамо да схватимо да смо сви на тржишту и да се морамо понашати тржишно, ако желимо да дођемо до најбољих цена меда, а то значи сав мед нудимо на продају већ јуна/јула (а не децембра), и чекамо цену која нам одговара, и то је савршен и равноправан систем, где ћемо сви делити и добре и лоше ствари које се догађају на тржишту.

Према томе, пријавите се за продају меда Погону ”Наш мед” ако желите да свој мед продате по најбољим ценама на дан продаје, али и знајте да је крајње време да сви почнемо да се понашамо тржишно и да свако сноси свој део посла и ризика.

Погон мора да ради озбиљно и транспарентно, а пчелари да схвате да је цена меда променљива категорија са једне стране, а са друге стране да су само они ти који морају да одлуче када ће свој мед продати и да ће сами изабрати тај тренутак. Не може то Погон да уради за њих. Погон само може да понуди НАЈБОЉУ тржишну цену у датом тренутку, и зато смо га и градили, да нас више нико не прави будалама.

Идемо даље! 

 

РОК ЗА ПРИЈАВУ МЕДА ЗА ПРОДАЈУ ПРОДУЖЕН ДО 10. ЈУЛА

 

Продужили смо рок на захтев пчелара који још нису обезбедили бурад, мада се мед може пријавити и без буради, са напоменом да их још увек немате, па ћете јавити када их набавите и преручите мед у њих.

Минимална количина меда коју можете понудити Погону је 150 кг, али и она мора бити у металним бурадима у којима иначе стаје око 290-300 кг меда.

Најпре попуните следећи образац или СВЕ те податке пошаљите вибером:

1 – Име и презиме пчелара члана СПОС-а који је носиоц регистрованог пољопривредног газдинства, са адресом пребивалишта;

2 – Назив друштва/удружења пчелара преко кога сте се учланили у СПОС; 

3 – Адреса локације меда;

4 – Мобилни и фиксни телефон, мејл;

5 – Врста и количина меда која се нуди (минимум 150 кг) са навођењем године врцања меда (ако имате ПРАВИ ливадски мед са планина, то назначите као посебну врсту меда, ван цветног меда). Процена количине меда мора бити што прецизнија, и није дозвољено у међувремену продати мед, већ добро размислите пре него пријавите колико тачно меда желите продати преко Погона; 

6 – Наведите да ли сте потписали Уговор о лиценци за приступ Стандарду квалитета „Добра пчеларска пракса“, као и датум потписивања уговора, јер ће ваш мед онда имати већу откупну цену;

 

Kонтакт особа којој шаљете наведене податке (искључиво мејлом, Вибером или редовном поштом) је комерцијалиста Погона „Наш мед“ Марко Глишић, 064/65-77-833[email protected]. Трудите се да комуникацију обављате вибером, ради ефикаснијег рада. Погон ”Наш мед” нема 60 радника као поједини пакери који их плаћају нашим новцем, већ само 5, и то једноставно морате да схватите, морате их поштедети сваког непотребног губитка времена.Пошто ових дана и комерцијалиста иде на узорковање меда, имајте разумевања ако вам пар дана не одговори на поруке, битно је да видите да су испоручене.

Ако немате финансијских могућности да позовете комерцијалисту Погона, а то вам је неопходно, довољно је да му пустите СМС поруку о томе, и он ће вас позвати о трошку Погона! 

Пошто ће он често бити на узорковању на терену, имајте разумевања ако вам се не јави увек на телефон, те му пошаљите СМС поруку и јавиће вам се чим буде могао. Ако се не јави до краја дана, сутра ујутру позовите директора Погона Ненада Портића на 060/444-07-07

Ако понуду меда шаљете редовном поштом, шаљите је на адресу: Погон „НАШ МЕД“, ул. Солунских ратника бр. 2, 34210 Рача.

Ако шаљете брзом поштом, упишите број телефона примаоца: Ненад Портић, 060/444-07-07).

 

 

Све актуелности и промене које се дешавају из дана у дан по питању откупа меда можете пратити у реалном времену на сајту СПОС-а, где у главном менију постоји рубрика ПОГОН ”НАШ МЕД” и подрубрика ОТКУП МЕДА 2022. у којој све пише. 

 

MORATE BITI ULOGOVANI DA BISTE VIDELI KOMENTARE