Edukativni seminari na temu standarda GlobalGAP biće održani u sledećim gradovima: Čačak (22. januar 2009. godine), Niš (23. januar 2009. godine), Novi Sad (26. januar 2009. godine), Smederevo (30. januar 2009.godine) i Subotica (11. februar 2009. godine).
Sticanje poverenja kupca u najviši nivo kvaliteta i bezbednosti poljoprivrednih proizvoda jedan su od imperativa stavljenih pred tržišno orjentisane proizvoñače poljoprivrednih proizvoda. Da bi iskoristili potencijal u proizvodnji voća i povrća, podigli nivo kvaliteta i konkurentnosti domaćih poljoprivrednih proizvoda, neophodno je da proizvoñači u Srbiji svoju praksu prilagode zahtevima standarda GlobalGAP. Standard GlobalGAP predstavlja preduslov za izvoz voća i povrća iz Srbije na mnoga svetska tržišta, a noročito tržište Evropske unije, a predviđa se da bi on u narednom periodu mogao postati i uslov za dobavljače trgovinskim lancima na domaćem tržištu.
Sa ciljem da Vas informišemo o zahtevima, postupku uvoñenja i sertifikacije standarda GlobalGAP i mogućnostima za poboljšanje plasmana voća i povrća kroz primenu ovog standarda, kao i o Progamu podrške za meñunarodne standarde koji sprovodi USAID Agrobiznis projekat, predlažemo Vam da prisustvujete seminaru na temu:
“Standard Global G.A.P. – Korak ka globalnom tržištu”
koji će se održati u Nišu, 23. januara 2009. godine u Regionalnom centru za profesionalni razvoj zaposlenih u obrazovanju, ul. Pariskih komuna bb, (pored Gradske opštine Mediana), sa početkom u 10h. Za detaljne informacije u drugim gradovima morate se raspitati u lokalnim kancelarijama, ovo su podaci kojima trenutno raspolažemo.
Serija edukativnih seminara o GlobalGAP-u je prva faza implementacije Programa podrške agrobiznisima u Srbiji u procesu uvoñenja i/ili sertifikacije meñunarodnih standarda GlobalGAP, ISO 14001 i ISO 22000 koji finasira USAID Agrobiznis projekat. Cilj celokupnog programa je da se, kroz pružanje stručne i finansijske pomoći, proces uvoñenja međunarodnih standarda omasovi i ubrza i time doprinese podizanju nivoa kvaliteta i konkurentnosti domaćih poljoprivrednih proizvoda, što će olakšati njihov plasman na sve zahtevnijem svetskom tržištu.
Primarni cilj programa za GlogalGAP je podsticanje grupne sertifikacije individualnih proizvođača organizovanih u zemljoradničke zadruge i udruženja poljoprivrednih proizvoñača, a sekundarni fokus je sertifikacija privrednih društava angažovanih u primarnoj proizvodnji, i izuzetno individualna sertifikacija poljoprivrednih prozvoñača u skladu sa kriterijumima USAID Agrobiznis projekta.
Pojedinačna pomoć kreće se do 50% ukupnih troškova uvoñenja standarda, i do 70% troškova sertifikacije, do maksimalnog iznosa od 5.000 dolara po korisniku i po pojedinačnoj aktivnosti (uvođenje odnosno sertifikacija). Program će trajati do 30. septembra 2009. godine.
Edukativni seminar na temu standarda GlogalGAP biće održani u sledećim gradovima: Čačak (22. januar 2009. godine), Niš (23. januar 2009. godine), Novi Sad (26. januar 2009. godine), Smederevo (30. januar 2009.godine) i Subotica (11. februar 2009. godine).
Program edukativnog seminara
“Standard Global G.A.P. – Korak ka globalnom tržištu”
Niš, 23. januar 2009. godine
Regionalni centar za profesionalni razvoj zaposlenih u obrazovanju, ul. Pariskih komuna bb (pored Gradske opštine Mediana)
10:00
1. Uvodni deo
– Registracija učesnika
– Informacije o USAID Agrobiznis projektu i Pogramu podrške uvoñenju
standarda GlobalGAP, ISO 14001 i ISO 22000
2. Opšte informacije o standardu GlobalGAP
– Principi standarda GlobalGAP / Šta je GlobalGAP?
– Ciljevi GlobalGAP-a
– Kratak opis GlobalGAP-a (IFA, PPM, CFM), područje primene i zahtevi
3. Marketinške prednosti primene standarda GlobalGAP
– Međunarodni standardi u poljoprivredi, i prerañivačkoj industriji, drugi standardi kvaliteta vezani za standard GlobalGAP (HACCP, ISO 9001, ISO 22000 i ISO 14001)
– GlobalGAP u svetu
– GlobalGAP u Srbiji
– Pristup domaćim i stranim tržištima – individualni ili zajednički nastup
– Povezivanje proizvođača sa prerađivačima i kupcima
11:30 – 11:50 Pauza za kafu
11:50
4. Proces pripreme za sertifikaciju GlobalGAP-a
– Normativna dokumenta (Opšti pravilnik, kontrolne tačke i kriterijumi usaglašenosti, upitnik ili „ček lista“)
– Opšta pravila (Korisnici, obaveze, ovlašćena sertifikaciona tela, proces registracije i sertifikacije)
5. Zahtevi za sertifikaciju
– 4 modela sertifikacije (grupna sertifikacija nasuprot individualne sertifikacije)
– Neusaglašenost sa zahtevima i kriterijumima standarda GlobalGAP i sankcije
– Pravila za upotrebu žiga i znaka GlobalGAP, broj klijenta i registracioni broj
13:30 – 13:45 Pauza za kafu
13: 45 – 15:00 Radionica na temu sledivosti, analize rizika za proizvodnju na poljoprivrednom dobru, „ček liste“, potrebnih evidencija i interaktivna diskusija.
Ciljna publika edukativnih seminara su menadžeri poljoprivrednih zadruga i udruženja poljoprivednih proivođača, rukovodioci privrednih društava angažovanih u primarnoj proizvodnji, individualni poljoprivredni proizvođači, menadžeri za kvalitet, izvoznici i druga zainteresovana lica.
Koristan sajt: www.globalgap.eu