SPOS logo
  • Bulgarian
  • Croatian
  • English
  • French
  • German
  • Hungarian
  • Macedonian
  • Romanian
  • Russian
  • Serbian
  • Slovenian
  • Spanish

SPOS
Savez pčelarskih organizacija Srbije

SPOS Ul. Dr Agostina Neta 30 A, 11070 Novi Beograd [email protected] 011/61-28-071 060/444-0-121 060/444-0-124 066/644-09-09

ZAVRŠEN ČASOPIS „SLOVENSKI ČEBELAR“ ZA JUN



Datum objavljivanja vesti:
Broj pregleda: 2.302

Juče je završen časopis "Slovenski čebelar" za jun.

Sadržaj možete pročitati ovde:

 

BOŠTJAN NOČ: POMORI ČEBEL V POMURJU

Konec aprila smo bili priča največjemu pomoru čebel pri nas, saj je v Prekmurju odmrlo več kot 2600 čebeljih družin, verjetno pa je ta številka še precej večja, saj čebelarji ne prijavijo vseh pomorov. Z eno besedo, to je katastrofa! Pri tem pa je treba pohvaliti pristojne službe, saj so ne glede na praznične dni opravile svoje delo. Tudi odziv ministra mag. Dejana Židana kaže, da so na Ministrstvu za kmetijstvo primer vzeli resno. Žal pa to ni dovolj …

MARKO BORKO: ODBOR DZ ZA KMETIJSTVO O POMORU ČEBEL

V prvi polovici maja je bila sklicana nujna seja Odbora DZ RS za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano o razlogih in odgovornosti za katastrofalni pomor čebel v Pomurju …

MARKO BORKO: PRIZADETI POMURSKI ČEBELARJI O POMORIH

Danilo Bedek, Moščanci. Kakšni so bili prvi znaki pomora? Da se dogaja nekaj nenavadnega, smo ugotovili po panjskih tehtnicah, saj se je teža od 16. do 20. ure zmanjšala, čeprav bi se morala povečati, ker se pašne čebele proti večeru vračajo v panj …

SREČKO LAVRIČ: SMS-ČEBELAR – NAPRAVA ZA BREZŽIČNO SPREMLJANJE DONOSA

Biti čebelar pomeni biti v stiku z naravo, čutiti pozitivne vibracije, ki jih oddajajo čebele, in imeti čast skrbeti za vrsto žuželk, brez katerih naše preživetje ne bi bilo mogoče. Hkrati je to tudi velika odgovornost in skrb, ki čebelarju vzame veliko časa. Posebej v kritičnih obdobjih je treba redno spremljati, kaj se dogaja v čebelnjaku, ter tehtati težo panja, ki čebelarju pove, kolikšen je donos. Ta je odvisen tudi od temperature in vlage ozračja, zato je zelo pomemben tudi ta podatek. Dokler ima čebelar samo en čebelnjak, ki je v bližini njegovega doma, z njim nima preveč dela, če jih ima več in če jih tudi prevaža, pa se hitro začnejo težave …

IVAN TOPLAK IN METKA PISLAK OCEPEK: ZNAČILNOSTI VIRUSNIH OKUŽB PRI ČEBELAH

Čebelja družina se mora zaradi ohranitve notranjega ravnovesja in preživetja nenehno prilagajati različnim dejavnikom okolja. V minulem desetletju smo tako po svetu kot tudi pri nas ugotavljali več primerov odmiranja in izginjanja čebel. Z ugotavljanjem vzrokov tega pojava se ukvarjajo številni znanstveniki ter med drugim poglobljeno raziskujejo različne bolezni čebelje družine, pa tudi vpliv podnebnih sprememb in onesnaženosti okolja. Med patogenimi mikroorganizmi, ki povzročajo bolezni čebelje družine, so v literaturi kot vzročna povezava z izginjanjem in umiranjem čebel pogosto omenjeni čebelji virusi. Do zdaj je bilo pri čebelah opisanih 19 različnih virusov …

PETER KOZMUS: ČEBELARJEM BO RAZDELJENIH 2000 BREZPLAČNIH MATIC

V populaciji kranjske čebele v Sloveniji se v zadnjem obdobju povečuje odstotek čebel z rumeno obarvanimi obročki na zadku. Zaradi tega smo v okviru Rejskega programa za kranjsko čebelo 2011–2015 kot obvezno merilo za osnovno odbiro določili spremljanje prav te lastnosti. Za ta namen so čebelarjem v pomoč terenski svetovalci, saj bodo vsem tistim čebelarjem, ki imajo v panjih čebele z rumenimi obročki na zadku, razdelili 2000 »čistih« matic …

TOMAŽ SAMEC: ALI V SVOJEM ČEBELARSTVU IZVAJATE OSNOVNO ODBIRO?

