Završen je časopis „Srpski pčelar“ za januar 2023. godine sa kalendarom.
Časopis će se štampati u ponedeljak, utorak i sredu, 19, 20. i 21. decembra, a pakuje se i šalje u četvrtak i petak, 22. i 23. decembra, i već od 23. decembra stizaće na adrese pčelara širom Srbije i inostranstva.
U slučaju kašnjenja, interesujte se kod svog poštara obaveznim podnošenjem pisane žalbe, jer pošta samo tada sprovodi akciju potrage za časopisom.
Januarski broj časopisa „Srpski pčelar“ biće poslat svim članovima SPOS-a za 2022. godinu koji primaju časopis i novim članovima koji budu u bazi članova SPOS-a, na dan slanja časopisa.
Od februarskog broja isporuka će se nastaviti samo onima koji uplate članarinu za 2023. godinu. Zato vas pozivamo da pravovremeno uplatite članarinu i pretplatu na časopis „Srpski pčelar“, da biste nastavili sa redovnim praćenjem sajta SPOS-a i dobijanjem časopisa u 2023. godini. Pristup sajtu SPOS-a od 1. januara omogućen je samo pčelarima koji su članovi SPOS-a od tog dana ili ranije.
Najbolje bi bilo da se članarina uplati do kraja decembra 2022. godine, jer ID kartice prestaju da važe od 1. januara 2023. godine i biće reaktivirane tek kada vas Vaše udruženje unese u elektronsku bazu članova SPOS-a. Bez aktivne ID kartice ne možete pristupiti sajtu SPOS-a od 1. januara niti besplatno posetiti predstojeći XIV Državni pčelarski sajam.
Uputstvo o članarini SPOS-a i pretplati na časopis „Srpski pčelar“ za 2023. godinu možete naći na veb-sajtu www.spos.info/clanarina-spos-a-i-pretplata-na-casopis-srpski-pcelar-u-2023 i u „Srpskom pčelaru“ za oktobar na str. 625. Na istim stranicama je i uputstvo kako se pretplatiti na časopis „Srpski pčelar“ iz inostranstva.
Obrazac za učlanjivanje u SPOS preuzmite OVDE na ćirilici i OVDE na latinci, a štampan je i na omotnici oktobarskog i decembarskog broja časopisa.
Na unutrašnjoj strani omotnice štampan je kalendar za 2023. godinu. Ovako štampan kalendar ima praktičnu prednost, jer se lako odvaja od časopisa i može se držati na mestu gde vam najviše odgovara. Izgled kalendara možete pogledati na kraju ove vesti.
U ČITANJU JE REŠENJE
Okosnica januarskog broja je tekst Momčila Bogdanovića: „Put do mladih i dobrih, a ne samo mladih matica“. Tekst je svojevrsna reakcija i odgovor autora odgajivačima matica koji su reagovali na njegov tekst u julskom broju „Srpskom pčelara“, pod naslovom: „U julu se kuje pčelarski zanat“. Na veb-sajtu SPOS-a smo objavili najznačajnije delove teksta (www.spos.info/put-do-mladih-i-dobrih-a-ne-samo-mladih-matica), a ceo tekst moći ćete da pročitate u štampanom izdanju ovog broja „Srpskog pčelara“.
Još jedan tekst koji će, uvereni smo, podjednako izazvati interesovanje čitalaca je tekst Janoša Balinta, naslovljen: „Cena meda pada, i šta ćemo sada“. Autor kroz analizu stanja tržišta meda daje i odgovor na pitanje: Hoćemo li i kako dalje pčelariti?
Vašoj pažnji preporučujemo i tekst Milana Lazarevića, profesora u penziji, koji na osnovu dugogodišnjeg iskustva tvrdi da sadašnje košnice nisu usklađene sa prirodnim staništem pčela, te je odlučio da napravi savremene košnice koje će biti mnogo bolje (MB-9 i MB-10) od svih dosadašnjih i poznatih tipova košnica.
Ovaj broj obiluje i drugim sjajnim tekstovima: „Januar – kad prođu praznici i slavlja“, „Cvetni prah u pogači – skupo i pogrešno“, „Načini povećanja proizvodnje meda“ itd.
Kompletan sadržaj januarskog broja pogledajte OVDE.
Redakcija časopisa „Srpski pčelar“,
Izvršni odbor i Stručna služba
Saveza pčelarskih organizacija Srbije
svim pčelarima žele srećnu,
uspešnu i medonosnu 2023. godinu!