V Sloveniji je dovoljeno čebelariti samo s kranjsko čebelo, ki je prilagojena našim razmeram. Čebelarji izvajamo osnovno odbiro pri svojih čebelah glede na obarvanost obročkov na zadkih čebel. Tako je treba pri pregledih čebeljih družin kar največjo pozornost usmeriti v opazovanje čebeljih zadkov …

FRANC ŠIVIC: NOVICE IZ SVETA

JAPONSKA – Japonci so največji porabniki matičnega mlečka na svetu. Njihove potrebe po tem eliksirju življenja so tako velike, da bi bila celotna svetovna proizvodnja premajhna za zadostitev njihovega povpraševanja. Na srečo so v ta segment čebeljih pridelkov vskočili Kitajci in postali njihovi največji dobavitelji matičnega mlečka, saj ga pridelajo že več kot 1000 ton na leto …

NEMČIJA – Število čebeljih družin se je v Nemčiji v zadnjih desetih letih skoraj prepolovilo. Na Bavarskem so leta 2000 našteli 296.000 naseljenih panjev, leta 2009 pa jih je bilo samo še 162.000. Nemci ugotavljajo, da so določena območja že brez čebel, zato je tam ogroženo opraševanje. Če si bodo hoteli sadjarji in drugi kmetovalci zagotoviti normalne pridelke, bodo morali prositi čebelarje iz drugih krajev, da k njim na opraševanje prepeljejo svoje čebele …

ITALIJA – Že tradicionalni tridnevni čebelarski sejem v Piacenzi je bil tudi letos zelo uspešen, saj se ga je udeležilo približno 30.000 čebelarjev iz Italije in tujine. Med različnimi novostmi je zbujal pozornost uparjevalnik propolisa, poimenovan propolit, izdelan v obliki čebelice Maje in namenjen predvsem za otroke …

FRANC GROŠELJ: ZDRAVLJENJE V ČEBELNJAKU

V bližini ambulante za apiterapijo priporočamo izvajanje tako imenovane api – aerosol terapije – vdihavanje aerosola, torej eteričnih snovi, ki izhlapevajo iz panjev. Gre za vsakodnevno eno uro trajajoče bivanje v čebelnjaku, to pa zaradi vdihavanja prijetnih vonjav iz panjev nadvse ugodno vpliva na psihofizično počutje pacienta. Terapija ugodno vpliva na dihala, v bližini čebel je ugoden vpliv pozitivnega bioenergetskega naboja, poleg tega pa čebele tudi pomirjajo, še posebej zaradi svojega božajočega zvoka oziroma zelo prijetnega šelestenja in šumenja …

JANEZ GRAD: RAZŠIRJENOST ČMRLJEV V EVROPI

Čmrlji so žuželke, ki spadajo v družino čebel, v okviru katere sestavljajo samostojen rod ČMRLJI oziroma BOMBUS. Tako kot naše »domače« medonosne čebele in samotarske (»divje«) čebele so tudi čmrlji pomembni in nepogrešljivi opraševalci rastlin. Ker pa si gnezda gradijo v prosti naravi, je njihov obstoj zaradi sodobnega kmetijstva zelo ogrožen. Zato ni odveč, če kdaj pomislimo tudi nanje in jim skušamo pomagati (Grad et al., 2010). Prav zaradi tega pa moramo spoznati tudi njihovo razširjenost, tako pri nas kot v vsej Evropi …

MIHA ŠTULAR: ČEBELARJEVA OPRAVILA V JUNIJU

Junij je mesec čebelarjeve žetve. Drži pa, da je dobra setev pogoj za dobro žetev. Kolikor sredstev in svojega časa namenimo svojim čebelam, toliko si od njih lahko tudi obetamo. Čebelarska sezona je kratka, vsako leto je za kakšen dan krajša, med tem nam nekajkrat zagodejo vremenske nevšečnosti in že je pri koncu. Takrat se pokažejo vse naše napake, ki smo jih čez leto naredili pri čebelah. Gibalo našega napredka naj bo, da se iz svojih napak nekaj naučimo …

LIDIJA MATAVŽ: VETERINARSKI NASVETI ZA JUNIJ

Ta mesec so čebelje družine na vrhuncu svojega razvoja in hodijo na pašo. Čebelar pri tem ne sme pozabiti na nekatere, sicer povsem vsakdanje stvari …

MORATE BITI ULOGOVANI DA BISTE VIDELI KOMENTARE